S ájurvédou se utvrzuji v tom, že život je jen o energiích

„Na ájurvédě je úžasná její aktuální platnost pro každého z nás,“ říká Vladimír Mazal, jehož ájurvédská cesta začala na pražském Žižkově. „Získané a neustále se rozšiřující zkušenosti předávám dál těm, kteří mě o to požádají,“ uvádí Mazal, který od roku 2008 provozuje v Českém ráji ájurvédské rodinné lázně.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala?

Na přelomu roku 2 000 jsem v Praze na Žižkově objevil OMCENTRUM, objekt z bývalých garáží záchranné služby přebudovaný na multifunkční indické centrum. Taková malá Indie se svéráznou patrovou restaurací na jakémsi dřevěném lešení. S krámkem s oblečením, s kořením a dalšími věcmi patřícími k Indii a též malou kamenickou dílnou na zpracovávání indického mramoru. No nezapomenutelná atmosféra provoněná exotikou, která si na nic nehrála. Zaměstnanci zde i bydleli jako v ašrámu. Často jsem tam chodil na nefalšované indické jídlo a čaj masala. A tak jsem se seznámil i s provozovatelem centra Dr. Govindem Rajpootem. Upoutal jsem jej svým zájmem o indické byliny, koření a o jeho první publikace o ájurvédě. Měl jsem v té době mnoho zdravotních problémů a byl jsem zvědav, zda by mi ájurvédská medicína mohla pomoci tam, kde to klasická medicína neřešila. Navrhl mi možnost tří letého diplomovaného studia ájurvédy v právě otevíraném novém ročníku. Nakonec se z toho vyvinulo čtyřleté studium. Jako ve škole, kdy jsme v polovině školního roku absolvovali něco na způsob zápočtu a na konci roku zkoušky pro postup do dalšího ročníku. Pro nás studenty to bylo tak autentické jako bychom byli v Indii. Slavili jsme všechny jejich svátky a děvčata vždy chodily v sárí. Žili jsme jako v jiném světe, kouzlo bylinek a ájurvédské filosofie nás do sebe postupně vtahovalo. Seznamovali jsme se se zcela jiným přístupem k lidskému zdraví, než jak jsme byli doposud navyklí. Největším zážitkem pro mne byla výuka sánskrtu. Kouzlo dosud nepoznaného, umocňovali indičtí lékaři a jogíny, kteří na pozvání do ájurvédské školy občas zavítali. Později jsme jako studenti ájurvédského institutu jezdili na pozvání do mezinárodního ájurvédského centra Tapovan ve Francii. Tam se vždy na konci jara se pořádal asi týdenní seminář významných ájurvédských lékařů, rektorů universit a vědeckých pracovníků z celého světa. Náš ročník naší školy s naším učitelem se tam prezentoval za Česko. Byla to výjimečná příležitost jak získávat nové teoretické i praktické zkušenosti přímo od zdroje. Způsob provozu a vybavenost tohoto centra, které v sezóně sloužilo jako ájurvédské lázně, mne později inspirovalo k založení vlastních ájurvédských lázní, ale pouze s kapacitou o velikosti jedné rodiny.

Začal jste tedy ájurvédu aplikovat ve svém životě – jaký to mělo a má efekt?

