Třetí díl učebnice ájurvédy od Dr. Lada

První díl v sobě nese základní principy ájurvédy, druhý díl se uceleně věnuje klinickému posouzení – diagnostickým dovednostem a třetí – závěrečný – díl se zabývá obecnými principy řešení a léčby nemocí. Podnětný výklad k závěrečné knize opět nabízí Jana Navrátilová (Šimonová).

Co si pod pojmem „obecné principy řešení“ může čtenář představit?

Pojem „obecné principy řešení“ nás znovu zavede na začátek ájurvédy – k pojmům váta, pitta, kapha a k jejich léčbě, když jsou v nerovnováze. Rovnováhy dosáhneme například stravou, změnou životního stylu, bylinkami, očistnými technikami (jako například klystýr), ale i použitím jemných terapií. Mezi ty patří například marmová masáž, barevná terapie (chemoterapie), jóga nebo čakrová meditace. Tím ale možnosti zdaleka nekončí, ájurvéda zná ještě celou řadu dalších přírodních a energetických metod.

Všechno to jsou běžné způsoby zvládnutí narušené rovnováhy. Dojde-li například ke zvýšení váty – tedy kvality suchosti – důsledkem je dehydratace, suchá pokožka, praskání v kloubech atd. K léčbě tedy použijeme opačnou kvalitu – mastnou. V praxi to znamená například olejové masáže teplým sezamovým olejem nebo to, že do jídla přidáváme více oleje či ghí. V učebnici ale najdeme i návody na složitější, detailně propracované léčebné metody.

Člověka mohou vyvést z rovnováhy i takové věci jako je například ponocování, potlačování přirozených potřeb, pracovní stres. Zdraví je výsledkem vědomé činnosti. Jde o to dělat správné věci ve správný čas, čímž tělo navedeme do jeho správného rytmu. Ájurvéda nám pomáhá vnést plné vědomí do každé myšlenky a činnosti. Pomáhá nám rozpomenout se na náš původ, na naše kořeny a vnímat svět nejen jako hmotu ale i jako energii.

V knize jsou popsány postupy a metody léčby nemocí, kolik jich přibližně v ájurvédě existuje, pokud to lze vůbec nějak sumarizovat?

Asi bychom se k určitému počtu dobrali, ale podstatné je, že existují dvě hlavní kategorie léčení: zklidňující a očistná terapie.

Do kategorie zklidňující terapie patří celá řada postupů ke zklidnění a k vyrovnání dóš (váta, pitta, kapha): „zdravý“ půst, podpora agni – trávícího ohně, spalování ámy – toxinů pomocí koření, speciální diety, pobyt na slunci, pobyt na čerstvém vzduchu, práce s dechem – pránájáma a další. Jsou to jemné a bezpečné metody, takže jsou vhodné pro lidi, kteří jsou velmi vyčerpaní, oslabení a očistná terapie by pro ně byla příliš náročná. Jsou však vhodné i pro zdravého člověka, protože působí také preventivně.

Očistná terapie zahrnuje paňčakarmu – neboli pět očistných technik: čištění nosních dutin, zvracení, projímání, klystýr a pouštění krve žilou. Jde o komplexní detoxikaci těla, jež je vhodná pro osoby, které jsou silnější než jejich nemoc a dokáží zvládnout zátěž této terapie.

Paňčakarmě předchází přípravná fáze. K té patří vnitřní (popíjení ghí) a vnější (masáže) olejování a pocení. Cílem je změkčit a zkapalnit toxiny uložené hluboko v buněčných strukturách. Poté je totiž možné je uvolnit a pomocí dalších procedur je přesunout do zažívajícího traktu a odtud je pak z těla některou z technik paňčakarmy vyloučit. Pokud by si člověk neprošel přípravnou fází, tělo by cítilo velké nepohodlí. Bylo by to podobné, jako kdybyste chtěli ohnout suchý proutek. Prasknul by. Po naolejování ho však můžete ohýbat do všech stran.

K přípravným terapiím patří například olejové masáže, širodhara (jedna z mých neoblíbenějších procedur vedoucích k mentální očistě – VIDEO ZDE), bylinné obklady, pocení a další metody, které se mohou kombinovat. Během očisty se samozřejmě dodržuje speciální dieta.

Očistou to samozřejmě nekončí. Představte si, že pomocí zklidňující terapie osekáte nemocné větve. Pokud to nepomůže, přejdete hlouběji a pomocí paňčakarmy z těla „vytahujete“ další nemoci, „kořeny“ příčin. V těle vám pak ale zbydou otevřená, prázdná místa a ty je třeba správně vyplnit a uzdravit. Já se bohužel často setkávám s lidmi, kteří jezdí na několikatýdenní paňčakarmu do Indie nebo do Evropy, ale když se pak vrátí domů, zapadnou zas velmi rychle do starých kolejí – ke smaženému řízku – a úplně přeskočí potřebné následné kroky. Tím si ale mohou velmi uškodit. Navíc celá terapie přijde vniveč. Po terapii je tedy třeba dodržovat několik týdnů až měsíců speciální dietu, užívat omlazovací bylinné preparáty (rasajána) a vůbec upravit životní styl. Paňčakarma je jádrem ájurvédského lékařství. V jiných medicínských přístupech jsem se s takto dokonale propracovanou metodou očisty – působící na úrovni fyzické, mentální a duševní – nesetkala.

