Triky pro silný trávicí oheň a jeden kouzelný nápoj

Svátky dokáží zamávat s našimi denními návyky, rozhodí režim, poruší pravidla. Ale to vše si můžeme dovolit, když s tím budeme mentálně smíření a nebudeme si nic vyčítat, protože jednou za čas bychom si „vypadnutí z režimu“ měli dopřát. Přesto pro vás máme několik tipů, jak nezapomenout na posilování trávicího ohně – agni a také jeden univerzální „kouzelný“ nápoj!

Sladkokyselé čatní

Ať už uvařené s kořením nebo i podávané čerstvé, čatní a obecně nakládaná zelenina pomáhají stimulovat agni a tím podporují trávení. Tedy přesně to, co potřebujeme po těžkém obědě. Specifickou vlastností čatní je sladění kyselé a sladké chuti zároveň a přesně taková kombinace prospívá našemu trávení. Ideální je, když si čatní vyrobíte sami doma – zkuste kombinaci červené cibule, hřebíčku, skořice, zázvoru, špetky chilli a pepře, sušených švestek, červeného vína a medu.

Pepř do sladkého

Nebojte se do sladkých dobrot přidávat trochu černého pepře! Vyzkoušejte to například s ohřátým švestkovým kompotem, s horkými nápoji typu chai, horká hořká čokoláda nebo svařený mošt. Můžete špetku pepře přidat i do vanilkového pudinku nebo do palačinek. Černý pepř zvýrazní chuť a také rozproudí agni. Pokud se bojíte ostrého černého pepře, začněte nejdříve s jemnějším bílým či růžovým.

Zázvor a kmín

Zázvor a kmín jsou skvělé v každém ročním období, ale v chladnějším počasí pomáhají dodat energii o to více. V zimě tedy zintenzivněte jejich používání. Kmín je vynikajícím pomocníkem při trávení a žaludku nečekaně dobře prospívá. Jeho štiplavé teplo vysušuje přebytečné tekutiny, takže se cítíte lehčí a pročištěnější. Zázvor nejenže zlepšuje trávení, ale také povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje vstřebávání živin. Tedy, zázvor a kmín mějte v kuchyni v těchto měsících stále po ruce!

Povolující kouzelný nápoj

Na závěr byste měli znát jeden doslova kouzelný nápoj. Vzhledem k tomu, že v tomto období mnohem častěji jíme a pijeme kombinace a ingredience, na které naše tělo přes rok není příliš zvyklé, může se stát, že se mu budou hůře trávit a my budeme mít pocit těžkosti a plynatosti. Co na to zabírá? Jednoduchý recept – silný nálev z fenyklových semínek. Stačí povařit lžíci fenyklových semínek v plecháčku vody, přecedit a pomalu popíjet. Ucítíte, že úleva přijde nečekaně rychle…

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.