Již během studií jsem se přesvědčil o tom, jak vhodně naordinované směsi ájurvédských bylin, úprava životosprávy a vhodná cvičení mohou ruku v ruce, pomoci nejen při běžných, ale i závažnějších onemocněních, kde klasická medicína volí jen chirurgický zákrok nebo daný stav jen utlumuje, aby nebyl horší, ale neléčí. Takto získané zkušenosti jsem zprvu aplikoval na sebe, později na své rodinné příslušníky. Pro mne s překvapujícími pozitivními výsledky! Bez vytrvalosti a disciplíny to ale nefunguje. Mnoho lidí se v podstatě vyléčit nechce, ale je jen minimum lidí, kteří i z pohledu ájurvédy jsou neléčitelní. Po ukončení studií jsem se již věnoval a dosud věnuji zcela ájurvédě. Postupně získané a neustále rozšiřující zkušenosti se snažím předávat dál těm, kteří mě o to požádají.
Zabývám se těmi druhy ájurvédských masáží, které jsou celostní a mají i léčebné účinky, pokud se nějakou dobu pravidelně opakují. Neustále se učím pracovat s lidskou myslí, protože nejhorší toxiny pro náš organismus jsou naše špatné myšlenky. Po mnoha letech denního cvičení prakticky neměnné sestavy, jsem začal postupně vnímat naše energie, energie kolem nás a to, že se s nimi dá pracovat. A tak se neustále přesvědčuji o tom, co zdůrazňuje komplexní systém ájurvédské medicína, že život je jen o energiích.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Již v dobách středoškolských studií jsem si vyhledával okruh přátel, se kterými jsme vedli v té době filosofické debaty o smyslu života a o tom, co je reálný svět a co fiktivní, zda je z pohledu činnosti mozku nějaký rozdíl mezi snem, představou a skutečností. Shodli jsme se na tom, že smyslem lidského života by mělo být stát se dobrým člověkem. No a dobrý člověk může být jen ten, který dokáže kdykoliv pomoci bližnímu svému, je-li o to požádán, bez ohledu na odměnu. O několik let později jsem jako zástupce vedoucího letního dětského tábora, v rámci spolupráce s místními organizacemi, zinscenoval – a to zcela intuitivně – výrobu drobných dárků (hmatově a pocitově různorodých) pro nevidomé děti z nedalekého internátu a pak je pozval k nám do tábora na předávání. Na ty rozzářené tváře do smrti nezapomenu. Mnohem později, po letech studií v tuzemsku i v zahraničí pod vedením zkušených indických ájurvédských učitelů, jogínů i lékařů, jsem začal chápat smysl ájurvédy a její aktuální platnost pro každého z nás. Uvědomil jsem si, že to byl můj nejsilnější reálný ájurvédský zážitek, který se stal předobrazem toho, kam se mám v životě ubírat. Protože ájurvéda je o životě jako takovém a náš život je jen čistou energií, kdy z jemnohmotného povstává hrubohmotné.

Na základě vlastní zkušenosti jste se ji rozhodl předávat dál, jak a kde?

Jako první v Česku jsem navrhl a vybudoval v srdci Českého ráje ájurvédské rodinné pobytové lázně. A to částečně hotelového typu s kapacitou pobytů pro dvě až čtyři osoby. S individuální celodenní péčí dle principů ájurvédy. Tedy harmonizací těla i ducha, včetně pečlivě připravované vegetariánské ájurvédskéu stravy. Stravy vždy o všech šesti chutích a všech barvách tak, aby vyhovovala každému. Více na webu v sekci ájurvédské lázně a ájurvédské masáže. Své zkušenosti předávám i aktuálními informacemi a poradnou o vybraných osvědčených ájurvédských bylinných produktech na mém e-shopu.

Mohl byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?
  • Ranní očista jazyka detoxikační škrabkou, následné čištění zubů ájurvédským zubním práškem Paras a závěrem převalování vlažného sezamového oleje několik minut v ústech a lehké vmasírování trochy mandlového oleje na pokožku obličeje a na vrcholovou čakru.
  • Ještě před snídaní denní (neexistuje vynechání, vyjma vážného onemocnění) protahovací a uvolňující cvičení na harmonizaci těla i ducha s důrazem na dech (cca hodinu) a v podvečer se zaměřením na pranajámu a zenovou meditaci se začleněním zpěvu manter.
  • Ranním nápojem je vždy čaj masala a nezbytnou každodenní složkou snídaně je i ghí, med a sladká kaše bez mléka.
Vladimír Mazal

Od roku 2008 provozuje ájurvédské rodinné lázně – včetně ájurvédských celostních masáží, poradny a rozboru osobnosti po stránce fyzické i psychické. Pořádá přednášky v prostoru lázní i na pozvání jinde. Provozuje internetový obchod s vybranými ájurvédskými produkty na základě letitých a neustále doplňovaných zkušeností včetně poradenského servisu. Více na: www.ajurveda.top

Vladimír doporučuje pro jeden z dalších rozhovorů:

Zuzanu Trpákovou. „Znám ji ještě z doby ájurvédských studií. Vážím si jí jako člověka i jako ájurvédáře. Též jako jedna z mála se ájurvédě věnovala a stále věnuje naplno a tak se dělí o své bohaté zkušenosti s účinky ájurvédských bylin a ájurvédských Dátá snéhan masáží s těmi, kteří to potřebují a kterým je schopna pomoci. A také pana Pletichu, kterého znám osobně, a který patří mezi ty z mála v ČR, kteří řádně studovali fakultu ájurvédské medicíny v zahraničí a po ukončení studií se věnovali a věnují ambulantní praxi a józe.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.