Do jaké míry v léčbě hraje roli ájurvédský lékař samotný a kdo jím může/ měl by být?

Lékař neboli vaidja hraje zásadní roli. Ájurvédské texty zmiňují čtyři pilíře léčení – a jedním z nich je právě lékař. Ten potřebuje asistentku nebo asistenta k provádění masáží a procedur, medicínu a pacienta, který je upřímný ve sdělování informací. Jde o týmovou práci, která musí být správně koordinovaná a synchronizovaná. Lékař je duší celého procesu.

Léčitelem nebo vaidijou by měl být vzdělaný, zkušený, soucitný, láskyplný člověk, který má požehnání dobrých učitelů a sám je dobrým učitelem. Měl by být schopný napojit se na srdce pacienta a probudit v něm důvěru. Měl by dokázat přesně určit diagnózu, vědět, jak používat byliny a znát sútry a mantry. Také by měl umět přimět pacienta k převzetí vlastní zodpovědnosti za své zdraví a navést ho k cestě uzdravení. Ve starých textech je podrobně popsáno, jaký by měl ideální lékař být. A jednou z charakteristik je i dlouhý udržovaný plnovous. V dávných dobách byl takový plnovous znakem mudrce.

Součástí knihy jsou také pránájámová a meditační cvičení, jaká z nich jsou vaše oblíbená a jaká byste doporučila na začátek pro ty, kteří teprve „příběh ájurvédy“ začínají otvírat?

Na hodinách a kurzech doktora Lada se vždy začíná zpěvem manter, během dne nás provede pro osvěžení mysli pránájámou i meditací. Doktor Lad velmi apeluje na studenty, aby pránájámu a meditaci praktikovali denně. V učebnici je popsáno několik typů dechových technik a meditace. Pro začátek doporučuji praktikovat jógu i meditaci pod vedením zkušeného učitele, aby nechybělo vedení a došlo k přímému přenosu. Já praktikuji už několik let meditaci vipassanu. Meditací uvolňujeme tělo na buněčné úrovni a rozvíjíme soucit. V psychice dochází k radiální změně. Meditace je sjednocení s daným okamžikem a při sjednocení dochází k očistě těla, mysli a vědomí. Zdravá mysl znamená zdravé tělo.

Do jaké míry je v knize obsažena teorie a do jaké míry může být praktickou příručkou pro život Evropana?

Tato učebnice je plná praktických návodů a poznatků. Přináší neskutečné dary moudrosti, které pomohou nejen na cestě k uzdravení, ale i ke šťastnému životu. Doporučení, která v učebnici najdeme, jsou jednoduchá, snadno pochopitelná a přitom silně a hluboce působící. Rady týkající se výživy, použití bylin, práce s energií dechu či třeba jógy může čtenář snadno převést do své každodenní praxe a vykročit tak na cestu k rovnováze a harmonii. Kniha je natolik vydatná, že si v ní recept na své problémy najde každý. Doporučené léčebné metody a rady můžeme pak uplatit i v případě, že se léčíme alopatickou (moderní západní) medicínou. Víme, že například antibiotika vyřeší akutní stav, ale nejedná se o kompletní řešení. Neobnovují základní rovnováhu v organismu. A právě k tomu můžeme využít cenných návodů z učebnice.

Výroba oleje

Jana Navrátilová (Šimonová)

Je žačkou indického ájurvedského lékaře Dr. George Eassey. Dlouhodobě se věnuje ájurvédě se zaměřením na ájurvedské procedury a masáže. Působí v pražské Maitree, kde se věnuje ájurvédským masážím a procedurám, zdravotním masážím a aromaterapii. Absolvovala kurzy ájurvedské medicíny v indické Kerale, na něž navazuje každoročními pobyty na ájurvedských klinikách v Indii a studiem u světově uznávaného ájurvédského lékaře Dr. Vasanta Lada. Je také držitelkou certifikátu opravňujícího k činnosti ve zdravotnických zařízeních v ČR. V současné době, kromě působení v Maitree, zároveň vede ájurvedské centrum v Českých Budějovicích – Ayurveda Shanti Studio. Ve svých aktivitách vychází z holistického pojetí medicíny a také ze zkušenosti s meditací a jógou.

SEZNÁMENÍ S PRVNÍM DÍLEM KNIHY – ZDE

SEZNÁMENÍ S DRUHÝM DÍLEM KNIHY – ZDE

Učebnici vydává nakladatelství Maitrea a je k dostání ZDE

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.