Kouzlo ájurvédy je v její přirozenosti a dostupnosti

„Ájurvéda vždy nabízí dva paralelní směry – redukovat to negativní a zároveň podpořit nebo přidat to, co je prospěšné,“ říká Ludmila Lupačová, které se stala osudnou návštěva Prague Spirit Festu. Ájurvédu začala studovat i přesto, že tehdy neměla ráda koření.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala?

Ajurvéda se objevila víceméně sama a velmi pozvolna poté, co jsem v roce 2001 začala chodit na kurzy jógy Honzy Čupery v Praze. Tenkrát to byl tak trochu exotický „cvičební“ kroužek, lekce probíhaly ve školních tělocvičnách, skupina byla převážně vyšší věkové kategorie, ale ta praxe mě úplně fascinovala. V jedné knize, co jsem si tehdy pořídila, se ájurvéda zmiňovala jako sestra jógy, věda o krásném a zdravém žití, ale pro mě v tu chvíli bylo příliš složité to zkoumat. Navíc, a to upřímně, neměla jsem tehdy moc ráda koření.

Mé první faktické setkání – a také docela osudové – bylo v roce 2015 na Prague Spirit Festu, kde jsem se úplně náhodou dostala na workshop paní doktorky Martiny Ziskové. Tam se mi rozsvítilo a bylo absolutně jasné, že to je správný směr k sobě a pochopení sebe sama. Zkrátka, že se právě touto cestou potřebuji vydat. Žádný dramatický efekt, spíše přirozený vnitřní souhlas ve smyslu „ano, to je ono, to se mi líbí, tam chci.“ Tak začala má éra hledání a samostudia. Když Martina pak v roce 2017 založila ájurvédskou školu, vůbec jsem neváhala.

Kouzlo ájurvédy je v její absolutní přirozenosti a dostupnosti. Jde spíše o nastavení mysli – set of mind, než o nějaké složité aplikace exotických principů. Je to pohled na život, přírodu, souvislosti, harmonii. Ale nebylo by adekvátní tvrdit, že je ájurvéda jednoduchá, to opravdu není. Je to totiž prastará věda, která je nekonečná a obrovská, zároveň velmi logická. Vyžaduje jiný přístup ke studiu, než na co jsem byla zvyklá. Ty tři roky mého studia ájurvédy byly chvilkami hodně náročné. Školu sice mám za sebou, ale studium ájurvédy nikdy nekončí…

Začala jste ji tedy aplikovat ve svém životě – jak a co to mělo/ má za efekt?

Nemohu říct, že to byla vědomá aplikace, šlo spíše o to objevovaní, které začalo experimentováním s kořením a vařením. Také jsem pochopila, že když se člověk zbaví nějakých svých potíží, rychle na ně zapomene. Příkladem mohou být mé celoživotní každoroční angíny, kterými už dobrých pět let netrpím. Na začátku jsem byla například absolutně fascinovaná tím, co dokáže čerstvý zázvor. Také tím, že úprava denní rutiny výrazně ovlivní kvalitu spánku, vnímaní a uvažování. Vnější hmotné změny zákonitě působí na nehmotný vnitřní svět – psychiku, emoce, hlubší rovinu osobnosti. Ájurvéda mi otevírá vetší pochopení, více uhlů pohledů. Díky ní jsem se hodně uklidnila a ubrala na přísnosti vůči sobě i okolí.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Nejintenzivnější po všech stránkách pro mě byla dvoutýdenní studijní návštěva ájurvédské nemocnice v Indii, kterou jsme absolvovaly v rámci studijního programu třetího ročníku ájurvedské školy. Čtrnáct dní jsme strávily ve velmi frekventované naplno fungující nemocnici, přímo u doktorů a pacientů, u ODT (= Outpatient Department treatment) – tedy u přímého příjmu, u vyšetření, terapií, na lůžkovém oddělení pančakarmy, na gynekologii, na dětském oddělení, na přednáškách, na farmakologii u výroby a přípravy léků. Byla to krásná, intenzivní až šokující, velmi živá a naturalistická zkušenost, co všechno ájurvéda dokáže, s čím pracuje a jak je schopna poradit si s velmi nepěknými věcmi.

Fascinují mě mí pacienti tím, jak rozkvetou, když jde terapie správným směrem.

Klasická abhyanga je pro mě zážitek pokaždé. Jde o úžasný uklidňující nástroj k regeneraci nervové soustavy a když ji člověk zařadí pravidelně do svého života, je to úplně jiná kvalita nervů, nálady a pokožky. Také správně provedené jemné terapie typu hrd basti nebo marma dokážou být velkou pomocí v situacích velké psychické krize a napětí.

Na základě vlastní zkušenosti jste se ji rozhodla předávat dál, v jaké podobě?

Funguje to celkem jednoduše – pacient se ke mně přihlásí, vyplní dotazník, přijde na úvodní konzultaci, kde probereme detaily a já následně nabídnu svůj pohled a návrh řešení. Poté začne vznikat individuální příběh.

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?

Na tomto místě je důležitá myšlenka. Myšlenka typu „potřebuji pro sebe něco udělat“. A ta jen tak sama od sebe nevznikne, ale logicky plyne z pocitu toho, že mi není úplně dobře. Zde se člověk musí zamyslet nad tím co a proč mi bere síly a jak si s tím mohu poradit. Ájurvéda vždy nabízí dva paralelní směry – redukovat to negativní a zároveň podpořit nebo přidat to, co je prospěšné. Uvědomit si kde je problém je půlka řešení. Druhá polovina se pak individuálně liší.

Úprava stravovacích návyku má velký smysl a spousta trávicích obtíží se tím dá vyřešit. To pak udělá hotový zázrak s trávením, spánkem, náladou a celkovým pocitem ze života. Dle mých zkušeností to dokáže udělat teplé jídlo třikrát denně a zůstat striktně bez svačinek. Samozřejmě nic neplatí jednoznačně pro všechny lidi na světě. Třeba pro někoho – např. s poruchou příjmu potravy – tento způsob nebude možný, tam je třeba jít jinou cestou.

Jednoznačně ale mohu říct, že největší sílu má režim. Denní rutina. Jedno malé rozhodnutí každý den krát několik let má obrovskou váhu a dopad na imunitu, sílu ducha a těla. Není kouzlo v tom začít ráno teplou vodou a místo scrolingu sociálních sítí si dát meditaci nebo pranayamu, ale v tom dělat to skutečně každé ráno! Raději ubrat nároky, ale dodržet je. Např. pět minut pro začátek stačí, pak se uvidí. Osobní zkušenost je nejlepší učitel.

Ludmila Lupačová

Ludmila je ájurvédská terapeutka a lektorka jógy v Praze. Více o ní a jejích lekcích najdete na Facebooku ZDE

Ludmila doporučuje pro jeden z dalších rozhovorů:

Kromě Martiny Ziskové a Terezy Lindauerové, které považuji za přední české osobnosti v ajurvédě, bych s čistým srdcem doporučila Katku Podlešákovou a Andreu Lazarskou (rozhovor ZDE). Obě jsou mé spolužačky s Ajurvédské Gurukuly, které jsou profíky, mají vhled, cit, silný background a obrovské znalosti.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.