Otázky, které vás dokáží zpomalit a znovupřipojit na sebe

Také máte pocit, že dny letí rychlostí blesku a vy v té náloži povinností vlastně fungujete tak trochu na autopilota? Není to nic neobvyklého. V rychlém tempu, které trvá dlouho, pak ztrácíme sami sebe a výsledkem často bývá víc než jen vnitřní prázdnota. Možná pro vás máme návod, jak umět takové ohrožení ukočírovat.

Zaneprázdněnost nás přepíná do autopilota. Do režimu, kdy odškrtáváme jeden úkol za druhým, ale zapomínáme na ten nejpodstatnější – sami na sebe. Čím rychleji pracujeme a plníme povinnosti, tím toho samozřejmě více uděláme, ale tím méně máme tendenci se zastavit a znovu se spojit s tím, na čem skutečně záleží. Dostáváme se do stavu, kdy je velmi snadné ztratit směr. Proto dochází k vyhoření, k pocitům prázdnoty, fyzickými i psychickým problémům. V lehčím případě stačí odjet na dovolenou, v horším případě musíme vyhledat pomoc.

Často si myslíme, že máme vše pod kontrolou, ale ve skutečnosti tomu tak není. Ideální je, když si upřímně zodpovíte na několik otázek a odpovědi na ně si zapíšete nebo nahrajete do mobilu.

UPŘÍMNĚ SI ODPOVĚZTE NA TYTO OTÁZKY:

  • Mám čas na lidi, na kterých mi opravdu záleží?
  • Mám čas na činnosti, které mi dělají radost?
  • Co mi v noci nedá spát, pokud to něco je?
  • Žiji způsobem, který odpovídá mým hodnotám?
  • Jaká rozhodnutí musím udělat a stále je odkládám?
  • Jsem tím, kým chci být?
  • Co mi neustále vrtá hlavou a měl/a bych se k tomu nějak postavit?
  • V čem potřebuji pomoc nebo podporu a nejsem si schopen/na o ni říct?
  • Co by se dalo zlepšit, pokud jde o mé vztahy? A jaké kroky k tomu podniknout?

Zkuste si dát prostor na zamyšlení, neberte to tak, že to je další z úkolů, který musíte rychle zvládnout a odškrtnout si. Dejte si alespoň půl hodiny, abyste našli ty nejautentičtější odpovědi. Věřte tomu, že ačkoli jste v jednom letu, zastavení se nad tímto úkolem vám dá víc, než si myslíte. Nejpodstatnější přínos bude návrat k sobě, do svého vnitřního já, kterému dáte prostor promluvit a které ve skutečnosti tvoří to, zda jste šťastní či ne. Ukotvíte své myšlenky, zklidníte svou mysl, ujistíte se, že jdete cestou, kterou jít chcete nebo zjistíte, že jste odbočili tam, kde se necítíte dobře či dokonce do temného lesa, kde jste se ztratili… Ale i v takovém případě se lze otočit a jít zpátky. Nejdůležitější na tom celém je fakt, že si to uvědomíte. Jedině uvědomění je odrazovým můstkem ke změně.

Na základě takové vnitřní analýzy lze vyhodnotit to, co je pro vás aktuálně podstatné a to, co není v souladu s tím, kým jsme či chceme být. Ideálně si takovou kontrolu prostřednictvím výše uvedených otázek dělejte pravidelně.

I kompas na moři je potřeba pravidelně kontrolovat a díky němu plachty napínat tak, abychom dopluli tam, kam v životě směřujeme.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.