Farářka Martina Viktorie Kopecká: Advent znamená věřit ve Světlo

Dostáváme čtyři adventní týdny na to, abychom provedli určitou inventuru obsahu naší mysli a zkusili najít klid, abychom se mohli soustředit na to, co je podstatné,“ říká farářka Církve československé husitské – Martina Viktorie Kopecká. Kdy jindy se bavit o kontemplaci či o tom, co o mají společného meditace a modlitba, než nyní, kdy začíná tajemné období roku – advent.

Jste farářkou Církve československé husitské, můžete nám popsat, co vlastně znamená období adventu z pohledu víry?

Advent znamená „přicházení“. A na náš svět přichází opravdu mnoho – Bůh na sebe vzal lidskou podobu a stal se člověkem. S narozením Ježíše v Betlémě se rozsvěcí světlo naděje a začíná příběh všech příběhů. Ale to už mluvíme o Vánocích. Advent je mnohem více o přípravách na tuto zásadní událost. Dostáváme čtyři adventní týdny na to, abychom provedli určitou inventuru obsahu naší mysli a zkusili najít klid, abychom se mohli soustředit na to, co je podstatné. Z mého farářského pohledu se dá říci, že v čase adventu a Vánoc lidé přicházejí do kostela častěji. Je to vhodná doba k poděkování za uplynulý rok a také příležitost k modlitbě za dobu, která teprve přijde.

Jak už jste řekla – závěr roku je obdobím, kdy bilancujeme uplynulý rok a jsme hlouběji ponořeni sami do sebe. Mám pocit, že to platí pro kohokoli a kdekoli na světě bez ohledu na víru. Proč to tak je?

Lidský život neplyne jako voda v řece, má spíše cyklický charakter. To souvisí i s přírodou a prostředím, ve kterém žijeme. Čas od času se potřebujeme zastavit a promyslet si, kam to vlastně jdeme. Pomáhají nám v tom i tradice a rituály, na které se v čase adventu a během Vánoc více soustředíme. Nový rok začíná pro křesťany první adventní nedělí, v občanském životě je to až první leden. Každý z nás čas od času potřebuje novou příležitost začít jinak a snad i lépe, tato doba nám ji dává. A je na nás, jakým způsobem ji využijeme. Je to také šance uvažovat o svých duchovních potřebách, kultivovat jejich projevy a možnost hlouběji svou víru prožívat. Ne nadarmo se říká, že advent znamená věřit ve Světlo.

Lze modlitby přirovnat k meditacím – proč a co mají společného?

Meditace v křesťanském slova smyslu – praxe, kterou realizovali např. pouštní otcové a další duchovní skupiny i v novověku – je o vytváření prostoru. Tedy na rozdíl od modlitby, meditace probíhá v tichu, v bdělosti beze slov. Krásně o tom píše např. Laurence Freeman. Modlitba je naopak verbalizovaný projev, který zazní v nitru nebo i nahlas. K modlitbě ani k meditaci nepotřebujeme prostředníka. Meditace i modlitba spíše žádá pravidelnou praxi, abychom je mohli skutečně prožít a vnímat jejich působení.

Jste spoluautorkou knihy Vánoční Tradinář od Dušiček po Hromnice, jaká v ní byla vaše role?

Vánoční Tradinář navazuje na úžasnou knihu Martiny Boledovičové Tradinář – rodinný a tvořivý rok plný tradic a rituálů. Naše spolupráce začala v době první vlny pandemie a mnoho měsíců jsme si jen telefonovaly a sdílely své myšlenky. Věřím, že lidé, kteří se mají potkat, se nakonec jednou vždy potkají. A s Martinou i celým týmem nakladatelsví Smart Press je radost spolupracovat. Chodím si k nim odpočinout. Vánoční Tradinář vám bude průvodcem od listopadu až do začátku února, kdy končí v církvi vánoční doba. Pozve vás k objevování toho, co jsme už zapomněli a pomůže vám najít v mnoha tradicích smysl. Je také plný nápadů, receptů, nádherných fotek a to své si v něm každý najde. Já jsem do knihy přispěla zejména texty o křesťanství, které dávají mnohým tradicím hlubší souvislosti a tedy porozumění jejich smyslu.

Jakou roli hrála v minulosti příroda a jakou víra ve vztahu k tradicím. Nebo vždy šly ruku v ruce a proč?

