Jídlo a sebepéče umí vést k rovnováze

Prakticky ukazuji, že jídlo může být chutné, zdravé a jednoduché. Ale také, že jej můžeme pojmout jako lék či substanci k vyrovnávání nerovnovážného stavu,“ říká Kateřina Halamová, která předává ájurvédu dál. Zejména skrze kurzy vaření.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala?

Ájurvéda mě zajímala „odjakživa“ společně s dalšími východními naukami dávajícími širší náhled na lidské zdraví. Měla jsem možnost se jí dotknout skrze různé autory či terapeuty, ale ucelený a hlavně srozumitelně uchopitelný náhled mi na ni dala až Martina Zisková v rámci studia Ájurvédské Gurukuly v letech 2018-2020. Myslím si, že jsem nemohla potkat lepšího učitele a jsem za tuto příležitost velmi vděčná.

Začala jste ji tedy aplikovat ve svém životě – jak a co to mělo/ má za efekt?

Díky pochopení souvislostí bytí dle ájurvédy a současně aplikací těchto principů do svého života jsem našla rovnováhu. Jak z pohledu fyzického zdraví, tak přístupu ke své práci a sama k sobě. Dokázala jsem si srovnat priority, uchopit svou sebehodnotu a konečně si ujasnit, co mé fyzické tělo opravdu potřebuje, co mu naopak škodí a hlavně se podle toho umět řídit. Bez jakýchkoli striktností, kterých byl dříve můj život plný.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Musím říct, že je to celé studium Gurukuly pod vedením Martiny Ziskové. Nekonečně hluboká moudrost, která ve mě zanechala opravdu silný otisk.

Na základě vlastní zkušenosti jste se ji rozhodla předávat dál, v jaké podobě?

Již přes deset let předávám své pochopení výživových a zdravotních souvislostí formou kurzů vaření a různých přednášek. Učím vařit jak širokou veřejnost, tak specifické cílové skupiny, kterou jsou kuchaři a kuchařky ve školních jídelnách, menzách a jiných vývařovnách. Prakticky ukazuji, že jídlo může být chutné, zdravé a jednoduché. Že ho můžeme pojmout jako lék či substanci k vyrovnávání nerovnovážného stavu. Vedle kurzů vaření pořádám i kurzy více teoretické, na kterých vysvětluji základy ájurvédy pro hlubší porozumění svému konstitučnímu typu a případným tendencím k nerovnováhám. Jde mi o to, aby se lidé naučili vnímat a rozumět sami sobě, potřebám svého těla, svým tendencím k nežádoucím návykům a také, aby pochopili, že existuje cesta, jak se jednoduše jídlem a sebepéčí dostávat do rovnováhy.

Učím to jak v rámci online kurzů, tak naživo – například letními pobytovými akcemi na statku v Českém ráji. Možností se se mnou vzdělávat je víc, každý si může vybrat formu, která mu vyhovuje.

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?

Rozhodně masáž teplým olejem. Zejména v zimě je to podle mě „must have“. Všem doporučuji to vyzkoušet. Taková masáž totiž uklidňuje, vyživuje, promazává, prohřívá, jde hodně do hloubky a tělu je doslova jako v bavlnce.

Pro zklidnění mysli mám velmi ráda medikované mléko se skořicí, kardamomem, kurkumou a sušeným zázvorem. Nápoj krásně zklidňuje roztěkanou mysl, která mívá tendence špatně spát, zapomínat, nezastavit se…takové mléko dokonale zklidní, vyživí do hloubky unavené tkáně a efektivně promaže naše tělo zevnitř.

Pro zlepšení trávení doporučuji čaj K2F z fenyklu, římského kmínu a koriandru. Pomáhá při trávení těžších jídel, proti nadýmání a dlouhodobě velmi dobře stabilizuje trávicí oheň.

Kateřina Halamová

Nabízí online či živé kurzy o vaření, výživě, ájurvédě, cykličnosti a k tomu také osobní ájurvédské konzultace. Učí pochopit souvislosti výživy – zdravotní, environmentální, seberozvojové – a umět skrz ně nahlédnout na svou přirozenost. „Nechť pro vás výživa není vědou, ale spojencem na cestě k rovnováze a zdraví,“ říká Kateřina. Více na: www.katerinavari.cz

Kateřina doporučuje pro jeden z dalších rozhovorů:

Moji kamarádku a kolegyni z Akademie léčivé výživy – Martu Tovtovou. Je velmi vnímavá a má jedinečné zkušenosti.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.