Poznejte sami sebe, jedině tak porozumíte ostatním, budete zdraví a mít harmonické vztahy

„Usmívám se, dýchám, zpívám…žiji,“ říká o sobě Sadajyoti Belzová a věří, že ájurvédu předává skrze vlastní život všem, se kterými se setkává během dne. Za poznáváním ájurvédy pro ni vedla strastiplná cesta, poslechněte si její příběh.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala?

Můj první kontakt s ájurvédou byl v New Yorku v dubnu v roce 2001. Jelikož jsem vegetariánka a v té době nebylo v podstatě moc co jíst, snila jsem už na vysoké škole o otevření vegetariánské restaurace ve Zlíně. Po ukončení VŠ se mi naskytla možnost jet na praxi do vegetariánské restaurace do Chicaga a tak jsem toho využila. Začala jsem tam intenzivně trénovat na maraton – a asi také v kombinaci s fyzickou prací v restauraci – na mě přišly obrovské bolesti zad. Dokonce i chůze mi potom dělala problémy. Už pár let jsem se ale věnovala meditaci a měla jsem naplánovanou cestu do New Yorku na meditační setkání. Přátelé z Chicaga mi řekli, že na něm bude i ájurvédská léčitelka a bylinkářka Kumudini Shoba MSc. a dali mi na ni kontakt. Tehdy jsem neměla ani tušení, že bude mou první učitelkou ájurvédy a že v budoucnu budeme spolupracovat.

Ájurvéda se tedy začala dostávat do vašeho života, jak to bylo dál?

Po pravdě řečeno z první konzultace jsem odcházela doslova zdrceně. Se svojí tehdy ubohou angličtinou jsem si nebyla jista, zda jsem rozuměla správně, ale výsledek pro mne byl takový, že jsem měla pocit, že zemřu hlady. Bylo mi doporučeno vynechat mléčné výrobky, cukr, banány, některou zeleninu, pšeničnou mouku atd. Ale! K mému úžasu jsem se již po dvou týdnech začala cítit naprosto jinak a to i po psychické stránce. A to jsem si o sobě vždy myslela, že jsem šťastný člověk. Dostala jsem nejen pokyny ke stravě, ale i k dennímu režimu a také k užívání bylin.

Po návratu zpět do Česka jsem byla stále tak inspirovaná výsledky, že jsem se chtěla podělit i s ostatními. S kamarádkou jsme si říkaly, proč ty byliny také nedovážet k nám, když tak pomáhají? Do toho jsem začala intenzivně hledat nějaké učitele ájurvédy. Ale u nás v ČR jsem tehdy nikoho nemohla najít. Vzpomněla jsem si, že jsem četla v USA knihu od Vinod Verma: Ayurveda the Way of life. A tak jsem jednoho večera našla odvahu a napsala jsem jí, zda nemá nějaké kurzy i v naší zemi. K mému úžasu mi tato žena, která vydala o ájurvédě knih více, odepsala, že má kurzy i on-line. V té době jsem si je však finančně nemohla dovolit. Hledala jsem tedy dál. Objevila jsem ájurvédskou školu v Praze pod vedením Dr. Govinda Rajpoota, PhD. a o prázdninách jela vyzkoušet třídenní ájurvédský festival, kde jsme se učili ájurjógu a další moudra. Od září se měl otevírat další 1. ročník školy. Neotevřel se. Byli jsme jen tři zájemci. Hledání tedy pokračovalo. Objevila jsem a sledovávala videa Dr. Vasanta Lada, sehnala knihy od Dr. Svobody. Ale stále mi něco chybělo.

Po tom všem mě napadlo oslovit Kumudini Shoba, zda by nepřijela z USA do ČR dát nějaké přednášky. A ona jednoho dne opravdu přijela. Zorganizovala jsem pro ni konzultace a přednášky v mnoha městech – včetně Prahy na festivalu Evolution – a potom měla i několikadenní seminář ve vegetariánském hotelu Antariku v Beskydech. V té době jsem již prováděla masáže a tak dlouho se vyptávala, zda nemá kromě bylin i nějaké kvalitní oleje, až mi řekla: „Sežeň ty a ty druhy olejů lisovaných za studena, kvalitní esenciální oleje a laboratorní sklo. Tak jsme začaly míchat a tvořit. Být při tom v její přítomnosti a vnímat její léčebnou sílu, jež jí procházela, byl pro mě dar. Hledaly jsme čisté ingredience a cestovaly jsme po světě, např. do Bulharska nebo na Bali. Vždy chtěla otestovat kvalitu olejů na vlastní kůži a vidět prostředí, kde se esenciální oleje vyrábí. Jednoho dne jsme letěly také na Srí Lanku, do její rodné země, kde celý týden intenzivně učila mezinárodní skupinu ájurvédu. Byla to úžasná energie. Asi i díky tomu, že meditace byla samozřejmou součástí každého dne. Člověk se učil jen tím, že byl v její přítomnosti a viděl, jak pracuje a tvoří, jak žije v přítomném okamžiku, naslouchá a dělá to, co cítí.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Říká se, že když něco podstoupíte poprvé, je to nejsilnější zážitek. Ale já mám pocit, že každý den je něco poprvé a nemohu to uvést v jednom zážitku. S Kumudini jsem zažila poprvé dotek ájurvédy, to byl pro mne velmi silný zážitek a to nejen z osobního, ale i z pracovního hlediska – zejména, když jsem překládala její konzultace a pak i přednášky. Nebo když jsem poprvé namíchala olej dle jejích receptur a klienti se pro něj vraceli, protož opravdu pomáhal. Když jsem zažila poprvé Shirodharu, což je procedura, kdy vám teče teplý olej na čelo. Potom, když jsem poprvé prožívala panchakarmu – ájurvédskou očistu, to bylo velmi hluboké. A pak, když jsem začala poprvé ájurvédské vaření nebo svou první přednášku. To byly také velmi silné emoce. Nebo když jsem se poprvé setkala s ájurvédskou doktorkou Dr. Divya a jejím manželem Renjit z Keraly, se kterými nyní úzce spolupracuji. Opravdu to nemohu dát do jednoho zážitku. Je to jako mozaika. Mozaika ájurvédských zážitků.

