Fenomén kalokagathia – od antiky až po současnost

Zůstat mladý a krásný – celá staletí hledají alchymisté, bylinkáři, kouzelníci a další experimentátoři s magií recept, který by zastavil nebo alespoň zpomalil přirozený proces stárnutí. Ale lze vůbec takový recept najít a je to vůbec morální? Nejspíš nikoli, ale existují cesty, jak stárnutí alespoň o něco zpomalit.

Jistě znáte pojem kalokagathia, který pochází z antického Řecka. Je spojením dvou slov: kalos (καλός) – krásný a aghatos (αγαθός) – dobrý, jež vyjadřuje antické řecké přesvědčení o tom, že krásné a dobré, krása a ctnost patří k sobě a mají mnoho společného. Co není zároveň dobré, nemůže být krásné a naopak, píše Wikipedie. První zmínky pocházejí od pythagorejců, kteří takto označovali spojení tělesných a duševních cností, které byly cestou k dokonalosti člověka. Na základě tohoto pojmu pak vznikaly různé vzory chování, které se začaly tématicky propojovat. Příkladem mohou být olympijské hry, ale i styl vládnutí – správa státu či území. Často byl tento adorovaný fenomén považován jako privilegium urozeného sociálního původu jedince, ale také jako výsledek pevné mravní a estetické výchovy. Právě jako výchovný ideál bylo označení kalokagathia také vnímáno. Rádi jej nepřímo používali například skauti. Nejčastěji se tedy setkáváme se dvěma výklady tohoto označení – s ideálem těla a duše v jejich harmonickém a celistvém propojení a poté ve smyslu ideálu krásného a dobrého člověka. V obou případech hraje roli fyzická krása. Ale jaká jsou vlastně kritéria oné krásy?

Německý klasický filolog Werner Jaeger definoval kalokagathii jako „rytířský ideál kompletní lidské osobnosti, harmonické v mysli, a těla“.

Krása a mládí bylo opěvováno i na dvoře Rudolfa II., který byl pohlcen alchymií. Do Prahy se sjížděli vědci a badatelé z celé Evropy – ať už jimi skutečně byli či se za ně jen vydávali. Rudolf II. toužil po elixírech, které zaručí věčné mládí, udrží krásu, přinesou lásku nebo utuží paměť. Právě elixír mládí byl ten, po kterém panovník toužil ze všeho nejvíc. Jeden z nejvyhlášenějších pocházel prý od alchymisty, astronoma, matematika a osobního císařského lékaře Tadeáše Hájka z Hájku. Měl zaručit věčný život a mládí. Elixír prý obsahoval několik desítek bylin macerovaných v alkoholovém základu a podporoval pročišťování organismu, obnovu tělesných buněk a komplexní harmonizaci fyzické i duševní stánky.

Není náhodou, že se v tomto duchu pokračuje i dnes. Jsou to právě pročišťovací kúry s využitím bylin, které restartují organismus a zvyšují jeho odolnost. Blahodárné účinky na zdraví a krásu mají také relaxační procedury, mezi které patří vše, co uvolní tělo a mysl. Principem je obnovení buněk, detoxikace těla, ale i jeho výživa a hydratace. Ideálně pod dohledem či přímo rukama profesionálů. Například ve wellness hotelech, kde máte veškerou takovou péči pod jednou střechou.

Téměř každý touží po věčné kráse a tělesné síle. Ale je potřeba tomu jít alespoň trochu naproti.

Připravila: Barbora Vojtová

 

 

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.