10 kroků jak dosáhnout úspěšné životní změny

„Abych mohl svůj život skutečně změnit, musím nejprve změnit sám sebe,“ říká řada lidí, kteří mají za sebou zásadní životní změny. Myslíte si, že potřebujete něco podobného, ale stále vyčkáváte na „vhodný“ okamžik? A jak poznáte, že přišel? Je to všechno trochu jinak – vhodný okamžik je totiž právě teď.

Lehce se to řekne, ale hůře provádí. Ano, lidé často raději zůstanou nespokojení ve starých kolejích namísto toho, aby vystoupili ze své komfortní zóny a riskli své sny. Riskli popadnout své štěstí. Máme pro vás stručného průvodce – našeptavače – který vám možná otevře oči a dodá odvahu. Zde je totiž 10 kroků, jak úspěšně změnit svůj život:

Krok 1: Rozhodněte se změnit svůj život! Může to znít jako samozřejmost, ale toto je asi nejtěžší část změny. Všimněte si, že řada lidí o změně mluví, ale nikdy ji neudělá. Hraje v tom roli mnoho faktorů a není se často co divit. Změna vašeho života je ve skutečnosti tou nejnáročnější, avšak nejdůležitější věcí, kterou kdy uděláte.

Krok 2: Naučte se přijímat nepohodlí! Pokud chcete zcela změnit svůj život, buďte připraveni rozloučit se se svou komfortní zónou. Podstatou růstu je posunout se za hranice toho, co jste zažívali doposud. Musíte si totiž prorazit novou cestu. Zvykněte si při každé příležitosti vystupovat ze své komfortní zóny – např.:

 • Neobjednávejte si v restauraci dvakrát stejné jídlo.
 • Poslouchejte různé hudební žánry.
 • Sledujte dokumentární filmy, které vám otevřou oči.
 • Vydejte se domů jinou cestou.
 • Napište SMS někomu, s kým jste léta nemluvili.

Krok 3. Určete si, proč chcete změnit svůj život! Při vymýšlení způsobu, jak změnit svůj život, je často snazší začít tím, že si určíte, co nechcete, než začnete zkoumat, co chcete. Napište si tedy to, co se vám na současném životě nelíbí a chcete změnit. Nesnášíte svou práci? Nelíbí se vám místo, kde žijete, váš společenský život nebo to, jak se většinu času cítíte? Máte nějaké zlozvyky, které chcete překonat? Jen si je zapište, ale víc se do nich nenořte a přejděte k dalšímu kroku.

Krok 4. Definujte si změny, které chcete provést! Jak chcete změnit svůj život? Možná byste chtěli např:

 • Začít podnikat
 • Přestěhovat se na nové místo
 • Změnit zaměstnání
 • Cestovat
 • Najít si nové přátele
 • Začít se věnovat novému koníčku
 • Nechat odejít minulost
 • Přestat odkládat povinnosti
 • Zvýšit si sebevědomí
 • Dodržovat ranní režim…

Všechno je možné. Vezměte si příklad z Madonny, která kdysi řekla: „Nezáleží na tom, kdo jste, co jste udělali, odkud jste přišli, vždycky se můžete změnit, stát se lepší verzí sebe sama.“

Krok 5. Identifikujte věci, které vás mohou brzdit. Ale i všechny návyky, opakující se myšlenkové vzorce, závislosti nebo lidi, kteří by vás mohli brzdit v uskutečnění životních změn.

Krok 6. Vyberte si „jednu věc“ a pak až další. Když se učíte, jak zcela změnit svůj život, je důležité si uvědomit, že tento proces vyžaduje čas – nepůjde to najednou. Pokud se budete snažit změnit příliš mnoho věcí najednou, pravděpodobně budete zahlceni, vyhoříte a pak se vrátíte ke svému obvyklému způsobu fungování. Dosahujte tedy jedné věci po druhé. Zaměřte se na jednu významnou změnu, např. přestěhování se do nového města nebo na změnu zaměstnání či si vyberte jeden svůj zlozvyk, který chcete zdolat.

Krok 7. Stanovte si cíl chytře! Tedy, definujte svůj cíl jasně, měřitelně (stanovte si cílovou čáru, abyste věděli, kdy jste svého cíle dosáhli), dosažitelně (ujistěte se, že je váš cíl ve stanoveném časovém období reálný), relevantně (stanovte si cíl, který vám pomůže změnit váš život tak, jak si nejvíce přejete) a časově jej omezte (stanovte si termín, který vás bude motivovat k dosažení cíle).

Krok 8. Připravte se na bouři! „Všem velkým změnám předchází chaos,“ řekl duchovní učitel Deepak Chopra. Jinak řečeno, můžete být vystresovaní a unavení z neustálého snažení. V hlavě se vám mohou ozývat hlasy jako „nikdy se nezměníš“, „udělám to později“ nebo „jaký to má vůbec smysl“. A možná se ve vašem životě objeví lidé, kteří se vás budou snažit ovlivnit, abyste zůstali stejní. Sečteno podtrženo, čekají vás těžké časy. Pokud tedy opravdu chcete změnit svůj život k lepšímu, připravte se na bouři dříve, než udeří. Důležité je vytrvat a navzdory pochybám zůstat oddaný svému cíli – změně.

Můžete se například připojit k online komunitě, která se zavázala dosáhnout stejné změny, jakou chcete provést vy – tak získáte přístup k další podpoře, když ji budete potřebovat. Můžete si také vytvořit nástěnku vizí, která vám bude připomínat, o co usilujete. Můžete také odstranit věci, které vedou ke špatnému chování, abyste zabránili tomu, že sklouznete ke špatným návykům. Pokud se například snažíte zlepšit svůj jídelníček a kondici, mohli byste ze své domácnosti odstranit všechny nezdravé potraviny.

Krok 9. Získejte na svou stranu přátele a rodinu! Podpora blízkých a přátel je obrovským přínosem. Mnoha lidem se instinktivně nebude líbit, když začnete ve svém životě něco měnit, ale to neznamená, že jsou to špatní lidé. Přesto se může stát, že změna vašeho života může znamenat změnu vašich přátel. Mějte na paměti tento citát motivačního kouče Steva Maraboliho:

„Pokud se budete stýkat se slepicemi, budete kdákat, pokud se budete stýkat s orly, budete létat.“

Krok 10. Udělejte si odstup a nechte si na změnu čas. Upřímně, změnit svůj život za třicet dní není zcela reálné. Úspěšní lidé uvažují dlouhodobě. Připravte se tedy na dlouhou trať a buďte trpěliví… Hodně štěstí!

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.