V drkotajícím indickém vlaku jsem plánovala svoji budoucnost

„Sebepřijetí, láska, rozvíjení soucitu a být tu i pro druhé je to nejléčivější pro naši duši,“ říká ájurvédská terapeutka Jana Navrátilová (Šimonová), kterou ájurvéda pohltila svou absolutní srozumitelností ve smyslu principů vyrovnaného a zdravého života. Dnes provozuje ájurvédské studio v Českých Budějovicích a hostuje také v pražské Maitree.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala? Kdy, kde a v jakých souvislostech to bylo?

Poprvé jsem se setkala s ájurvédou přímo v Indii asi před patnácti lety, kam jsem odjela s kamarádkou za hlubším poznáním jógy, spirituality a Indie jako takové. Byla to naprosto euforizující, dobrodružná jízda a zároveň hluboce transformující období v mém životě. Tam se ozvalo i silné volání duše, které mě navedlo k mé dharmě – péči o zdraví lidí. Jóga, ájurvédské masáže, koření, bylinky nás doprovázely po naší cestě a vytvářely nezastavitelnou touhu poznat více a přenést tu esenci domů. S kamarádkou jsme v nočním drkotajícím se autobuse plánovaly s takovou lehkostí a hravostí naše životy jako kdyby vše bylo možné a také to, jak si otevřeme „indický“ masážní salon. V tu chvíli jsem to brala za bláznivý nápad, měla jsem v tu dobu úplně jiný typ povolání, ale po návratu z Indie mě to kupodivu neopustilo a setrvávala jsem v tomto nastavení dál. Přihlásila jsem se na různé masážní kurzy, zakoupila knihy o ájurvédě a po práci po večerech a o víkendech věnovala studiu lidského těla z pohledu ajurvédy. První knihy jako např. Perfektní zdraví od Deepaka Chopra, dále pak od Roberta Svobody, George Esseye mi přišly tak logické a čtivé, že jsem měla pocit, že nic tak pravdivého jsem doposud nepoznala a divila se, proč tento přístup k životu nás tady nikdo neučí. To však bylo – jak už jsem zmínila – před patnácti lety, od té doby se mnoho změnilo a v dnešní době je už hodně lidí s tímto nastavením. Indie se pro mě stala drogou a bezednou studnicí znalostí o životě, a proto jsem začala jezdit každý rok přes zimu do Indie – převážně do Keraly. Tehdejší práce mi to umožnila a jsem za to dodnes celému týmu vděčná. Tam jsem cílila na kurzy ájurvédy a masáží. Mým zcela prvním a hlavním záměrem bylo naučit se ájurvédské masáže a procedury pro očistu těla, u kterých mě naprosto fascinovalo jejich detailní propracování. Při studiích jsem ale zjistila, že ájurvéda pokrývá mnohem více… Co dělá ájurvédu jedinečnou je její spirituální aspekt. A protože jsem chtěla být v kontaktu s ájurvédou neustále – a to nejen v Indii – tak se mi zde v ČR stal ájurvédským průvodcem úžasný indický lékař Dr. George Eassey. Poté jsem pokračovala ve studiu u Dr. Vasanta Lada v Novém Mexiku, UK, NY.

Začala jste ji tedy aplikovat ve svém životě – jak a co to mělo/ má za efekt?

Každé nové sdělení, které se ke mně dostávalo z učebnic nebo od ájurvédských mistrů mi přinášelo stále silnější uvědomění si toho, jak funguje lidské tělo a mysl, kým jsem, že hmota není hmotou, ale energií, propojenost s přírodními cykly atd. Zároveň jsem to ihned přenášela do praxe v podobě péče o tělo, používání koření, bylin, vnímání kvalit potravin jako výživy fyzické i mentální. Tím i má praxe jógy nabrala zcela jiných rozměrů. Pamatuji si, že úplně na začátku bylo fascinující už jen to dozvědět se vůbec o „konstituci“ člověka, jak každá osoba je jedinečná, že někdo je více ohnivý, někdo může být zase zemitý, usedlejší , naopak někdo hodně éterický, vzdušný, neustále v pohybu… A následně také rozpuštění předsudků, které v nás jsou ve smyslu: „Ty jsi „špatný“, protože se chováš tak a tak…“ Díky pochopení těchto základních ájurvédských principů jsem se začala dívat na svět, lidi, situace kolem nás z úplně jiného pohledu, naučila jsem se nesoudit, ale naopak mít více porozumění vůči všem bytostem. Nevidět jen tu „odchylku“ jako momentální přirozenost nebo nerovnováhu té dané bytosti, ale podívat se za „ni“ a vidět osobu jako něco vyššího, vznešenějšího. Ájurvéda mi také pomohla překonat náročnější období a s její pomocí jsem si vyléčila hyperfunkci štítné žlázy.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Mezi mé nejsilnější zážitky patří:

