Žasla jsem, co vše může ájurvéda nabídnout

„Zkuste si začít všímat toho, čemu věnujete v životě nejvíc energie a pozornosti a co vám to přináší zpět,“ říká Kateřina Podlešáková. „A vyřaďte z něj největší energetické – pránické – černé díry,“ dodává.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala?

Náhodou jsem se dostala v rámci Prague Spirit Festivalu na přednášku Kumudini Shoby o ájurvédě. Jelikož jsem původním zaměřením vědec, fascinovala mě propojenost a odbornost tohoto systému. Tisíce let staré zákonitosti jsou poplatné i dnes, což není ve světě stále se měnících „objevů“ úplně běžné. Když jsem pak o rok později zahlédla přednášet paní doktorku Martinu Ziskovou, věděla jsem, že jestli bych chtěla někde studovat tento systém, tak jedině u ní. O rok později otevřela Ájurvédskou Gurukulu.

Ájurvéda se tedy postupně stávala součástí vašeho života – jak a co to mělo/ má za efekt?

Začala jsem být ve svém životě postupně víc a víc přítomná. Namísto toho, co si myslím, jsem věnovala pozornost tomu, jak se v situacích (práci i ve společnosti) cítím a začala tomu přikládat váhu. Výsledkem byla spousta postupných životních změn. Nebylo to lehké a nebylo to hned, ale stálo to za to. Se zvyšujícím se citem jsem snáz vyhodnocovala, co mému tělu „sedí“ v rámci stravy a životosprávy. Zjistila jsem, že mě velmi uklidňuje pravidelná denní rutina nebo že lépe trávím, když jím s hladem.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Ájurvéda mi přinesla spoustu silných zážitků. Těžko říct, který byl nejsilnější. Hluboce se mě dotklo, když paní doktorka Zisková u jednoho pacienta pohledem do očí rozpoznala závislosti v rodině. Když některé kolegyně líčily, čím si v životě prošly a přes všechny ty šrámy zůstalo jejich srdce otevřené a mysl čistá. Došlo mi, že není klíčové, co se nám v životě uděje, ale jak k tomu přistoupíme. V rámci klinického pobytu na indické klinice Gomatek jsem žasla, co vše může ájurvéda nabídnout a uvědomila jsem si, že to není pouhá „alternativa“, ale plnohodnotný lékařský systém, který má své místo i u nás a nemusí se nutně vylučovat s klasickou medicínou.

Na základě vlastní zkušenosti jste se ji rozhodla předávat dál, v jaké podobě?

Primárně bych ji ráda předala svým dětem ve formě základních návyků, jako je jídlo s hladem a klidem. Dále dělám pravidelné víkendové kurzy s jógou, vařením a přednáškou na určité téma – následující je např. zaměřený na ženské zdraví, pro své pacienty jsem sepsala ájurvédskou kuchařku. Zjistila jsem totiž, že lidé mají i vůli stravování měnit, jen často nevědí jak…

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?
  1. Zkuste si začít všímat toho, čemu věnujete v životě nejvíc energie a pozornosti – tedy prány – a co vám to přináší zpět.

  2. Vyřaďte největší energetické – pránické – černé díry – např. televizní zprávy, Facebook, prefabrikované jídlo, manžela, tchýni (úsměv).

  3. Zařaďte činnosti, které radost, energii a sílu přinášejí jako například tanec, procházky, spánek a dobré jídlo.

Kateřina Podlešáková

Původně biochemička s doktorátem z rostlinné fyziologie. Momentálně se věnuje studiu jógové terapie, vede kurzy jógy, nabízí konzultace, kurzy a tělové terapie v Olomouci a Prostějově. Více na: www.ajurvedaprozdravi.cz nebo na Facebooku ZDE.

Kateřina doporučuje pro jeden z dalších rozhovorů:

Martinu Ferencovou – velmi citlivou a skromnou terapeutku od Frýdku Místku, či velmi charizmatickou Stáňu Tremlovou, která je schopná zásady ájurvédy aplikovat úplně všude – i v byznysu.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.