ÁJURVÉDSKÁ MAPA – Ájurvédu jsem potkala v kuchyni, říká Oli Nešporová

„Ájurvéda mě naučila pokoře a hlubokému respektu a jestli to něco není, tak moderní trend, který na chvíli zařadíte do svého života,“ říká Oli Nešporová, kterou k ájurvédě dovedly zdravotní problémy, jóga a setkání s ájurvédskými kuchaři.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vám učarovala? Kdy, kde a v jakých souvislostech to bylo?

Při hledání své cesty z nemoci ke zdraví jsem se stále hlouběji dostávala k potřebným informacím a následně i k přesvědčení o tom, že jídlo je to, co naše zdraví velmi ovlivňuje. Ať už kladně či záporně. Sbírala jsem střípky z různých zdrojů. A když jsem při jednom jógovém víkendu pomáhala v kuchyni a povídala jsem si s tamními kuchaři o jejich přístupu k vaření, rozpoznávala jsem v něm zároveň ten svůj postoj. Popsali mi ho jako „ájurvédský“. Takže krátká odpověď na vaši otázku je: „Ájurvédu jsem potkala v kuchyni“.

Začala jste ji tedy aplikovat ve svém životě – jak a co to mělo/ má za efekt?

Z kuchyně se moje ájurvéda rozšířila i do životního stylu, včetně denního rytmu a prostředí. A také se „ta má ájurvéda“ začala proplétat s jógou a s mou jógovou praxí. Rozhodla jsem se ájurvédě věnovat hlouběji. Sáhla jsem si na ní v Indii a později jsem měla velké štěstí, že jsem mohla být jeden rok součástí školy MUDr. Martiny Ziskové v Praze.

Jak vás studium ájurvédy ovlivnilo?

Ájurvéda a její filozofie vnímají svět jako kombinaci pěti základních prvků, které uspořádávají do tří základních typů energie – tří konstitučních typů – dóš (váta, pitta a kapha). Ájurvéda vnímá důležitost znalosti konstitučního typu jedince při narození (prakrti) a ten porovnává se současným stavem (vikrti). A svými doporučeními, praktikami a technikami pomáhá tyto stavy přiblížit k sobě, aby se tělo muselo vypořádávat s co nejméně odchylkami a aby rovnováha byla zachována pokud možno na všech úrovních. Ájurvéda učí člověka žít v sebe-pochopení a v sebe-lásce. A tato dvě slova znamenají strašně moc. To jsem pochopila sama na sobě.

Můžete to prosím více rozvést?

Díky józe a ájurvédě jsem si začala postupně uvědomovat, že si svým přístupem k sobě škodím. Začala jsem chápat, že něco je třeba změnit. Že řešení nepřijde snadno a rychle. Že změny je třeba dělat pomalu, postupně a s láskou sama k sobě. Jsem typ člověka, který na sebe dokáže být přísný ve všech oblastech života – ve sportu, ve studiu, v zaměstnání, ve snaze uspět jako dcera, sestra, manželka a máma. A tak, po prodělaném zánětu očního nervu v roce 2009 a po následně potvrzené RS diagnóze, jsem tuto sebe-přísnost, sebe-disciplínu a “zaměření na cíl” přetavila nejdříve do další sebe-disciplíny, tentokrát už v podobě zaměření se na své zdraví. Nabité teoretické znalosti ájurvédy jsem začala uplatňovat a aplikovat na svou konstituci úpravami jídelníčku a úpravami životosprávy. Začala jsem více vnímat, že svou disciplínu nepraktikuji vždy dobře, ze vlastně často věci “přepaluji”. Pomalu mi docházelo, že můj přístup “není to pravé”. Ale neznala jsem jinak, chtěla jsem “TO“ dokázat a vyléčit se za každou cenu. Zdá se to až nepochopitelné přiznat si, že i toto ”probuzení” mi trvalo dalších několik let.

Předpokládám, že jste musela zpomalit?

