Každý je pilotem svého těla, každý den lze řídit své zdraví

Celostní přístup, důkladná anamnéza, propojení psychického a fyzického zdraví je alfou a omegou všeho,“ říká Daniel Fajkus, který se problematice zdraví, lázeňství a balneologie věnuje už více než patnáct let. Co je z jeho pohledu důležité pro upevňování zdraví? A jeho pět tipů co pro své zdraví může každý z nás denně udělat.

Do jaké míry uplatňujete kombinaci západního a východního přístupu k léčení?

Poslední čtyři roky v podstatě každý nový krok, ať už je to zavedení nové procedury, léčebného balíčku nebo implementace nového konceptu, je vždy svázán touto kombinací. Není to vždy lehké, protože většina hostů je povahou konzervativní a obracejí se na to, co znají a tím je západní pojetí.

Co je podle vás na východním přístupu výjimečné a jaká z metod je vám nejbližší?

Jednoznačně holistický přístup k hostovi. Celkový pohled na danou problematiku byl, je a vždycky bude více než jen určitá část či několik částí. Celostní medicína je rozhodně krok správným směrem, kterým by se měli všichni ubírat. Snažíme se o to, aby hosté nejen podstupovali pasivně procedury, ale aby se i aktivně zapojovali a aby byli součástí edukativních workshopů. V praxi to vypadá tak, že dopoledne například host pocítí účinek akupunktury a odpoledne si zacvičí ve skupině Čchi-kung spojený s objasněním celé problematiky.

S jakými nejčastějšími problémy k vám současní klienti přicházejí?

Nejčastěji jsou to problémy s pohybovým aparátem, kardiovaskulárním systémem, poruchy metabolismu, ale v poslední době přicházejí i mladší ročníky, kteří si čím dál tím častěji uvědomují, že se necítí psychicky zcela v pořádku a chtějí včas řešit toho „zakopaného psa v hlavě“.

Lze to zobecnit a říct, že jsou právě tyto problémy civilizačními chorobami dnešní společnosti?

Problémem jsou chronické záněty v těle, které si lidé v těle pěstují svým nezdravým způsobem života. Z těch potom vznikají právě ony civilizační choroby jako např. cukrovka či rakovina. Je potřeba lidem neustále připomínat, že nejsou obětí rány osudem, ale že ty karty drží v ruce oni sami a mohou s nimi pořádně zamíchat. Vím to moc dobře, jsem jeden z nich...

Jak se změnily zdravotní preference u vašich hostů po pandemii koronaviru?

Nezměnily se nijak převratně. Ano, trochu více se lidé věnují svému imunitnímu systému, ale pořád je to nedostatečné. Lidé si neuvědomují, že musí se sebou něco dělat ještě v době, kdy je všechno v pořádku a občas je jen někde něco „píchne“. Léčebné kúry fungují jako profylaxe, mají podpořit a zlepšit zatím fungující zdraví. Bohužel realita je jiná, lidé chodí k doktorovi a jezdí do lázní ani ne za pět dvanáct či pět minut po dvanácté, ale řekl bych, že spíše v půl druhé na místo v půl desáté.

Řada lidí má po prodělané nemoci covid dosud problémy s čichem a chutí. Evidujete to u vašich hostů a začlenili jste do léčebných metod nějaké nové v tomto směru, které regeneraci těchto smyslů urychlí?

Ano, registrujeme tento deficit u hostů, kteří u nás podstoupili post covid léčebnou kúru. Bohužel jsou to kolikrát i jiné smysly jako zrak či sluch. Objeví se to nečekaně a rychle a náprava je pak během na dlouhou trať, která vyžaduje maximální disciplínu ze strany postiženého. My mu jsme schopni ukázat směr – m.j. v podobě terapií. Mezi ně patří např. i aromaterapie, resp. čichový trénink, kdy dotyčný musí třikrát denně před jídlem přičichávat k různým éterickým olejům a snažit se vědomě soustředit na jejich vůni a třeba se také pokusit ony vůně vizualizovat, aby to měl mozek na příště jednodušší.

Může člověk sám o sobě nějak napomoci rychlejší regeneraci čichu a chuti po prodělané nemoci covid?

Je to především postižený sám, kdo tyto věci ovlivňuje. Jak už bylo řečeno, je to především silná vůle, sebedisciplína a pozitivní myšlení, které vás dovedou ke kýženému úspěchu. V životě musíte trénovat a cvičit pravidelně, nejen tehdy, když si na to zrovna vzpomenete nebo máte na to náladu.

Do jaké míry má psychický stav vliv na fyzickou kondici?

Enormní. Když jsem byl mladší, vůbec mi nedocházely tyto konsekvence, ono maximální propojení mezi hlavou a tělem. Jakmile je v hlavě něco v nepořádku, tak to pocítíte ihned na své fyzické kondici a obráceně. Hláška „znám své tělo jako své boty“ je nesmysl, většina z nás není schopna dešifrovat signály těla a většina lidí nechápe, že když je psychicky unavena, tak nemůže třeba vyhánět stres z těla sportem. To se bohužel děje neustále. Bohužel jsme denně obklopeni přehršlí vjemů, které nás neustále nutí nad něčím přemýšlet. Jsme-li psychicky unaveni, nemáme energii ani na fyzickou činnost.

V čem vidíte budoucnost léčení zdravotních a psychických problémů?

Myslím si, že je extrémně důležité společnost neustále upozorňovat na fakt, že většina našich zdravotních problému je psychosomatického rázu. Že musí pro sebe něco udělat hlavně lidé sami, nejen pasivně čekat na to až jim dá pan doktor zázračnou pilulku či injekci nebo až pojedou do lázní, kde si lehnou na lehátko a teď se o mě starejte. Náš klasický zdravotní systém, který je záměrně nastavený tak, aby se řešily symptomy a důsledky, namísto příčiny, je špatný. Celostní přístup, důkladná anamnéza, propojení psychického a fyzického zdraví je alfou a omegou všeho.

Můžete nám prosím dát pět tipů na to, co každý z nás může každý den udělat pro své zdraví?

Žijte přítomným okamžikem a necestujte v myšlenkách do minulosti či budoucnosti. Hýbejte se, protahujte své tělo a udržujte kanály, kudy proudí energie průchozími. Dostatečně pijte a jezte pravidelně. Choďte brzo spát – nepodceňujte důležitost spánku. Myslete pozitivně a hlavně myslete na to, že vy jste pilotem svého těla, nikdo jiný.

Daniel Fajkus

Třiačtyřicetiletý spa manažer Falkensteiner Spa Resort v Mariánských lázních. Problematice zdraví, lázeňství a balneologie se věnuje už více než patnáct let. Je původně diplomovaný zdravotnický záchranář s patnáctiletou praxí v nemocničních zařízeních. Certifikovaný průvodce Shinrin Yoku – lesní terapie. Absolvent projektu E-PAST na sportovní univerzitě v Innsbrucku v letech 2019-2020 zaměřeném na vliv hotelových zařízení a poskytovaných služeb na kvalitu zdraví hostů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.