V mírném pásmu, kde se nachází naše země, jde dění v kostele ruku v ruce s tím, co se děje v přírodě. Úcta ke stvoření a k úrodě je hluboce uložena v našem duchovním životě a v tradici křesťanství. Advent přichází v době, kdy se dříve šeří a je čas na modlitby, setkávání, povídání ale i na ticho a rozjímání, Vánoce – jako dny slavností – potom přinášejí možnost užít si také všech darů, i ve formě sladkého pečiva, masa a uloženého ovoce. Dárky nám připomínají, že se narodil Spasitel – tedy člověk dostává Dar s velkým D, hmatatelný důkaz Boží lásky. Postní doba, která potom o pár týdnů později přijde, člověka zastihne v době, kdy příroda odpočívá a není možné sázet ani jinak na poli pracovat. A tak se člověk opět může soustředit na svůj duchovní život a chystat se na Velikonoce, kdy se příroda zase probudí.

Mám pocit, že poslední dobou se společnost začíná více navracet ke svým kořenům, k rituálům našich předků, k relaxaci nejen těla, ale i duše. Jak to vnímáte vy a proč je podle vás návrat ke kořenům a rituálům pro společnost důležitý?

Je zásadní a ovlivňuje i naši psychiku. Tradice nám vrací pevnou půdu pod nohama, můžeme navázat na dobrou praxi našich předků, ale také našim dětem vytvářet nové rodinné tradice. Vánoce jsou časem, kdy jsou v úžasu nejen malí, ale i velcí. Pořád je co poznávat a rozvíjet, to z nás činí společnost, která je uvědomělá a také ohleduplná. Odpočinek je zásadním předpokladem výkonu. Během Vánoc nejde primárně o uklizený byt a haldu dárků, ale spíše o vědomí, že náš život dává smysl, že nikdy nejsme na světě úplně sami a že zázraky se dějí!

Je něco, co vás při tvorbě knihy Vánoční Tradinář nečekaně překvapilo a/či výrazně obohatilo?

Setkání s Martinou mi pomohlo uvědomit si, jak já sama potřebuji objevovat oblast, kterou jsem sice měla nastudovanou z duchovního hlediska, ale že to není jediný rozměr adventu a Vánoc, byť je to pro mě rovina zásadní. Důležité je, že se tradice a víra setkávají – v rodině, v člověku, v duchovním prostoru.

Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské, vyslankyně dobré vůle, psychoterapeutka a krizová interventka. Vystudovala na Univerzitě Karlově teologii, také psychologii a speciální pedagogiku. V současné době pracuje na projektu dizertační práce. Díky zaměstnání ve velké firmě zjistila, co v životě dělat nechce a začala hledat svou vlastní cestu. Studium teologie se jí stalo velkou láskou, tak se rozhodla jít za hlasem svého srdce a stát se duchovní. Prý to nebyla lehká cesta, ale dnes ví, že to jinak být nemohlo. Jako farářka slouží Bohu i lidem, křtí, oddává, vyprovází na poslední cestě a slouží bohoslužby. Od roku 2013 je členkou ústředního výkonného výboru Světové rady církví a od roku 2014 je předsedkyní jednoho z jejích poradních orgánů ECHOS. Papež František ji za její ekumenickou činnost vyznamenal medailí a pozval ji, aby se jako jediná vysvěcená žena – duchovní – zúčastnila biskupské synody ve Vatikánu. Dál se vzdělává, snaží se rozšiřovat obzory a učí se jezdit na kole. Před třemi roky zahájila druhý psychoterapeutický výcvik v rodinné terapii psychosomatických poruch. Je nadšenou čtenářkou všech žánrů, píše blog o životě farářky dnešní doby Deník farářky, který na podzim roku 2021 vyšel knižně.

Vánoční Tradinář od Dušiček po Hromnice vydalo nakladatelství Smart Press, k dostání ZDE

Připravila: Barbora Vojtová

2 komentáře

  • Zdeňka napsal:

    Dobrý den, kde se dá takový tradinář koupit. Myslím, že to byl hezký dárek a možná by se člověk trochu i z klidnil v této hektické nervózní době. Už o tom málo víme, pro samý spěch. Život rychle ubíhá a najednou koukáme kam se poděl. Je dobře, že takové knihy vznikají. Děkuji, Zdeňka Benešová

    • Barbora Vojtová napsal:

      Dobrý den, na konci článku je odkaz, klikněte na něj a to Vás přesměruje na stránky nakladatelství, kde knihu koupíte. Hezký den.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.