Jak se zbavit problémové mysli? Stanovte si úřední hodiny.

Říká se, že problém je jako kalná voda, čím více ji v mysli mícháte, tím je kalnější. A přesně tak to je. Nosit problémy každý den v hlavě, nespat a trápit se kvůli nim ničí náš život i zdraví. Zkuste na ně vyzrát v podobě „konzultačních hodin“.

Kolikrát se vám stalo, že jste se v noci převalovali a přemítali o nějakém problému ve svém životě, abyste se druhý den probudili s pocitem ještě většího rozrušení a stresu? Kolikrát jste se s někým jen na minutu pohádali, ale poté jste se tím trápili ještě několik dnů? Nebo kolikrát jste nešli na večírek jen proto, že jste měli psychický blok vůči nějaké z přítomných osob? Asi párkrát ano…

Ale přitom lze s naší myslí pracovat, nikoli se jí nechat ovládat. Stačí, když dokážeme rozpoznat, když na nás stav problémové mysli přijde. Sklon k přemítání o problémech je bohužel lidskému druhu daný. Ale není vždy jen na škodu. Díky tomu naše mysl odhaluje nebezpečí, analyzuje situace, předpovídá výsledky a vytváří plány. Přesně to pomáhalo našim předkům zůstat naživu v krizových situacích. Přesně tyto schopnosti ale také dokáží vést k našim úspěchům, k přežití, ale také k některým z našich největších vnitřních bojů.

Život totiž není problém, který je třeba vyřešit, je to zkušenost, kterou si je třeba prožít.

Problém spočívá v tom, že naše schopnosti řešit problémy, pokud jde o logické úkoly ve vnějším světě, fungují neuvěřitelně dobře. Ale když nám tytéž logické schopnosti utečou a obrátí se dovnitř, může se ze všeho stát problém.

Ať už je to práce, finance, vztah, sousedův trávník nebo životní rozhodnutí našich dětí. Mysl se může do takové fixace na problémy zamotat až do té míry, že si nakonec danou záležitost začneme vztahovat sami k sobě, jako bychom byli problémem my sami. Pak už je těžké takovou situaci nechat jen tak být… A přesně to nám bere životní energii a vysává radost ze života.

Dokonce se může stát, že se ke svému životu budeme chovat tak, jako by on sám byl problémem, který je třeba vyřešit, místo toho, abychom jej prožívali. Existuje ale přístup, kterým můžeme takové situace řešit. Nazvěme jej „úřední hodiny pro řešení problémů“. Stejně tak jako mají úředníci či školní učitelé vyhrazené konzultační hodiny, vyhraďme si takový den a čas právě pro řešení problémů. V jiných časech a dnech si je nepřipouštějme. Můžeme si problémy průběžně zapisovat na papír, ale projít si je a najít řešení až ve stanovených konzultačních hodinách. Nemusíme si jimi lámat hlavu okamžitě, protože víme, že se k nim za nedlouho dostaneme.

Je to jedna z efektivních forem, jak se zbavit problémové mysli, tím pádem i stresu a najít více radosti a klidu v každodenním životě.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.