Ájurvéda není jen „dóša“, ale nekonečný systém vědění

„S příchodem ájurvédy mi ze života odešla zimomřivost, přišla energie a také spousta zajímavých lidí,“ říká Veronika Mikušková, která – aniž by to tušila – otevřela dveře do světa ájurvédy knihou Výživa podle pěti elementů.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala? Kdy, kde a v jakých souvislostech to bylo?

Vše začalo kolem roku 2000, kdy jsem byla velmi unavená a cítila jsem permanentní zimu. Tehdy jsem se rozhodla, že potřebuji něco zásadního změnit. Koupila jsem si knížku Výživa podle pěti elementů a podle doporučení z knihy jsem kompletně změnila stravu. Během roku jsem najednou měla spoustu energie a na zimu jsem úplně zapomněla. Zhubla jsem, aniž by to byl záměr, dvanáct kilo a už nikdy nepřibrala. Změnil se tím plně můj život, respektive, tehdy jsem to netušila, ale tím, že se spálila áma (všechny substance, které zatěžují organizmus člověka – pozn.red.), podpořil se trávicí oheň agni a vyživovalo se vědomí. Rozcestovala jsem se, poznala jsem Indii a velký kus světa. S fyzickým cestováním začalo i to duchovní – má cesta poznávání sebe sama. Netušila jsem tehdy, že toto rozhodnutí byl vlastně první krůček k ájurvédě, ke které mě život dovedl. Můj první vědomý kontakt s ájurvédou byl v roce 2010, kdy jsem se účasnila vzdělávacích seminářů s tématikou ájurvédy. Postupně jsem hledala různé kurzy v a teprve tehdy, kdy jsem byla na semináři paní doktorky Martiny Ziskové na Srí Lance, jsem věděla, že ájurvéda není jen „dóša“, ale systém, který je nekonečný a hluboký. Cítila jsem velkou touhu vědět víc. Jakmile byla možnost studovat v Ájurvédské gurukule u paní doktorky Matiny Ziskové, neváhala jsem ani na chviličku. A jsem za to neskutečně vděčná.

Začala jste ájurvédu tedy aplikovat ve svém životě – co to mělo/ má za efekt?

Začala jsem si více všímat sebe, jak se cítím a co potřebuji. Ráda vařím a ájurvédská strava mě učarovala tak, že učím druhé tomuto kouzlu. Je to krása a barevnost ne jen na talíři, ale i v životě. Vnímám daleko větší klid v sobě. Vždy jsem byla spíše sama, jsem introvert, postupně mi přišlo do života spousta velmi zajímavých lidí, scházíme se, zpíváme mantry a spoustu dalšího.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Nejsilnější zážitek byl v Indii, na klinické praxi v ájurvédské nemocnici Gomantak, kde jsem si ještě více uvědomila hloubku a celistvost ájurvédského léčení. Tam jsem v praxi viděla, že ájurvéda je kompletní léčba. Velmi se mi líbil lidský přístup lékařů k pacientovi z pohledu celistvosti. V tamní lékárně mi čarovala také příprava čerstvých léků předepsaných lékaři, které jsou tentýž den ručně a čerstvě připravovány pro konkrétního pacienta. Daleko hlouběji jsem si uvědomila, jakých darů se mi dostalo prostřednictvím Gurukuly a kromě vděku vnímám i zodpovědnost za vědění.

Na základě vlastní zkušenosti jste se ji rozhodla předávat dál – jak?

Provázím klienty ke zdraví, pochopení a šťastnému prožívání svého života. Jde o spolupráci s klienty a obvykle jde o více setkání. Ve své praxi v Kopřivnici, nově ve Frýdku Místku, nebo i po Skypu hledáme společně kroky vedoucí k řešení jejich fyzických nebo psychických obtíží. V praxi to vypadá takto: na základě domluvy pošlu dotazník ke konzultaci, kterým zjišťuji životní styl, výživu, zdravotní nebo psychické problémy, rodinou historii a další. Následuje konzultace, kde se doptám, co k tomu potřebuji vědět. Přečtu si pulz, jazyk, nehty apod., vše k tomu vysvětlím a navrhnu doporučení vhodné pro konkrétního klienta, včetně tělových terapií jako je např. abhyanga, marma a další. Případně byliny, pokud je třeba. Vše nastavíme společně na míru s ohledem na situaci a souvislosti. Také učím, jak připravovat léčebnou stravu dle principů ájurvédy. K tomu pořádám semináře, víkendové pobyty s ájurvédou a jógou či kurzy vaření. Spolupracuji s úžasnou terapeutkou jógy Evou Berkanovou, která dokáže klientovi k tomu všemu nastavit jógovou praxi na míru, která celý proces léčení podpoří.

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?
  • Ráno jako první po hygieně vypít teplou vodu s citronem a medem. Med působí jako čistící kartáček pro střeva. Můžete si také vizualizovat svůj aktuální den a to jako dar.
  • V poledne si dejte teplý, vařený oběd s kořením, který posílí trávicí oheň agni a vyživí tkáně. Poděkujte za něj.
  • Večer před spaním nic složitého neřešte, jen si uvědomte – a můžete si to vždy i napsat – to, za co jste daný den vděční. To se může stát vaším rituálem, spolu s vypitím šálku medikovaného mléka. Recept na něj: svařte mléko zhruba po dobu pěti minut s troškou muškátového oříšku, přidejte přírodní cukr a pomalu popíjejte. Nápoj vám navodí regenerační spánek.
Veronika Mikušková

Provází klienty ke zdraví, pochopení a šťastnému prožívání svého života. Ráda učí o pricipech ájurvédského vaření, které ji změnilo život. Svou praxi má v Kopřivnici a nově také ve Frýdku Místku. Více na: mikuskovaveronika.cz

Veronika doporučuje pro jeden z dalších rozhovorů:

Regi Kusovou, o které říká, že si ví okamžitě rady a hned jedná prakticky. S nikým takovým, kdo to má přirozeně v sobě, se prý Veronika ještě nesetkala. „A myslím, že si to vůbec neuvědomuje,“ dodává Veronika o Regi.

Připravila: Barbora Vojtová

 

 

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.