Co s námi dělají sychravé dny a co my dělat s nimi?

V září už jsou noci studené a rána plná sychravé mlhy válící se po zoraných polích. Chce to držet se v teple, takže se vám na noc může hodit teplejší deka, ráno zase váš oblíbený dlouhý vlněný svetr, teplé nápoje a výživné jídlo, které vaše tělo zharmonizuje a posílí imunitu.

V září tělo přechází z horkých letních dnů období Pitta do chladnějšího ročního období Váta. Podzim se vyznačuje zvýšenou suchostí – a to jak v přírodě, tak ve vašem těle. Tato suchost může také způsobit, že se budete cítit více úzkostní a neklidní. V takové situaci pomohou například pečená jablka se skořicí, která pomohou se zklidnit a vaše tělo připravit na chladnější měsíce.

Výživu suché pokožky pro změnu zajistíte tučnějšími a mastnějšími potravinami, které dají vaší pokožce pružnost a hydrataci. Zkuste například koktejl z mandlového mléka, kokosového másla, datlí a vanilkového lusku, který nejen vyživuje pokožku, ale kokos také odstraňuje zbytkové pitta horko z léta. Další možností je jablečné pyré se zázvorem a ghí, které hydratuje a zvlhčuje tělo zevnitř. Čerstvý kořen zázvoru podporuje silný krevní oběh, který je příznivý v mnoha směrech.

Dobré trávení zajistí tuk

Chladnější teploty a suché vlastnosti podzimu mohou narušovat naše trávení a vést k nežádoucím potížím v podobě nepříjemné zácpy. Zařazení mastných potravin jako je avokádo, kokosové ořechy a losos, může pomoci zajistit, aby bylo tělo vnitřně „promazané“, což poté umožní hladké vylučování. Zkuste třeba vejce zapečená v avokádu, která velmi účinně zabrání právě zmíněné podzimní zácpě. Doporučujeme také používání trávicího koření jako je všemocný kardamom. Ten působí proti podzimnímu nadýmání a plynatosti, ale také podněcuje trávicí oheň (agni). Pro dobré trávení je vhodná také kořenová zelenina, vydatné obiloviny, dušené maso a zapékané pokrmy. Ty vám pomohou, aby se vaše tělo cítilo uzemněné a vyživené.

Podzimní očista

Podle ájurvédy je přechod mezi dvěma ročními obdobími optimální dobou pro očistu a omlazení, zejména na podzim a na jaře. Kitchari je podle ájurvédy oblíbeným způsobem očisty, protože zároveň vyživuje a detoxikuje celé tělo. Kitchari nabízí snad každý ájurvédský hotel, ale i zdravé hotely s detox programy. Zejména po očistě jsou pro naše tělo vhodná dobře stravitelná jídla jako je např. polévka z máslové dýně s fenyklem, zázvorem a česnekem.

Zklidnění bezesných nocí

Nespavost může být v tomto období častější než v létě, protože brzká tma a naše doznívající letní energie si vzájemně odporují. Zkuste přírodní sedativum před spaním jako je čaj z makových semínek nebo zlaté mléko s medem. Boj proti chladu a klidný spánek podporují i přirozeně sladké potraviny jako např. datle, ořechová másla nebo batáty.

Září je zkrátka roční období, kdy si můžete užívat svěží ranní procházky na chladnějším vzduchu a příjemné večery na gauči. Sezónní změna ale může přinést změny ve vašem těle, takže se připravte na to, že trávení může být v tomto ročním období trochu nevyzpytatelné. Můžete se také cítit trochu roztěkanější než obvykle, mít problémy s usínáním v noci nebo trpět suchou pokožkou. Udržujte tyto potíže na uzdě a snažte se zůstat v září co nejvíce v rovnováze. Např. díky hřejivým a výživným ájurvédským pokrmům, které jsme zmínili a recepty na ně vám také brzy přineseme…

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.