Jedinečnost lázeňských míst a jak to s nimi bylo?

Historie lázeňství sahá do daleké minulosti. Plní funkci léčebnou, preventivní, společenskou, ale i kulturní. Všechny je spojuje jedna myšlenka – péče o zdraví. Kdo má na rozvoji lázeňství lví podíl a co je vlastně jejich smyslem?

Již ve starověkém Egyptě existoval důmyslný systém lázní pro panovníky, ale také pro dělníky stavějící pyramidy. Sloužily zejména jako místa, kde docházelo k očistě fyzické i duchovní, tedy jako hygienické zázemí, ale také pro relaxaci a odpočinek. Počátky termálních lázní jsou spojeny zejména s oblastí Číny a Indie, kde už tehdy lékaři začali využívat horkou vodu pro léčbu nejrůznějších nemocí. Přesto má největší zásluhu na rozmachu lázeňských terapií starověké Řecko a Řím. Tam se ve třetím století našeho letopočtu konstruovaly termální relaxační prostory a bazény, které vyhříval systém vytápění a byly napojeny na důmyslnou kanalizaci. Již v té době se začali využívat také bahenní zábaly, minerály nebo léčivé účinky bylin. V Římě byli ještě o krok dál, mezi jejich léčebné kůry patřilo i baňkování, prohřívání páteře nebo také dodnes tak účinné pití minerálních pramenů.

Lázeňství mělo ale od svého prapočátku ještě jiný účel – společenský. Návštěva lázní znamenala určitý společenský status, řešily se v nich i politické záležitosti a postupně se k nim přidaly i služby kulturní a kosmetické. Ve středověku začala hrát svou roli v lázeňských zařízeních také hudba. Renesanční učenci vycházeli z moudrosti starověkého Řecka a Říma, nedílnou součástí bylo také studium praktik balneoterapie, kterou se snažili dále rozvíjet. Začali na lázeňství pohlížet odborněji, více řešit léčebné účinky vody na zdraví člověka a součástí lázeňských terapií se staly také nejrůznější bylinné extrakty, výluhy, ale také éterické oleje.

Starověké lázně v řeckém Thessaloniki

S rozvojem měst v 19. století se naskytla příležitost pro budování lázeňským míst. Zdroj minerálních vod, rašelinišť a slatin často ovlivnil místo a charakter nově vznikajících měst. V té době si lidé uvědomili také příznivé účinky uhličitých vod – kyselek zejména jako efektivního léku na problémy se srdcem a cévami.

V Česku má lázeňství tradici přibližně od 15. století, kdy se našly první písemné zmínky o minerálních pramenech a jejich příznivých účincích na zdraví. Největší rozmach naše zem zaznamenala od 18. do 20. století, kdy už byl vliv balneoterapií veřejně známý. V tomto období se stavěly velké lázeňské objekty, kolonády a ke stavebním úpravám začalo docházet také u vřídel. Lázeňská místa se stávala čím dál tím populárnější. Byly důvodem návštěvy nejen pro své léčebné a relaxační účinky, ale navazovala se na ně i kultura a společenské události. Lázně v té době byly ekvivalentem ekonomicky prosperujícího města. Řada lázeňských míst se dodnes pyšní věhlasnými jmény osobností, které je navštěvovali. Šlo často o jména světového formátu jako byl například Richard Wagner, J. W. Goethe, Ludwig van Beethoven, Petr Veliký či král Eduard VII.

Posvátný pramen ve starých římských lázních v anglickém městě Bath

Byla to etapa nejen rozvoje lázeňských měst, ale také etapa objevování nových způsobů léčby navázaných na vodu jako „pramen života“. Jmenujme například Vincence Priessnitze, který v roce 1829 založil Lázně Jeseník – první vodoléčebný ústav, kam jezdili nejen pacienti, ale i lékaři, kteří chtěli poznat jeho metodu.

Z lázní se stal důvod pro příjemné a efektivní trávení volného času. Po revoluci v roce 1989 došlo k rozmachu nejrůznějších balíčků regeneračních a relaxačních lázeňských pobytů, které sloužily nejen za účelem léčby, ale hlavně prevence. Lázeňský cestovní ruch je nyní v České republice navázán na 36 míst evidovaných Sdružením lázeňských míst ČR a návštěvníci si mohou vybrat dle rozmanitého zaměření lázeňských míst. Nejen dle rozdělení na termální,, slatinné, radonové, bahenní, klimatické či minerální, ale také dle zaměření na konkrétní zdravotní problém pacienta.

Konzultace s hotelovým lékařem (Falkensteiner Spa Resort v ML)

Řada lázeňských hotelů nabízí dokonce své vlastní léčebné programy a samozřejmostí je pečlivá a pravidelná konzultace s hotelovým doktorem. Můžete se spolehnout také na širokou škálu stravovacích možností, kterou lázeňská zařízení v dnešní době nabízí. V lázeňských hotelech se rozhodně nemusíte bát, že byste svým dietním omezením nějak trpěli. Například v hotelu Falkensteiner Spa Resort v Mariánských lázních vaří tzv. Balance-Vital kuchyni, která zohledňuje individuální stravovací omezení hosta, ale bez toho, aniž by přišel o rozmanitost pokrmů a o požitek z jídla postaveného na zdravých, čerstvých a regionálních surovinách.

Balance-Vital cousine

Současná lázeňská místa jsou o propojení zážitků s prevencí či léčbou zdravotních problémů. Není divu, že lázeňský cestovní ruch opět nabírá na své síle. Obzvláště v současné době, kdy je důraz na zdravý životní styl téměř nutností. Čeká lázeňství zasloužená etapa renesance?

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.