Hledám žádoucí a neprospěšné opouštím, říká Markéta

Rozhovor s Markétou Fukovou, které ájurvéda přišla do cesty skrze jógu. Popisuje nejen svůj vztah k ní, k sobě, ale také například terapeutické použijí pijavic, které považuje za jeden z nejsilnějších ájurvédských zážitků.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala?

S ájurvédou jsem se poprvé seznámila před téměř dvaceti lety v době, kdy jsem intenzivně cvičila jógu a působila jako jógová cvičitelka. Pořídila jsem si první knihy s ájurvédskou tématikou Harishe Johariho a Davida Freje a začala je pročítat se záměrem objevit v nich inspiraci k podpoře satvičtějšího žití. Vlivem své konstituce, životního období, osobní historie a způsobu života jsem však mnohá doporučení zaváděla do svého života spíše radžasicky, silou vůle, bez laskavosti a s tendencí k dogmatismu. Přibližně ve stejném období jsem se řízením osudu společně s několika jógovými přáteli zúčastnila praktické přednášky o ájurvédské výživě Martiny Ziskové. Ájurvéda v podání paní doktorky mě učarovala, abych použila vaši rétoriku. Její laskavý přesto plně soustředěný přístup, dar slova a hluboké ájurvédské znalosti proměnily počáteční okouzlení ájurvédou v hlubokou lásku, úctu a obdiv k této disciplíně.

Začala jste ji tedy aplikovat ve svém životě – jak a co to mělo/ má za efekt?

Krátce po zmiňované přednášce jsem se přihlásila jako pacientka s revmatoidní artritidou do poradny paní doktorky. Pod jejím vedením jsem se začala nořit do sebe a objevovat, co se děje, proč se to děje a v neposlední řadě, komu se to děje. Jinými slovy kdo jsem. Vzpomínám si, jak těžce jsem opouštěla například své přesvědčení o tom, že „bez práce nejsou koláče“ a modelovala nový přístup. Pravidelně každý čtvrtek (den gurudéva) jsem držívávala půst, který měl podle instrukcí začínat po středeční večeři a končit před čtvrteční večeří. Postupně jsem si velmi logicky zdůvodnila a začala praktikovat vynechání čtvrtečních večeří. Z pohledu ájurvédy půsty dramaticky snižují agni, trávicí oheň, jenž v mém případě spíše doutnal než plál. Když jsem začala opouštět pravidelné půstování na doporučení paní doktorky, neuvěřitelně těžko jsem hledala vnitřní klid. Za většinou nemocí a zdravotním obtíží se skrývá psychologická zápletka, není tomu jinak ani v mém případě. Pokračuji na cestě hlubšího pochopení sebe, hledám žádoucí a neprospěšné opouštím.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Výrazněji než jiné vystupuje vzpomínka na terapeutické použití pijavic u pacienta, jehož dlouhodobě obtěžovala bolest zraněného kolene. Lékařka v univerzitní ájurvédské nemocnici Gomantak v Goe v Indii ke kolenu přiložila dvě pijavice, z nichž jedna se přisála okamžitě a druhou bylo nutné k práci dlouho povzbuzovat několika kapkami mléka. Při pozorování jejich práce, jsem k těmto malým nepříliš vábně vyhlížejícím tvorům pocítíla obdiv a úctu neboť jejich soustředěné úsilí vyžadovalo značnou sílu. Poté musely závadnou krev zvrátit, aby je nezahubila, a následoval několikadenní odpočinek, než byly opět povolány do práce.

Rozhodla jste se tedy ájurvédu předávat dál, v jaké podobě, komu a kde?

Jako ájurvédská terapeutka provázím ženy i muže na jejich osobní cestě ke zdraví. Pravidelně se s klientem setkávám a společně hledáme řešení konkrétní fyzické či psychologické obtíže. Ať už se jedná o problémy jako je nespavost, únava, obezita, trávicí potíže či o problémy fyzických nemocí jako například artróza či revmatoidní artritida, se kterou mám osobní zkušenost, nebo o alergie či atopický ekzém. Na úrovni psychiky řešíme například panické ataky nebo deprese.

Ájurvédská konzultace probíhá v několika fázích, z nichž první začíná ještě před osobním setkáním. Před konzultací klient odpovídá na soubor otázek, které zjišťují jeho aktuální zdravotní stav, mapují dosavadní život a rodinnou historii. Samotná konzultace je rozdělena do tří částí. V první části pokládám klientovi doplňující otázky k informacím poskytnutým v dotazníku. Ve druhé části si přečtu klientův pulz a prohlédnu jazyk, oči a nehty, čímž získám mnoho cenných informací tak, aby byl obraz klientova života ucelenější. Ve třetí – závěrečné části dávám klientovi obvykle tři až čtyři doporučení. Může se jednat o úpravu jídelníčku nebo životního stylu. Je-li třeba, doporučuji klientovi konkrétní bylinu či bylinou směs. Někdy mohou být nápomocné speciální ájurvédské terapie jako je abhjanga nebo marma čikitsa. Osobní konzultace probíhají v centru Prahy nedaleko náměstí I. P. Pavlova. Poskytuji též online konzultace, které vzdálenost pochopitelně nelimituje.

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?

Každý den, každý z nás můžeme:

  • Poděkovat Vesmíru za další den, který mohu prožít ve svém těle.
  • Konat vše, co den přinese, v souladu s pravdou, kterou mi diktuje svědomí.
  • Provádět dostatek přiměřeného pohybu, neboť s pohybem:
    • plyne přirozeně dech,
    • hýbají se střeva, což jistě ocení člověk váta typu trpící na zácpu.

Pro pitta osobu je klíčová přiměřenost, protože pitty ve své pracovitosti a cílevědomosti mohou snadno překročit míru. Na slovo „dostatek“ by se pak měl zaměřit člověk kapha konstituce, neboť kapha lidé mívají tendenci ke stagnaci a k nehybnosti.

 

Markéta Fuková

Pracuje jako ájurvédská terapeutka, která dle svých slov provází na cestě ke zdraví klienty, jejichž život limituje konkrétní nemoc nebo fyzické či psychologické obtíže. Rovněž i ty klienty, kteří hledají způsob, jak své zdraví dále podpořit. Kouzlo ájurvédy spatřuje v její univerzálnosti, díky níž lze základní ájurvédské principy snadno aplikovat do každodenního života. Více na: vedomedoteky.webnode.cz, na Instagramu, na Facebooku.

Markéta doporučuje pro jeden z dalších rozhovorů:

Doporučuji Lídu Lupáčovou, jejíž přístup je unikátní uzemňující kvalitou, praktičností a láskyplným přístupem. Abhyanga v jejím provedení je nepřekonatelná.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.