Nedostatek spánku jsme přijali za součást života. Proč a co s tím?

Třetinu života strávíme spánkem. Tedy obecně řečeno, protože z nedávných studií vyplynulo, že řada z nás má se spánkem vlastně velké problémy. Navzdory tomu, že jsme unavení, nedokážeme dobře spát. Co je příčinou a co s tím dělat?

 Podle nedávné studie Oxfordské univerzity má se spánkem problémy každý třetí Brit. Během pandemie se tento počet zvýšil dokonce na každého druhého. Komplikací není jen usínání, ale i probouzení v brzkých ranních hodinách, které nás vyčerpává natolik, že jsme poté podstatnou část dne tak unavení, že se nedokážeme pořádně soustředit a doplňujeme energii často nezdravým způsobem jako jsou litry kávy a tuny sladkostí, na které má náš organismus prý větší chuť, když má spánkový deficit a navíc stres.

Sice se ideální délka spánku u jednotlivých lidí liší, ale z obecných doporučení výzkumných asociací zabývajících se spánkem potřebují dospělí lidé denně sedm až devět hodin spánku. Takže ruku na srdce, kdo z nás to tak má?

Ve skutečnosti je dostatečný počet hodin spánku jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete pro své tělo a mysl sami – a zadarmo – udělat. Každý si už nějaké to ponocování zažil, takže není nutné popisovat, jakými stavy člověk musí proplouvat následující den. Nepřispívá k tomu ani přitažlivý bohatý noční život ve velkoměstech, ani současná monstrózní nabídka televizních kanálů plných napínavých seriálů. A samozřejmě sociální sítě a závislost na nich.

Zásadní problém přitom spočívá v tom, že jsme nedostatek spánku přijali jako součást života. Někdo ho dokonce vnímá a hrdě považuje za svůj životní styl. V současném světě, kdy nemáme na nic čas, nestíháme pracovní úkoly, péči o bydlení, zahradu ani vlastní rodinu, je spánek tím, z čeho nejjednodušeji ukrojíme. Není vůbec výjimkou práce po nocích a usínání kolem druhé hodiny ráno, aby nám zas v sedm zazvonil budík. Často svému tělu ještě navíc naložíme ranní jogging a poté ve stresu z přeplněných ulic uháníme autem do práce, kde nás na okamžik zachrání první káva z deseti dalších. Tělo takový tlak nemůže dlouhodobě vydržet. Proto končíme na nemocničních lůžkách, v terapeutických centrech či v depresi z vlastního vyhoření a permanentní únavy. Zkusme se zastavit předtím, než taková fáze nastane. Druhým extrémem jsou prášky na spaní, které dnes velká část populace vnímá za něco, co je normální a každý večer po večeři zapije svou pravidelnou dávku. Všechno špatně. Kam se vytratil smysl tmy a světla, noci a dne?

Pokud nedokážeme vzít sami do svých rukou režim, po kterém tělo často neslyšně volá, pak má smysl, říct si o pomoc. Ideálně v příjemné podobě např. v podobě spa a wellness pobytu. Řada lázeňských míst a wellness resortů začala nabízet spánkové terapie s důmyslnými nástroji, jak znovunavrátit zdravou potřebu spánku. Patří mezi ně ájurvédské masáže, refexní terapie (prý dokonce existuje specifický bod nespavosti na chodidlech) nebo vědomé meditace s cílem uvolnit tělo, zklidnit mysl a to prostřednictvím dechových cvičení a relaxačních rituálů. Ale například také vodní terapie s příměsí hořčíku na zklidnění svalů, nervové soustavy, snížení míry únavy a vyčerpání. V poslední době se mezi takové pomocníky řadí i CBD produkty. Kapky mají mít uklidňující účinek na nervový systém, pomáhají tělu zpracovávat stres a úzkost, vyrovnávat hormony a zlepšovat spánkový režim. Nebo můžete pro začátek zkusit například i jeden z relaxačních playlistů, kterých je plný internet.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.