Co je glykemický index a jak působí na naše zdraví a váhu?

Je to jednoduché. Čím má potravina vyšší glykemický index, tím rychleji dokáže zvýšit hladinu glukózy v krvi a spustit další řetězec souvislostí. Ty pak často mají vliv na některé funkce našich orgánů a také na přibývání na váze. Mezi ně patří hlavně jednoduché sacharidy. Jak to celé probíhá a čemu se raději vyhnout či alespoň omezit?

Nejde jen o to hlídat si potraviny s nízkým glykemickým indexem (GI), když chcete hubnout či se zbavovat tuků. I některé potraviny s nízkým glykemickým indexem mohou působit proti vašemu záměru. Zkrátka některé potraviny klamou. Příkladem může být banán, datle nebo mango, které mají nízký GI, ale přesto po nich nehubnete. Opakem je například rýže nebo celozrnný chléb, které se při hubnutí doporučují, ale mají naopak vysoký GI. Duhou skupinou lidí, kteří řeší nízký glykemický index jsou ti, kteří trpí diabetes, tedy cukrovkou v důsledku nedostatečné produkce či naopak nedostatečné spotřeby hormonu inzulín. Inzulín totiž zajišťuje přesun glukózy z krve do buněk. A právě to je naším hlavním energetickým motorem.

Co je ale ve skutečnosti glykemický index za údaj? Vyjadřuje, jak rychle po konzumaci určité potraviny vzrůstá hladina krevního cukru. Potraviny s nižší hodnotou působí na růst pozvolněji, což je vhodné pro ty, kteří trpí nadváhou, diabetem, ale i kardiovaskulárními problémy. Pomalejší průběh má také následný pokles krevního cukru. To oddaluje i náš pocit hladu. Co patří mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem, tedy pod hodnotu 50? Je to zelenina, ořechy, luštěniny nebo přírodní mléčné výrobky. Naopak nejrychlejším cukrem je čistá glukóza – např. v podobě hroznového cukru, která vykazuje hodnotu GI 100. Naopak nejčastější sacharóza v podobě řepného cukru má GI 68 a ovocný cukr v podobě fruktózy se pohybuje kolem GI 30.

Minimální zastoupení sacharidů je v potravinách živočišného původu jako je maso, ryby, vejce nebo sýry.

Ať už řešíte glykemický index kvůli hubnutí, cukrovce či těhotenské cukrovce, pak vězte, že kromě hlídání si potravin s jeho nízkou hodnotou, potřebujete i pravidelný každodenní pohyb. Energetický příjem by měl být stejný či nižší, než spotřeba. Často to dnes ale bývá naopak, tak si na to dejte pozor.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.