Jak přijít na to, co naplní náš život?

Americká básnířka Mary Oliverová napsala: „Pověz mi, co plánuješ provést se svým jedinečným, divokým a vzácným životem?“ Víte to? Víte, na čem vám nejvíc záleží? Jaké jsou vaše ambice? Jak vlastně vypadá váš ideální život? Pokud ne, máme pro vás nápovědu, jak na to přijít.

Někteří z nás mají v hlavě jasný projekt: napsat román, pracovat jako dobrovolník pro charitu, uběhnout maraton. Pokud ale patříte spíše mezi ty, kteří nevědí, nevadí! Nevědět je totiž skvělý začátek! Zde jsou způsoby, jak se stát svým vlastním životním koučem a začít zjišťovat, co opravdu chcete.

Ptejte se se soucitem

Doktor Gabor Maté, který se zabývá především traumaty, vytvořil terapeutický přístup zaměřený na tzv. soucitné dotazování. Jeho principy lze využít k odhalení našich vlastních základních přání a hodnot. Pokud se sami sebe zeptáte, co chcete, může to být aktuální zamlžený pocitový stav, únik před současnou zátěží nebo problémy, přání mít více sebedůvěry. Ptejte se sami sebe raději na to, co se skrývá pod představami o přáních nebo potřebách, dokud nenajdete věc, po které toužíte – ale dělejte to se soucitem a laskavostí, přijměte a buďte zvědaví na vše, co se objeví, dejte si čas na úplnou odpověď.

Například pokud toužíte po úspěchu, zeptejte se sami sebe:

 • Jak vypadá úspěch?

 • Jak poznám, že jsem ho dosáhl/a?

 • Co vám přinese?

 • Tyto otázky opakujte u všeho, co vás napadne (tj. štěstí, pohodlí, bezpečí), dokud nenajdete něco konkrétního – což může být cokoli – od života na cestách až po nový domov.

Pište a zkoumejte

Vezměte si deník, posaďte se do pohodlného a klidného prostoru u vás doma nebo v kavárně a odpovězte si na následující otázky:

 • Jaké jsou mé hodnoty?

 • Koho obdivuji?

 • Jak vypadá můj ideální život?

 • Na každou otázku si vyhraďte pět až deset minut a prostě pište. Nedělejte si starosti s gramatikou ani s tím, jak to může jiným vyznívat. Psaní v plynulém proudu vědomí umožňuje přímý přístup k nevědomí a obchází všechny mizerné negativní myšlenky a přesvědčení, které vás v životě brzdí.

Představte si svůj vysněný život

Snění je forma autohypnózy, která vám umožní prozkoumat vaše nevědomé myšlenky a přání. Dříve, než se objevily mobily, snili jsme jednoduše při pohledu z okna kavárny, z vlaku… Nyní si možná budete muset vytvořit pro takové snění čas. Vypněte svá elektronická zařízení, usaďte se do pohodlné polohy vleže nebo vsedě a před zavřením očí se zhluboka nadechněte. Představte si, jak jdete po cestě, a nechte si v mysli zobrazovat barvy, zvuky, obrazy, vůně a doteky. Požádejte své podvědomí, aby vytvořilo váš ideální život a chvíli se v něm procházejte. Co slyšíte, vidíte, čeho se dotýkáte, co cítíte, jak to voní nebo chutná? Možná to nebude dávat logický smysl, ale prostě se tím řiďte.

Jakmile budete mít jasnou představu o místě, které jste si vytvořili, přeneste se ze snění do reálného světa, pohněte prsty na nohou a zamrkejte očima. Poté napište nebo nakreslete to, co vás napadlo, nebo si o tom s někým promluvte – to je okamžik, kdy věci, které jste si představovali, začnou dávat nějaký smysl.

Vytvořte si tabuli snů

Tabule snů, někdy nazývaná také akční/vizionářská, je v podstatě koláž, která představuje vaše životní sny a cíle. Jedná se o kreativní cvičení, které můžete provádět sami nebo s přáteli. Posbírejte hromadu časopisů (vhodné jsou ty o bydlení, cestování a životním stylu), lepidlo, nůžky, fixy, barvy a velký karton a pusťte se do toho!

Nebo můžete sbírání materiálu věnovat čas – týdny či měsíce. Důvěřujte svým smyslům, že vás dovedou k obrázkům, které vás osloví nebo ve vás vyvolávají radost. Může to být cokoli: pohlednice, krajiny, města, domy, lodě, činnosti, lidé, staré fotografie, zvířata, kousky poezie, umění nebo texty písní, počasí, barvy atd. Můžete si je nalepit do deníku, alba nebo na kus kartonu formátu A3. Nástěnky snů si můžete udělat i online (např. prostřednictvím Pinterest). Jakmile budete mít dostatek obrázků, uspořádejte je tak, aby vám vyhovovaly; použijte je jako svůj inspirační základní kámen nebo odrazový můstek do nového života.

Nakreslete si kolo života

Kolo života je způsob, jak zjistit, co by vám v životě mohlo chybět, ale také jak to vyvážit to, čeho jste již dosáhli. Nakreslete velký kruh a rozdělte ho na osm výsečí. Své životní kolo si můžete sestavit jak chcete a zahrnout do něj oblasti, které jsou pro vás osobní. Obecné segmenty kola života mohou zahrnovat:

 • Zdraví (včetně obrazu těla)

 • Práce a kariéra

 • Vztahy a sex

 • Přátelství

 • Rodina

 • Finance

 • Spiritualita

 • Prostředí (místo, kde žijete, rovnováha mezi pracovním a soukromým životem, možnosti cestování atd.)

Všechna tato témata jsou rozsáhlá a hluboká, ale smyslem kola života je uvažovat o každém segmentu jako o stupnici 0 – 10. Vztahy na pětce? Pak vybarvěte tuto výseč do poloviny barvou. Jakmile si každý segment promyslíte, ohodnotíte a vybarvíte, můžete se zamyslet nad tím, se kterými oblastmi jste spokojeni a na kterých je třeba ještě zapracovat. Pak se můžete pustit do detailů a stanovit si malé, dosažitelné cíle.

Tento druh zkoumání by měl probíhat průběžně a měl by zahrnovat pravidelné psaní deníku, meditaci, všímání si a naladění se na sebe. Jakmile budete mít pocit, že máte jasnou představu o tom, čeho chcete v životě dosáhnout, můžete začít s testováním reality a stanovováním cílů, které vás dovedou tam, kde chcete být – ať už se jedná o studium, spořicí plán nebo přihlášení se na seznamku.

Dejte sami sobě povolení dosáhnout toho, čeho chcete. A ano, zasloužíte si to!

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.