Co je smyslem wellness a co do něj patří?

Slovo, které běžně používáme a které se dnes objevuje v nabídkách téměř každého lepšího ubytovacího zařízení, dodnes nenašlo svůj český výraz. Ale vzhledem k tomu, že se v našem slovníku už dost zabydlelo, tak asi ani není potřeba. Ale co je vlastně jeho obsahem a smyslem, chápeme jej správně?

Účinky wellness většinou nejsou na první pohled viditelné tak jako například kosmetické ošetření pleti nebo pedikúra. Nesnaží se vylepšit jednu konkrétní část našeho těla, ale zabývá se celkem – tedy působením na celé tělo, ale také na naši mysl. Do pojmu wellness by šlo jednoduše zahrnout vše, co se netýká medicíny, ale přesto souvisí s naším zdravím. Ale také životním stylem, výživou a možná i kulturou.

Pod wellness procedury spadají prvky léčebných terapií a přístupů z celého světa – ať už je to tradiční čínská medicína, ájurvédské postupy, ale i horké či naopak studené obklady, akupresura, tibetské mísy, krystaly nebo byliny v podobě macerátů, čajů, mastí nebo esenciálních olejů. Své místo v této množině mají i bahenní a rašelinové procedury, ale i dechová cvičení nebo meditační terapie. Co si ale pod pojmem wellness vybaví snad každý jsou relaxační masáže, které vedou k uvolnění těla i mysli a k propojení – nebo spíše opětovnému naladění – na sebe sama.

Mezi wellness procedury můžeme zcela jistě zařadit:
  • akupunkturu, akupresuru a reflexní terapii,

  • aromaterapii,

  • meditace a terapii lesem,

  • masáže a tradiční thajské masáže,

  • zvukové a světelné terapie,

  • kryoterapii,

  • bylinná ošetření vč. CBD olejů,

  • a další

Wellness procedury by měly být řízeny vždy profesionálem vyškoleném ve svém oboru s příslušnou kvalifikací. Ve wellness hotelech se můžete spolehnout na přítomnost odborníků, zato v soukromých studiích se při pochybnostech vždy dožadujte prokázání kvalifikace.

Zároveň nezapomeňte na to, že na každého působí různé druhy wellness procedur jinak. Na někoho mají silný účinek ihned, na jiného až s odstupem času a nebo nepociťuje účinky žádné. Vše je v této sféře velmi individuální a některé procedury si vyžadují pravidelná opakování, aby byl dosažen kýžený účinek. Vyplácí se trpělivost, ale hlavně víra v jejich příznivý účinek – ta je na prvním místě.

Cílem většiny wellness procedur – a také nejčastějším pocitem, který při nich vnímáme – je zmírnění stresu, uvolnění napětí a pocítění vnitřního klidu. Ale často i prokrvení a detoxikace těla a také opětovné napojení na sebe sama.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.