Klasické medicíně chybí lidskost a jemnost, i proto jsem odešla

Od porodní asistentky přes kosmetiku a masáže až k ájurvédskému centru v Podkrkonoší. Zuzana Trpáková se s ájurvédou poprvé seznámila v Thajsku, kam se odjela naučit tradiční masáže. Přístup ájurvédy k léčení ji naprosto nadchnul, tak se rozhodla jít novou cestou – cestou ájurvédy.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala?

Mé první setkání s ayurvédou proběhlo v roce 2001, kdy jsem podnikla cestu do Thajska a naučila se tam tradiční masáž ve škole Wat Po v Bankoku. K masážím tam navíc vyučovali také základy ájurvédy. Viděla jsem jiný přístup v léčení – prostřednictvím bylinek, změny životního stylu, jiných praktik ve stravě – hlavně používání koření pro léčebné účely. Nadchlo mě to tak, že jsem si řekla – ano, toto je moje cesta…

Začala jste ji tedy aplikovat ve svém životě – jak a co to mělo/ má za efekt?

V roce 2002 jsem se seznámila s mým učitelem Govindžím Rajpootem a nastoupila do školy áyurvédy v Praze. Tam jsem dostala podrobnější výklad áyurvédy, praktickou výuku masáží Snéhan, ale i kurzy vaření nebo znalost bylin. To vše pro mě bylo naprosto fascinující. Tak jsem od té doby začala žít naplno podle áyurvédy. Některým lidem to vadilo, pro jiné jsem se stala příkladem. Ale to už tak v životě bývá.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Za nejsilnější zážitky považuji pančakarmu, kterou jsem podstoupila asi desetkrát. Toto čištění celého těla i duše pro mě mělo velký význam. Dříve jsem trpěla potravinovou alergií. Po čištění se vše vrátilo do harmonie.

Dalším extrémně silným zážitkem pro mě byla měsíční cesta po Indii s naším Govindžím. Navštívili jsme spoustu áyurvédských center, manufaktur a kulturních zajímavostí. Setkali jsme se tam také s duchovním učitelem Maharudrou, který nás léčil svou hudbou.

Na základě vlastní zkušenosti jste se rozhodla ájurvédu předávat dál, v jaké podobě?

Již jako porodní asistentka jsem si uvědomovala, že klasické medicíně něco chybí. Tím byla lidskost a jemnost. Klasický „tvrdý“ přístup lékařů mi nevyhovoval. Po odchodu ze zdravotnictví – z důvodů alergie na dezinfekční prostředky – jsem si udělala rekvalifikaci na kosmetiku, masáže a pedikůru. Po absolvování školy áyurvédy jsem přejmenovala svůj salon na ájurvédské centrum Snehan – což znamená „něha“ a zařadila vše do praxe. Provádím i kurzy ájurvédské kuchyně, které jsou už řadu let oblíbené. Výuka probíhá přímo v našem ájurvédském centru na Krakonošově náměstí v Trutnově.

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?

Každý člověk je originál, každému je nutno šít terapii na míru. Nicméně, v každém případě mohu doporučit meditaci v podobě pozorování svého dechu a prodlužování výdechu. To vede ke
zklidnění a naladění se na sebe sama. Je nutné – obzvláště v dnešní době – obracet pozornost do nitra a meditace dechem je jednou z nejúčinnějších cest.

Co mohu dále doporučit je ájurjóga. Ta dokáže spolu s ájurvédou zázraky. Jóga a ájurvéda jsou totiž dvě sestry, které se nesmí od sebe odloučit. Ájurjóga se liší od klasické jógy v tom, že je rozdělena do cyklů, které na sebe navazují – vychází z vývoje člověka. Využívá aktivně znalostí ájurvédy v době cvičení a doporučuje stát se pozorovatelem těla, dechu a mysli. To vše vede k sebepoznání. Takže jógu, ideálně ájurjógu, rozhodně doporučuji každému.

A do třetice mohu pro nastartování dobrého trávení doporučit připravovat si každé ráno kořeněný bílý čaj masala. Co se týče jídla v zimním období, pak byste měli své pokrmy zkusit obohacovat kořením, které váš organizmus efektivně prohřeje.

To jsou obecné tipy, konkrétní se pak řeší individuálně, protože každý jsme specifický a potřebujeme tedy něco trošku jiného.

Zuzana Kumudi Trpáková

Zuzana založila a provozuje Ájurvédské lázně a ájurvédské centrum Snéhan v krásné secesní budově přímo v centru Trutnova. V ájurvédském centru si můžete objednat kosmetické ošetření pleti, masáže, pedikúru, kurz vaření ájurvédské kuchyně, kurz osobního rozvoje, ale také zakoupit koření, byliny a kosmetické produkty. Centrum slouží také k přednáškám a detoxikačním pobytům – k pančakarmě, ale také jako školící centrum. Více na: www.ajurveda-snehan.cz nebo na Facebooku ZDE.

 

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.