Ano, krok za krokem jsem od roku 2013 ubírala na plynu, stávala se bdělejší a více naslouchající sama sobě. Učila se mít se ráda, dokázat si říct: „Mám se ráda”. Dokázat se přijmout taková jaká jsem a přijmout své tělo se všemi neduhy, které projevovalo. Seznámením se s mým prakrti a vikrti mi potvrdilo hned několik faktů: zvýšenou vátu, pittu ve velké nerovnováze, vyčerpání celého organismu a několik dalších poznatků na orgánové urovni. Začala jsem tyto dvě dóši zklidňovat a utlumovat úpravami v denním režimu a v jídelníčku, ranním olejováním, masážemi, meditacemi a v neposlední řadě umírněnější jógovou praxí.

Důležitost vztahů, ve kterých žiji, rovina emocí a vztah sama k sobě byly ty nejtěžší a současně nejbolestivější oříšky k rozlousknutí. Byla to nejhlouběji uložená a těžko přístupná témata. Ájurvéda a její pohled na emoce mi vysvětlila, že důsledek emoce a nezpracovaného prožitku je pro tělo přinejmenším stejně škodlivé jako špatné jídlo či nedostatečně strávená strava. To byl pro mne další krok v sebepochopení a sebe-podpoře, který po letech vyústil v několik dalších velkých změn.

Nemoc propukla v mém těle, které si odmítalo přiznat vypětí, únavu a nerovnováhu v každodenním žití. Nebyla jsem v souladu sama se sebou, nerespektovala jsem přírodní zákony, byla jsem odpojena od vlastní vnitřní moudrosti. Pragmatická snaha o udržení rodiny byla pro mne nadevše a strach z jejího rozpadu a ublížení druhým byl všudypřítomný. Díky moudrosti a učení jógy a ájurvédy jsem pochopila, že se nevyléčím “dokud nepozvu na pomoc svou duši”, nevypořádám se se strachem, nepřijmu své tělo takové jaké je a nebudu mu věřit jemu, že to zvládne, věřit sobě, že to zvládnu. Věřit tomu, že jsem “na cestě”, že ta cesta je v pořádku, i když nevím, jak to vypadá za další zatáčkou.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Jelikož miluji masáže, tak to bude abhyanga a shirodhara masáž.

Na základě vlastní zkušenosti jste se ájurvédu rozhodla předávat dál, v jaké podobě?

Ve své praxi poskytuji klientům kraniosakrální terapii a terapeutickou jógu. Nabízím také poradenství životního stylu a to právě z pohledu ájurvédy. Ale jelikož ájurvedský “pohled na věc” se u mně prolíná ve všem, tak o něm raději nemluvím jako o něčem odděleném, ale snažím se moudrost ájurvédy užívat pro sebe a mé blízké ve všech aspektech žití a bytí, totéž se snažím předávat i svým klientům. Je pro mě úsměvné slyšet kolem sebe někdy prohlášení typu “já teď jedu v ájurvédě”. Mě ájurvéda naučila pokoře a hlubokému respektu a jestli to něco není, tak moderní trend, ve kterém se dá „jet”.

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?
  1. Dovolte si krátké zastavení a tři hluboké nádechy a výdechy několikrát během dne, i kdyby to mělo být na toaletě ve vaší firmě, když není čas a lepší prostor.
  2. Jezte v sedě, beze spěchu a bez mobilu v ruce.
  3. A nevyčítejte si, když se něco nepodaří nebo když něco neuděláte, jak jste si předsevzali, protože být v klidu a v pohodě je důležitější než mít uvařeno z bio potravin a dle nejzdravější receptury.
Oli Nešporová

Oli působí na Praze 7 a v Levandulové chaloupce v Rašovicích u Kutné Hory. Zaměřuje se na výživové poradenství, prevenci výživou a úpravu životního stylu dle starověké ájurvédy. Poskytuje také ošetření kraniosakrální biodynamikou a skupinové i individuální lekce jógy/ jógovou terapii. Více na: www.levandulovachaloupka.cz

Oli doporučuje pro jeden z dalších rozhovorů:

Masérku a ájurvédskou terapeutku Andreu Lazarskou z Bystřice pod Hostýnem.

 

Pozn.: redakce má právo na případnou změnu avizovaných rozhovorů

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.