K ájurvédě mě navrátily palmové listy

Nejvíc ji v životě ovlivnila biotronika a filosofie Bytí, která pátrá – stejně tak jako ájurvéda – po příčinách a následcích. Původně provozovala vegetariánskou restauraci, dnes se Dagmar Mrajcová věnuje v Třinci výhradně ájurvédě.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala?

První setkání bylo přes knihu o ájurvédě, ale to už je více jak deset let. Tehdy mi to připadalo vše moc složité a tak jsem knihu založila a čas plynul. Zhruba před pěti lety přišly zdravotní problémy, na kterých se podepsalo také mé přetížení z práce, tak jsem hledala jako vždy jejich příčinu a také způsob, jak si pomoci přírodní cestou. Tehdy mi znovu připomněly existenci ájurvédy palmové listy (čtení z palmových listů, předpověď a konkrétní pomocné techniky). Začala jsem uplatňovat rady z ájurvédy a pozorovala na sobě, jak mi pomáhají. Netrvalo dlouho a rozhodla jsem se vše začít studovat do hloubky a pochopit tak, abych mohla pomoci nejen sobě, ale i druhým.

Začala jste ji tedy aplikovat ve svém životě – co to mělo/ má za efekt?

Zásadní bylo vyladit denní biorytmus a dát si do pořádku spánkový režim, nastavit priority v práci a pochopit, co a jak mi nejvíce v jídle prospívá. K tomu mi pomáhaly také ájurvédské masáže, automasáže sezamovým olejem a masáže hlavy – u nich byl efekt extrémně výrazný. Měla jsem totiž v té době značně rozjetou tetanii (zvýšená dráždivost nervosvalového ústrojí – pozn. red.) a narušený spánek, takže promazání a terapie hlavy byly úplným balzámem. Nesmím zapomenout i na pránajámové dýchací techniky, relaxační techniky a zpívání manter, které vyladily můj narušený nervový systém a již zmíněnou hlavu.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Byla jsem před třemi roky v malém rodinném ájurvédském centru v Indii v Kerale, kde jsem zažila nesmírně srdečný přístup, péči a zájem o člověka, který zkrátka Evropan moc nezná. To bylo velmi silné a celkově mi to dalo excelentní příklad i do života o tom, jak by správná péče o člověka měla vypadat.

Na základě vlastní zkušenosti jste se ji rozhodla předávat dál, v jaké podobě?

Mě vždy zajímaly alternativní a přírodní cesty ke zdraví. Ájurvéda byla jen dalším střípkem do mozaiky mé cesty. Ájurvéda ji nejen skvěle doplňuje, ale také mě stále nutí vzdělávat se. Je to nekonečná záležitost, která mě však naplňuje a baví. Měla jsem kdysi vegetariánskou restauraci, kde jsem více rozvinula péči o druhé lidi a tvorbu jednoduchých bezmasých receptů. Ale i reflexní terapii, astrologii, numerologii nebo znalost bylin a koření. Zajímá mě i psychologie a hledání zdrojů potíží nejen na těle, ale především v hlavě a v duši. Většinou jsem vše zkoušela na sobě, řešila své problémy a problémy mých blízkých. Až časem se vše přirozeně rozšířilo až v hledání pomoci také pro druhé. Nejprve jsem měla plán spolupracovat s ájurvédiky z Indie, protože jsem si nevěřila ve smyslu, že bych mohla dělat ájurvédu sama. Ale životní události mě nakonec donutily vše přehodnotit a já začala postupně ájurvédu poskytovat sama. Samozřejmě se občas obrátím i na české ájurvédiky nebo na své přátele do Indie. Zároveň zjišťuji, že každý klient je obrovským učitelem pro mou praxi. Mám dnes malé centrum Ramiza v Třinci, kde nabízím ucelené ájurvédské služby – od diagnostiky počínaje, přes masáže, očistné techniky, výživu, cvičení, jógu, včetně zpívání, dýchání a psychologie. Poskytuji také intenzivní vícedenní péči včetně ubytování a stravy. Mým záměrem je naučit klienta, jak si nejlépe poradit a udržet své zdraví a rovnováhu sám.

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?

Začala bych vždy denním režimem – v dnešní době hlavně chodit včas spát. Zkrátka regenerovat tělo i hlavu kvalitním spánkem – nejlépe od 22:00 do 6:00 hod. Večer před spánkem už nepracovat a vypnout včas počítač a mobil. Nezapomínat na to, že příroda léčí a tak často chodit do přírody a vědomě v ní být v přítomném okamžiku. Vnímat víc pojmy jako je vděčnost a pokora a také snažit se udržovat rozum a cit v rovnováze. Nyní v zimě bych navíc doporučila popíjet zázvorový čaj s citrónem, skořicí a medem. Tento nápoj nejen zahřeje, ale i posílí odolnost. Co se týče doporučeného jídla, pak je to určitě výživné Kičrí z jednoho hrnce, které tvoří rýže, fazole mung dahl, zelenina na ghí a koření jako je sůl, kurkuma, římský kmín, zázvor, dlouhý pepř, hořčičné semínko a černucha settá. Někdy přidám i kardamom a trošku koriandru.

Dagmar Mrajcová

Má sice vystudovanou technickou školu, ale život ji nakonec zavál ke službě lidem. Nejvíce ji prý v životě pomohlo vedení od filosofa Josefa Zezulky, dnes biotronika Tomáše Pfeiffera. „Jde víceméně o filosofii Bytí, která je mou páteří a hlavním kanálem, který mě táhne k hledání příčin a následků, k hledání porozumění a ke službě lidem,“ říká Dagmar, která ještě nedávno vedla vegetariánskou restauraci a nyní se už naplno věnuje jen ájurvédě. Více na: www.ramiza.cz nebo na Facebooku.

Dagmar doporučuje pro jeden z dalších rozhovorů:

Svého vynikajícího učitele ájurvédy Ing. Pavola Hlôšku.

Připravila: Barbora Vojtová

1 Komentář

  • Anna Celengová napsal:

    S Dagmar Mrajcovou se známe již delší dobu a mám pocit, že v této práci se opravdu našla. Zúročila vše, co se na své cestě naučila a teď to dokáže předat lidem v rámci své terapie. Sama mám náročnou práci, práci s lidmi, a i já sama potřebuji najít rovnováhu mezi duševní a fyzickou prací. Zde v ajurvédském centru jsem se cítila jako v lázních, neboť mi byly poskytnuty nejen úvodní seznamovací konzultace, ale i úžasné terapie, které mě dokázaly příjemně uvolnit a naladit. Doporučuji navštívit ajurvédské centrum a přesvědčit se o kvalitě nabízených služeb.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.