Chce to trpělivost v záměru, navzdory překážkám

„Profesor Ákáš mě vzal na návštěvu do leprosária s tím, že jestli chci někdy léčit, měl bych být připraven na cokoliv,“ vzpomíná na jeden ze silných ájurvédských zážitků Petr Pleticha, překladatel sanskrtských textů o ájurvédě a majitel studia SÁTTVIKA zaměřeného na ájurvédskou a jógovou praxi.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala?

Prvním kontaktem s ájurvédou byla zcela jistě různá doporučení, která mi přišla vhod, když jsem poprvé cestoval v Nepálu a Indii, kdy mě pronásledovaly různé zdravotní potíže. Velmi intenzivně jsem vnímal s jakou samozřejmostí si lidé ví rady, jak si pomoci s běžnými neduhy, jak dbají o životní styl… A to vše propojené v duchovní tradici jógy a véd. Další důležitý posun nastal po studiích hindštiny a sanskrtu. Oba jazyky mi otevřely, do té doby, netušený prostor pro oblast vzdělávání. Védská studia mají dnes akademický formát, lékařství je jedním z nich.

Pro velký zájem o studium klasických textů jsem začal překládat Čaraka-samhitu (sanskrtský text o ajurvédě, spolu se Sushruta Samhita je to jeden ze dvou základních textů tohoto oboru, které přežily ze starověké Indie – pozn.red.), abych záhy zjistil, že text obsahuje řadu odborných termínů, které nelze jen tak otisknout do češtiny. Navíc studium véd není kompletní bez meditační praxe. Medicína je právě tím oborem, kde se védské filosofické principy ověřují praxí. To mě velmi zajímá. Našimi vzory jsou dosažení “siddhové”, kteří mají plné poznání ájurvédských principů, ale i konvenční medicíny se všemi užitečnými vyšetřovacími a léčebnými možnostmi. Lékařství se prý studuje ze dvou důvodů: pro zájem pochopení funkce lidského těla nebo pro službu bytostem za účelem uzdravování nemocí a udržování zdraví. Oba záměry jsou mi vlastní. Dobrý způsob, alespoň pro mě, jak být užitečný ostatním s tou trochou, kterou znám.

Začal jste ji tedy aplikovat ve svém životě – jak a co to mělo/ má za efekt?

Důležitým přínosem je stabilita, která vychází z pochopení jak se vnímat v rámci celku „veškerenstva“. Jak nás ovlivňují vnější podmínky prostředí, vliv času, příjem potravy atd. Pochopení metabolického typu vede k nastavení preventivních životních návyků, které jsou prospěšné. Směřování k dokonalosti je však cestou nesnadnou s mnoha překážkami, které se jistě objevují. Potom to chce trpělivost v záměru.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Těch zážitků je mnoho. Na samotné studium s lékaři a profesory rád vzpomínám. Systém vzdělávání není založen jen na získávání kreditů, ale i na profesním přátelství, které vytváří kolektiv, ve kterém je inspirace a radost. Vztah žák-učitel je určitá védská tradice. Dalším silným zážitkem byl můj první den počáteční praxe v Indii. Profesor Ákáš mě vzal na návštěvu do leprosária (zařízení k izolování nemocných leprou od zbytku obyvatelstva, aby se zabránilo dalšímu šíření nemoci – pozn.red.) s tím, že jestli chci někdy léčit, měl bych být připraven na cokoliv. Každé dosažení vhledu do původu nemoci a odhalení patogeneze je pro mě naplňující.

Na základě vlastní zkušenosti jste se ji rozhodl předávat dál, v jaké podobě, komu a kde?

Byla by škoda, kdyby se tisíciletá tradice, která ve skutečnosti položila základy dnešní konvenční medicíně, nebyla plně využita ke svému účelu. Nebojím se o její zánik v místě, který je jejím domovem, kde ájurvéda a alopatie (léčba pomocí léků vyvolávajících opačný účinek než jaký vyvolává nemoc – pozn.red.) slouží společně pro benefit pacienta. Jedna z nejdůležitějších, ale často opomíjená lékařská praxe je prevence. Proto se snažíme vzdělávat, něco jde formou systematického studia, něco po linii seminářů, konzultací a ájurvédských procedur, které se snažíme propojit s jógou a meditací.

Mohl byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?

Ájurvédská doporučení jsou obvykle individuální, ale mohu obecně nastínit pilíře, na kterých naše zdraví stojí. Prvním je příjem potravy tak, aby ideálně plnil svůj účel, druhým jsou činnosti, které jsou prospěšné tělu i duchu, dalším pilířem je spánek a posledním harmonický intimní život. Toto je jen základ, který by asi zasluhoval více vysvětlení. Dalším tipem je celá oblast “elixírů”, kterou ájurvéda používá jak léčebně, tak preventivně. I ty mají své indikace a kontraindikace, proto obecné doporučení nepodám. Dalším velmi užitečným každodenním elixírem je “nitya rasáyana”,  jeden z textů jej definuje takto: Ten, který mluví pravdu, nehněvá se, usiluje o poznání, je klidný a věnuje se šlechetným činnostem, požívá omlazovací terapii pravidelně. Dále určitě doporučím meditační cvičení, praxe samádhi je dobrým indikátorem vyrovnanosti těla a mysli.

Petr Pleticha

Petr Pleticha provozuje v Blížejově u Domažlic studio SÁTTVIKA, kde se věnuje společně s kolegyní ájurvédě, józe a meditacím. Sám o své praxi říká: „Věnujeme se ájurvédské praxi, která je založena na současných metodách, které se tradičně praktikují a mají i podporu v různých klinických studiích. Nicméně, přínosem může být i komplementárně-podpůrný přístup, který doplňuje léčbu hlavní alopatickou nebo jen za účelem udržování dobré zdravotní kondice.“ Více na: www.sattvika.cz

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.