Rozhodla jste se tedy ájurvédu předávat dál, v jaké podobě, komu a kde?

Já doufám, že ájurvédu předávám všem, se kterými se setkávám během dne tím, jaká jsem. Skrze vlastní život všude, kde jsem. Pro mě je ájurvéda součástí mého života. Ve Zlíně – Otrokovicích mám prostor, který moji přátelé z Keraly nazývají „ájurvédská klinika“. Dr. Divya tam má pravidelné ájurvédské konzultace a pod jejím vedením také provádíme panchakarmu – ájurvédskou očistu nebo-li detoxikaci. Její manžel Renjit je ájurvédský specialista na marma terapie. Já provádím ájurvédské masáže a procedury na míru, ájurvédské oleje si vlastnoručně míchám. Pořádám přednášky o ájurvédě a občas také kurz vaření. Vlastním e-shop s ájurvédskými produkty a neobvyklými věcmi z celého světa. Věřím, že ájurvéda – moudrost života – je uvnitř každého z nás a třeba jen setkáním se zažehne plamen, tak jako se zažehl mně.

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?
  • Jako první a nejdůležitější tip bych doporučila meditaci. Ta mě vlastně ke všemu přivedla a k ájurvédě patří: zkuste vstát každé ráno o pět minut dřív a začněte se koncentrovat na špičku plamene svíčky. Jen se pomalu nadechujte a představujte si, že jakoby vdechujete světlo a pomalu vydechujete vše, co už nepotřebujete. Prostoupí to celý váš den. Usmějte se na sebe ráno do zrcadla a vypijte teplou citrónovou vodu.
  • Jako druhé, ale to už jsem vlastně tři jmenovala, i přesto bych ještě chtěla zmínit: buďte sami sebou. Nevadí, že jste jiní než ostatní, protože dle ájurvédy není ani jeden z nás úplně stejný jako někdo druhý, každý jsme originální a potřebujeme něco jiného. Co je dobré pro mne, není dobré pro jiné.
  • A za třetí: poznejte sami sebe, protože potom teprve budete schopni poznat a porozumět i ostatním, budete zdraví a mít harmonické vztahy.

Ještě bych na závěr chtěla poděkovat všem svým učitelům, kteří mi „moudrost života“ předávali a předávají a díky kterým jsem tím, kým jsem. Především svému učiteli meditace Sri Chinmoyi, Kumudini Shoba, Rajpoot Govind, Dr. Robert Svoboda a také všem, které potkávám na své životní cestě.

Ing. Sadajyoti (Sadadžjoti) Belzová

Vystudovala Střední průmyslovou školu chemickou a Fakultu technologickou Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Své bohaté zkušenosti z laboratoří využívá přírodní cestou. Absolvovala studium masáží při svém pobytu v Thajsku a na Bali pod vedením profesionálních masérek. Je zkušeným masážním terapeutem s hlubokou láskou k ájurvédě. V roce 2013 absolvovala také ájurvédský kurz na Srí Lance s rodilou ájurvédskou doktorkou Kumudini Shoba – vaidya, se kterou se před tím podílela na vývoji ájurvédských olejů, organizovala její semináře, konzultace a podílela se na překladu její knihy. V masérském studiu ve Zlíně provádí ájurvédské procedury, masáže a pod vedením i dohledem ájurvédské doktorky z Keraly provádí panchakarmu. Ve spolupráci s rodilými ájurvédskými lékaři a specialisty organizuje pravidelně ájurvédské konzultace a marma terapii. Zabývá se mícháním a přípravou ájurvédských olejů, které také využívá při své masérské praxi. Neustále se vzdělává s rodilými ájurvédskými doktory i učiteli např. s Dr. Robertem Svobodou a také samostudiem. Pořádá přednášky a kurzy vaření. Při své práci využívá svých osobních bohatých poznatků kultur a fauny nejen zemí evropských ale i Indonésie, Srí Lanky, Bali, Thajska, Malajsie, Vietnamu, Číny, Kolumbie, Japonska, Mongolska, Korei, Guatemaly i USA. Je inspirována životem a učením Sri Chinmoye, který lidstvu nabídl starodávnou duchovní moudrost a to i skrze poezii, prózu, umění, hudbu a atletiku. Více na: www.masaze-sadajyoti.cz a www.akka-ajurveda.cz nebo na Facebooku ZDE či Instagramu ZDE

Sadajyoti doporučuje pro jeden z dalších rozhovorů:

Ilonu Běhalovou a to z toho důvodu jaká je, jak ájurvédou žije, jak ji praktikuje a jak nosí tuto moudrost v sobě.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.