ÁJURVÉDSKÁ MAPA – Děláme-li správné věci ve správný čas, zůstaneme zdraví

„Ájurvéda mi dává odpověď prakticky na všechny otázky, které život přináší. Poskytuje mi bezpečí, vyhovuje mi její praktický přístup k životu stejně jako její hluboký filozofický pohled na svět,“ říká Andrea Lazarská, jejíž první střet s ájurvédou byl paradoxně velmi traumatizující.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala?

Můj úplně první kontakt s ájurvédou nebyl paradoxně nijak zvlášť pozitivní, spíše naopak. Tehdy jsem hledala cestu, jak se zbavit vleklých zdravotních obtíží a vzhledem k tomu, že jsem od dětství inklinovala k alternativním směrům, navštívila jsem známého ájurvédského terapeuta s velkým očekáváním ve smyslu, co to „ta ájurvéda“ vlastně je a jak mi může pomoci. Bohužel jeho podání ájurvédy mi nebylo blízké, vedlo k mnoha až nepřiměřeným restrikcím v jídle a k napětí, které mi zdravotní stav ještě více zhoršilo. Ale někde v sobě jsem stále tušila, že ájurvéda musí nabízet mnohem větší hloubku a moudrost, než co jsem dosud měla možnost zakusit. A tak se nakonec stalo, protože jak praví tibetské přísloví: „Je-li žák připraven, učitel přijde.“ Mou nejbližší učitelkou a zásadní průvodkyní světem ájurvédy se následně stala ájurvédská lékařka MUDr. Martina Zisková, které patří můj vděk a poděkování, neboť to byla ona, kdo mi postupně, jak plynul čas, odkrýval krásu, bohatost, moudrost a především praktickou hodnotu ájurvédy pro každodenní život. Nejprve v postavení lékař – pacient, později již jako učitel – student. Její vhled do védských disciplín, vnitřní hloubka a úcta k těmto posvátným učením mě očarovala natolik, že setkání s ní pro mě představovalo zásadní zlom. Díky tomuto setkání ve mě ájurvéda zapustila natolik hluboké kořeny, že ji dnes považuji za nepostradatelnou součást svého života.

Začala jste ji tedy aplikovat ve svém životě – jak a co to mělo/ má za efekt?

Ájurvéda v mém životě figuruje již mnoho let. Z pohledu tehdejšího pacienta mohu říci, že mi postupně upravila fyzické i psychické zdraví. Pochopila jsem, jak se lépe stravovat, jak si upravit denní režim, jak k sobě a ke svému životu přistoupit harmoničtěji. Z pohledu člověka, který v ájurvédě našel svůj domov mohu tvrdit, že ájurvéda mi dává odpověď prakticky na všechny otázky, které život přináší. Poskytuje mi bezpečí, vyhovuje mi její praktický přístup k životu stejně jako její hluboký filozofický pohled na svět.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Zážitků mám celou řadu, některé jsou hluboce intimní a nehodí se pro veřejnost, ačkoli právě ony patří k těm nejsilnějším. S láskou třeba vzpomínám na osobní setkání s Claudií Welch či návštěvu domova a ordinace ájurvédských lékařů v Indii. Rozhodně bych ráda zmínila svůj klinický pobyt v ájurvédské nemocnici Gomantak Ayurved Mahavidyalaya and Research Centre v Goa v Indii, kde jsem zažila výlučně ájurvédskou léčbu nejrůznějších nemocí – gangrény, diabetu, srdeční nemoci, prolapsu dělohy, uštknutí škorpiónem, očních nemocí aj. Naše západní kultura na ájurvédu a další tradiční medicíny nahlíží s jistým despektem a do myslí nás všech tak neustále vnáší jakýsi stín pochybnosti. Zde v indické ájurvédské nemocnici jsem si plně uvědomila, že to, co studuji, co se mi stalo životní láskou a čemu jsem ochotna zasvětit svůj život, dává smysl. Jde o plnohodnotnou medicínu, která však má velkou cenu pouze v případě, že terapeuté ji dostatečně ovládají a pacienti následují jejich rady.

Na základě vlastní zkušenosti jste se ji rozhodla předávat dál, v jaké podobě?

Ájurvédu považuji za natolik prospěšný systém žití, že ji doslova šířím, kudy chodím. Pro každého z nás má totiž dobrou radu, neboť každému lze život zkvalitnit, bez ohledu na momentální situaci či zdravotní diagnózu. Svou terapeutickou praxi, jejíž součást představují konzultace i ájurvédské léčebné procedury, vedu v Bystřici pod Hostýnem a nově i na Ostravsku. Pořádám přednášky a praktické workshopy, publikuji texty. Obrovský přínos ájurvédy vidím v její schopnosti navracet nás do své přirozenosti, pomoci nám najít své zdraví, ale i harmonii, klid a vnitřní pocit pohody. Ájurvéda zkrátka umožňuje nalézt sama sebe a prožít maximálně spokojený a naplněný život. Zájem veřejnosti mě jenom utvrzuje v tom, že ájurvéda toho umí hodně nabídnout, dokáže být velkým přínosem do života a nástrojem k porozumění sobě i svému okolí.

Mohla byste nám prozradit nějaké ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?

Podle učení ájurvédy k celkovému zdraví přispívá každý aspekt našeho života, každá naše volba (a že jich v průběhu jednotlivých dnů činíme veliké množství) nás buď přivádí o krůček blíže ke zdraví nebo naopak k nemoci. Krásu ájurvédy spatřuji mj. v tom, že mnohdy jednoduchými radami lze dosáhnout velkých výsledků. Konkrétní recept vám nedám, ájurvéda je velice individuální a člověku nabízí to, co zrovna potřebuje. Nicméně pro každého z nás platí základní zásady vyváženého ájurvédského žití:

– dbát na PRAVIDELNOST ve svém životě (pravidelnost spánku, vstávání, stravování se, vylučování aj.),

– NEPOTLAČOVAT své přirozené potřeby (potřeba močit, vylučovat stolici, ejakulovat, vypouštět střevní plyny, zvracet, kýchat/kašlat, říhat, zívat, jíst při hladu, pít při žízni, plakat, spát, hluboce dýchat),

– dodržovat zásadu, že nejpodstatnějším jídlem dne je OBĚD (dostatečně kvalitní, snědený v poledne,

– maximálně a soustavně podporovat agni, TRÁVICÍ OHEŇ, který představuje základ života,

– přistupovat k sobě i druhým UPŘÍMNĚ, ve vztazích pěstovat jasno, soucit a lásku.

Zkrátka, děláme-li správné věci ve správný čas, zůstaneme zdraví.

Mgr. Andrea Lazarská

Poskytuje individuální ájurvédské poradenství pro ty, kteří hledají řešení svých fyzických či psychických potíží a nemocí, včetně úpravy stravování a životního stylu. Provádí ájurvédské léčebné terapie (abhyanga, širodhara, basti, marma, nasya a další), pořádá přednášky a praktické workshopy, publikuje texty apod. Více na: www.ajurvedskaterapie.cz, na Instagramu, na Facebooku.

Andrea doporučuje pro jeden z dalších rozhovorů:

Ing. Markétu Fukovou, o které říká: „Markétu považuji za poctivou a upřímnou ájurvédskou terapeutku, která má potřebnou hloubku a pokoru pro praktikování a šíření ájurvédy takové, jaká ve skutečnosti je.“

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.