U ájurvédy vnímám, že jsem doma a to je nejvíc

„Klíčový byl pro mě vnitřní záblesk pochopení při první ájurvédské konzultaci,“ říká Hanka Svíčka o situaci, kdy prožívala vnitřní vyhoření a teklo jí do bot. Od té doby je ájurvéda součástí jejího života.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala?

Často říkám, že k setkání s ájurvédou vlastně nedošlo ani tak díky mému osvícení, ale protože mi zkrátka teklo do bot. Bylo to před lety, kdy jsem procházela náročným vyhořením. Vůbec jsem nevěděla, co se děje a jak si pomoci. Tělo a psychika dávaly výrazně najevo, že je třeba něco okamžitě změnit. Tak jsem prošla kolotočem klasických vyšetření, ale vše se jevilo, že je v pořádku. Doteď si vybavuji první ájurvédskou konzultaci, kde jsem poprvé po měsících hledání zažila pocit, že mi někdo rozumí. Umí mi vysvětlit, co se děje a jak z toho ven. Bylo to u paní doktorky Ziskové. Od té doby mě ájurvéda provází.

Začala jste ji tedy aplikovat ve svém životě – jak a co to mělo/ má za efekt?

Upřímně, uměním dobrého terapeuta je vystihnout, co přesně daný člověk potřebuje a hlavně co má kapacitu zvládnout. Tedy nezahltit jej řadou věcí, pokud na ně v danou chvíli nemá. U mě to bylo zprvu jen několik jednoduchých rad ohledně toho, jak si pomáhat ze dne na den. Nejdůležitější byl pro mě ten vnitřní záblesk pochopení při konzultaci, který odstartoval cestu k uzdravení. Uvědomila jsem si, jak velký tlak jsem na sebe do té doby dělala. Proč přišlo takové zastavení a co mě má naučit. Cesta zpět trvala skoro dva roky.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Víte, pro mě je ájurvéda o každodenním žití. Nepotřebuji nic úchvatného, co mě ohromí. To člověka často svede někam jinam. Když se mi něco nepodaří, tak je pro mě důležité oklepat kolena a jít dál. Je to cesta… Velmi hluboké bylo pro mě ono první popisované setkání. Pak následovaly další zážitky v Čechách i zahraničí, ale ty jsou příliš osobní. Celkově u ájurvédy vnímám, že jsem doma a to je nejvíc.

Na základě vlastní zkušenosti jste se ji rozhodla předávat dál, v jaké podobě?

Studovala jsem poté tři roky v Ájurvédské gurukule s paní doktorkou Martinou Ziskovou. Jsem Moravačka, ale žiji v Plzni, kde mám svoji praxi. Vedu konzultace naživo a online, pořádám webináře a kurzy vaření. Pro kohokoli, kdo ucítí volání.

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?

Vím, že těch tipů už zaznělo mnoho. Mě velmi oslovil princip zvaný „pradžňáparádha“, protože s ním mám osobní zkušenost, jak jsem již mluvila o vlastním vyhoření. Doslova znamená porušení nebo selhání naší vnitřní inteligence, naší přirozené moudrosti. Jít sám proti sobě, proti přírodě. Fakticky jde o nezdravé návyky, kdy žijeme tak, že si pod sebou řežeme větev. V myšlení, emocích, v chování. Protože každý z nás na nějaké hluboké úrovni cítí, co mu nesvědčí. Ale na denní bázi to ignorujeme a tak zneužíváme sebe sama, což vede ke vzniku nerovnováhy a posléze k nemoci.

„Pradžňáparádha“ je jednou z hlavních příčin vzniku nemocí. Objevné pro mě bylo, že kromě špatného jídla a pofiderní životosprávy, do toho patří i zabydlení v nezdravých emocích. Tam to v podstatě vše začíná. Ať už je to strach z čehokoli na každodenní bázi, rozčilování, přílišná kritičnost, negativní představy… Každý ať si do této kolonky zařadí to své. A takové uvědomění je první krok, to doporučuji.

Hanka Svíčka

Je průvodkyní ke zdravému a spokojenému životu ájurvédskou cestou. Ať už prostřednictvím výživy jako cesty od zdravotních potíží nebo sebepéče se zdravými návyky. Více na: www.cestouajurvedy.cz, Facebooku nebo Instagramu.

Hanka doporučuje pro jeden z dalších rozhovorů:

Petra Pletichu pro jeho přátelskou osobnost a unikátní znalosti ze studií v Anglii a Indii. A také Katku Halamovou pro její zájem o výživu a celkově praktické pojetí.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.