Stále padají perseidy, co o nich vědět a na co nezapomenout?

Meteorický roj Perseid, známý také jako Perseidy, se objevuje na noční obloze každoročně od poloviny července do konce srpna. Letos sice nejsou Perseidy – kvůli výraznému světlu úplňku – tak velkolepé, ale i přesto jsou viditelné a vy máte jedinečnou možnost je pozorovat a třeba si i něco přát.

Perseidy jsou způsobeny průletem Země přes úlomky, kusy ledu a hornin, které za sebou zanechala kometa Swift-Tuttle, jež se naposledy přiblížila k Zemi v roce 1992. Perseidy dosahují maxima v době, kdy Země prochází nejhustší a nejprašnější oblastí, což letos připadalo na 11. a 12. srpna.

Podle NASA můžeme v běžném roce v období maxima spatřit až sto meteorů za hodinu. V loňském roce byl Měsíc jen tenkým srpkem, a proto příliš nezakrýval pohled na meteorický roj tak jako letos, kdy oblohu osvětlil Měsíc v úplňku a jeho silná záře před i po něm, která stále ještě doznívá. I když jsou Perseidy obzvláště jasné, měsíční svit tak může jejich pozorování docela zkomplikovat.

Typický meteoroid Perseid – tak se mu říká, když je ve vesmíru – se při dopadu do zemské atmosféry – v takovém případě je nazýván jako meteor – pohybuje rychlostí 214 365 km za hodinu. Většina Perseid je drobná, velká asi jako zrnko písku. Téměř žádný z úlomků nedopadne na zem, ale ty větší, pokud přežijí střet se Zemí, a skutečně tedy fyzicky dopadnou na zem, se pak nazývají meteority.

Maximální teploty Perseid přesahují 1 650 stupňů Celsia, protože každý úlomek prolétá atmosférou, stlačuje a ohřívá vzduch před sebou. Většina těchto úlomků je viditelná, když se nachází ve vzdálenosti asi 97 km od Země, což není vůbec daleko

Proč se jim tak říká a kde je pozorovat?

Meteorické roje jsou pojmenovány podle souhvězdí, ze kterého meteory vyzařují a vycházejí. Z pohledu Země se zdá, že Perseidy k nám putují přibližně ze směru souhvězdí Persea na severní polokouli. Proto tedy mají takové pojmenování. Meteorický roj Perseid můžeme nejlépe pozorovat na severní polokouli až do středních jižních šířek a k jeho pozorování potřebujeme pouze tmu, pohodlné místo k sezení a trochu trpělivosti. Ale když si s sebou vezmete dalekohled, nebude to vůbec na škodu. Stejně tak jako červené flashové světýlko, kterým budete moci lépe ukázat spolupřísedícímu to, co a kde vidíte. Také se vám v noci bude hodit teplejší oblečení, termoska s čajem, kávou či jiným teplým nápojem a také rozkládací lehátko, na kterém se vám bude pohodlně sedět a nebudete vystaveni chladu od země. Pozorování noční oblohy může být dokonce příjemnou meditací a padající Perseidy navíc posílí víru ve vaše aktuální přání. Tak na ně při nočním vesmírném dobrodružství nezapomeňte.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.