  • Setkání se s ájurvédským lékařem Georgem Easseym a moment, kdy jsem ho šla požádat, zda bych mohla být jeho žačkou. Také jej pozorovat při konzultacích s jeho pacienty.
  • Setkání s Dr. Vasantem Ladem, nechat si od něj udělat pulsní diagnostiku a horoskop. Být v jeho přítomnosti je samo o sobě léčivé. V tu chvíli máte pocit, že jakékoliv znalosti jdou stranou, když se váš guru dokáže napojit, dotknout se vašeho srdce.
  • Všechny každoroční cesty do Indie byly naprosto vyživující na všech úrovní a také ona vnitřní hnací síla, která mě táhla samotnou do Indie do ájurvédských klinik. Někdy si říkám, kde se ve mě brala ta odvaha s batůžkem na zádech hledat ty nejautentičtější ájur kliniky a siddhi.
  • A vlastně také zažít si paňčakarmu na vlastní kůži a projít si vědomě všemi očistnými procesy nejen na fyzické, ale i mentální úrovni. A také prožívat tu hloubkovou očistu i proměnu u svých pacientů a svého manžela.

Těch zážitků je vlastně nepopsatelně mnoho.

Na základě vlastní zkušenosti jste se ájurvédu rozhodla předávat dál, v jaké podobě, komu a kde?

Ájurvédu předávám dotekem, slovem a srdcem svým klientům a svému okolí. Miluji svoji práci a mám nesmírnou radost, když vidím ty uzdravující procesy a proměny u svých klientů. Provozuji ájurvédské studio Ayurveda Shanti studio v Českých Budějovicích a část služeb provádím i v Praze v Maitree. Poskytuji konzultace, ájurvédské masáže a procedury, přednášky, workshopy a jednou až dvakrát za rok detoxikační pobyty.

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?

Ájurvéda má důkladně propracovaný denní režim „dinačarja“, který už tady několikrát v rozhovorech zazněl a je velmi důležitý pro podporu našeho zdraví. Zdůraznila bych jen: sladění s přírodou a jejími cykly, kvalitní spánek, chodit spát včas, spát v úplné tmě, bez světýlek, výživná teplá strava k obědu, dělat věci po celý den vědomě, praktikovat pranájamu a naučit se být sám se sebou alespoň v podobě krátké meditace – jen vnímat svůj dech, který je s námi neustále.

Sebepřijetí, láska, rozvíjení soucitu a být tu i pro druhé je to nejléčivější pro naši duši.

Ještě bych ráda zmínila několi praktických receptů: v ájurvédě se praví, že jste to, co strávíte (ne sníte), takže je důležité si trávicí oheň – agni – udržovat v jeho plné síle. Pro posílení trávicího ohně doporučuji rozžvýkat plátek zázvoru se špetkou soli, pokapaný citronem, cca 15 min před jídlem. Nebo na sucho orestovat celý římský kmín, jakmile se uvolní vůně dát stranou, vychladit a rozemlít např. v kafe mlýnku a smíchat s medem v poměru: 1 lžička kmínu s ½ lžičkou medu. Spolknout a zapít troškou teplé vody pár minut před jídlem nebo si udělat do zásoby kuličky a nechat je v lednici. Jíst jednu kuličku před jídlem. To je vhodné i pro děti, když máte pocit, že začínají být nemocné.

V případě virózy používejte: zázvorové, limetkové a medové tonikum. Může být uloženo v chladničce až dva týdny. Ingredience: 100 g čerstvého zázvoru/ 6 limetek/ 6 čajových lžiček medu/ 3 lžičky hnědého cukru/ 100 ml vody. Postup: nakrájejte, oloupejte a rozmixujte zázvor v mixéru s půl šálkem vody (nebo zázvor také nastrouhejte ručně). Z dužiny vytlačte zázvorovou šťávu, smíchejte zázvorový džus se šťávou ze šesti limetek, šesti čajovými lžičkami medu a se třemi čajovými lžičkami hnědého cukru a až 100 ml vody. Dávkování: smíchejte 2-3 lžíce směsi s 1/4 šálkem horké vody a popíjejte si jako malý nápoj. Co se týká jídla vynechte hlavně mléčné produkty, banány a rajčata.

Ing. Jana Navrátilová (Šimonová)

Jana je ájurvédský terapeut a průvodce zdravým životním stylem, milovník přírody, cestování a védských studií. Více na: www.shantistudio.cz

Jana doporučuje pro jeden z dalších rozhovorů:

Hanu Eassey, kterou považuji za jednu z nejlepších jogových a ájurvédských terapeutů v ČR, jejíž znalosti a schopnosti léčení přesahují znalosti z učebnic. Je zakladatelkou nadace pro zachování původního léčitelství vaidyanů a pro ochranu prastarých bylin.

Také Marušku Rychlíkovou – milovnici a propagátorku ájurvédy, zakladatelku jihočeské ájurvédské školy.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.