Renesance čili znovuzrození je dnes aktuálnější, než si myslíme

Co je vlastně renesance? V devadesáti procentech si každý z nás vybaví umělecký sloh typický pro Evropu 14. – 17. století. Ale přesto tento pojem znamená mnohem víc, něco hlubšího. Zejména v souvislosti s renesanční filosofií. Její zkoumání člověka a tajemství přírody je totiž dnes aktuálnější než se může na první pohled zdát.

Znovuzrození, takový je překlad slova, které pochází z francouzského renaissance, které je odvozeno od italského pojmu rinascimento. V renesanční filosofii toto slovo znamená obrat ke zkoumání člověka a tajemství přírody. Bilancuje na hraně s hermetismem, který je propojený s alchymií, astrologií, magií a kabalou. Právě alchymie a astrologie jsou pro období renesance příznačné. Lidé se v tomto duchu odklánějí od boha jako jediného duchovního rozměru světa a začínají postupně vnímat další souvislosti spojené s přírodními zákony, vesmírnými energiemi a zkoumáním toho, co život nabízí. I zakázaného, protože – jak známo – touha po poznání je nebezpečně silná.

Cítíte v tom souvislost s dnešní dobou? Jistě, situace současného světa nahrává hledání kotvy sám v sobě. Hledání určité jistoty, která je aktuálně tak pomíjivá. Proto si začínáme uvědomovat, že návrat k sobě a také pochopení přírodních zákonitostí možná dokáže vysvobodit naše těžké hlavy a také vymanit nás z pout závislosti na extrémním tempu, na ekonomických a sociálních problémech dnešního světa.

Znovuzrození je nyní skutečně vibrujícím pojmem. Ve smyslu globálním, z pohledu kulturních, sociálních a ekonomických hodnot. Ale také v souvislosti se znovuzrozením společnosti jako takové vyplývající ze znovuzrození sebe sama. Renesanční filozofové věděli, že zkoumání člověka a tajemství přírody jde ruku v ruce. Vždyť člověk je jasnou součástí přírody a možná jejím pokorným pozorováním může pochopit mnohé v sobě. Předpokladem ale je zbavit se vnitřních a vnějších překážek, které nám takovému pochopení zabraňují. Těmi mohou být hlavně civilizační rány globalizovaného světa v podobě tlaku na čas, výkony a inovativní technologie. Pak v nás totiž vzniká stres, který nám sice kompenzují vydělané peníze, ale ty nám pak nezbývá utrátit za nic jiného, než abychom se právě tohoto nahromaděného stresu zbavili. Začarovaný kruh, tak kde je smysl?

Smyl. To je to slovo, na které bychom si každý sám v sobě měli najít odpověď. Ptáte se, jak? Klidem, rozjímáním, meditací, hýčkáním, samotou. Kde? V přírodě, v bezpečném prostoru, v důvěryhodném zázemí, na místech, kde jsou lidé, kteří nás v takovém hledání podpoří, kteří nám pootevřou dveře k pochopení onoho smyslu. Skrz mentální a fyzickou relaxaci, příjemné bezstarostné prostředí, zdravé dobré jídlo a uvolňující všudypřítomnou přírodu.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.