Víte, co je ikigai a jak ho v sobě rozklíčovat?

Najít smysl v tom, co děláme, mít příjemný pocit ze sebe sama, zkrátka být spokojený ve svém životě. Přesně to stojí za japonským výrazem ikigai – vyladit si svůj život ke spokojenosti a naplnění. Zde je návod…

V japonštině znamená slovo „iki“ život a slovo „kai“ smysl. Spojením vznikl výraz „ikigai“ čili smysl života. Jde o hledání smysluplného směru ve svém životě či přímo jeho pravého smyslu. Cílem je dosažení pocitu spokojenosti v podobě naplnění našeho života. Pro mnohé Japonce znamená ikigai doslova něco kvůli čemu se ráno budí a večer usínají.

Ikigai by bylo možné popsat jako prolnutí čtyř klíčových hodnot. Jeden z přístupů mluví o propojení následujících: 1. toho, co milujeme, 2. toho, v čem jsme výjimeční, v čem se nám daří, 3. toho, co nás uživí, ale také 4. toho, co potřebuje svět. Ve středu těchto čtyř okruhů – v místě, kde se překrývají, leží „ikigai“ – náš osobní smysl života. A jak k němu dojít?

Je to jednoduché a složité zároveň. Stačí se zamyslet nad zmíněnými čtyřmi hodnotami ve smyslu, zda je upřímně naplňujeme či je potřeba nějakou/ všechny z nich o něco málo/ zcela změnit:

Otázka číslo jedna – děláte v životě věci, které vám činí radost? Ve kterých pociťujete vášeň a nadšení? Vzpomeňte si na své dětství, jsou v něm odpovědi třeba i na tuto otázku. Vždy se můžete vrátit k tomu, co vás tehdy srdečně naplňovalo.

Otázka číslo dva – zaměřujeme se skutečně na to, v čem jsme výjimeční nebo se trápíme v roli oběti a nejsme schopni přijmout zodpovědnost za to, co se děje? Nemusíme být ve všem nejlepší, stačí, když pro to v dané situaci uděláme maximum.

Otázka tři – najděme si to, co nás baví a zároveň uživí. Jednoduše se to řekne, zato hůř provádí, ale berte to tak, že každá – i špatná – zkušenost je navigací k dobrému cíli. Dnešní svět umožňuje spoustu druhů činností, které nás mohou bavit a zároveň živit. Zkoušejte to a neztrácejte naději!

Otázka čtyři – dáváte tím, co děláte nějaký přínos tomuto světu? Každý má v sobě pravděpodobně potřebu toho, že zde po sobě chce něco zanechat. Že chce něco změnit či ovlivnit. Nemusí to být viditelné a nemusí to být megalomanské, stačí drobnosti a následný dobrý pocit.

A právě o pocitu je celé ikigai. Jde o to, abychom v sobě našli pocit uspokojení ze svého života. Často potřebujeme někoho k sobě, aby nám otevřel oči, často potřebujeme vystoupit ze své komfortní zóny, zažít něco výjimečného, extrémního, nového. Jedině tak pochopíme, co svět nabízí a že jsou jeho limity nepředvídatelné a nekonečné. Stejně tak jako ty naše…

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.