ÁJURVÉDSKÁ MAPA – BARBORA MORÁVKOVÁ NEJEN O NÁHODNÉM POZVÁNÍ NA ČAJ K DR. LADOVI

Když jste na správné cestě, zázraky se prostě dějí,“ říká Barbora Morávková, klinická ájurvédská specialistka, která se přes Kalifornii a Německo vrátila zpět do Česka. Její ájurvédská praxe je silně ovlivněna Dr. Vasantem Ladem, u kterého studovala a dokonce od něj dostala pozvání domů na čaj.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala? Kdy, kde a v jakých souvislostech to bylo?

Bylo to v Kalifornii v roce 1999 kdy jsem přemýšlela o tom co bych chtěla dělat dál a vzala “náhodně” do ruky knížku od Deepaka Chopry “Perfect Health” a nemohla uvěřit tomu, že čemu celý život intuitivně věřím se nazývá ájurvéda a je to tak komplexní a pradávný systém. Věděla jsem okamžitě, že studium ájurvédy je moje další cesta.

Začala jste ji tedy aplikovat ve svém životě – jak a co to mělo/ má za efekt?

Ajurvédské principy jsou velmi jednoduché a to mě na ájurvédě zaujalo asi nejvíce. Ájurvéda nám napomáhá navrátit se zpátky k přírodě a uvědomit si, že jsme její součástí. Následování rytmů přírody, poslouchání svého těla, dovolení si odpočívat, sezónní strava, to jsou asi hlavní pilíře, které mi nejvíce pomohly. Mé imbalance byly způsobené tím, že jsem šla proti své přirozenosti, svou velmi silnou myslí jsem chtěla vše kontrolovat, dokázat světu, že jsem schopná a dobrá, ale začínala jsem být často nemocná, unavená a vyčerpaná. Ájurvéda mi pomáhá každý den navrátit se zpátky k sobě, být vděčná za každou zkušenost a učit se žít v přítomnosti.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Asi nejsilnější zážitek je spočinutí u Dr. Lada na masala čaji v devět hodin večer v roce 2002 v indickém městě Puné, kdy jsem šla telefonovat své rodině, ale nevěděla jsem, že telefonní budka je umístěna před domem jednoho pro mě z nejvýznamějších učitelů ájurvédy. Indie má 1,3 biliónu lidí, město Puné, kde jsem studovala, má tři milióny a já bez toho abych vůbec tušila, že je Dr. Lad právě z Puné skončím u něj doma? Telefonní budka byla umístěna přímo před jeho domem a majitel budky, když zjistil, ze studuji ájurvedu, začal na Dr. Lada volat, on se objevil a pozval mě dál. Když jste na správné cestě, zázraky se prostě dějí.

Na základě vlastní zkušenosti jste se ji rozhodla předávat dál, v jaké podobě?

V České republice nabízím v současné době hlavně áyurvédské detoxikační pobyty, které jsou založeny na principu Pančakarmy (ájurvédské detoxikace), což bylo mé zaměření při studiu v Puné. Také nabízím individuální konzultace a učím ájurvédskou jógu. V současné době situuji své pobyty do Dolní Malé Úpy v Krkonoších, protože si klienty ráda „unáším“ z jejich každodenních starostí do krásného relaxačního místa, které samo o sobě léčí. Poskytuji také konzultace a jógu různě po Praze.

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?
  • Pijte horkou vody po ránu. Horká voda nás jemně pročistí, nastartuje peristaltiku a zklidní. Dejte do hrnce vařit 200 ml vody a převařte deset minut. Nechte vychladnout a pijte. Pokud na toto nemáte čas, uvařte vodu ve varné konvici. Vždycky je nějaký ideál a pak realita našeho života. Ájurvéda by měla náš život zlepšit a zpříjemnit a ne být dalším zdrojem stresu a povinností. Takže pokud něco nemůžete udělat perfektně podle návodu, tak to udělejte tak, jak vám to vyhovuje. Hlavně to udělejte. Každý krok (i když malý) je krok správným směrem.

 

  • Protahujte si své úžasné tělo po ránu. Bez protahování si neumím svůj život představit. Jak stárneme, vše se v našem těle krátí a tuhne. Proto se každé ráno na pár minut protáhněte. Já většinou začnu s tím, že si lehnu na záda a chvíli jen tak dýchám a nechám své tělo na zemi srovnat. Pak začnu (velmi pomalu a vědomě) se střídavě vytahovat za jednou a druhou paží a k tomu postupně přidávám i nohy. Důležitá je přítomnost s pohybem, je dobré si zavřít oči a jen vnímat své tělo, které vás pak často vede do různých protažení. Není potřeba dělat komplikované jógové pozice a dostávat se do „preclíků“, ale být přítomni s každým pohybem, který provádíme a do protažení dýchat. Možností na protahování je nespočet, něco si vyberte a následujte to. Pamatujte: “V jemnosti je síla.”

 

  • Následujte rytmy přírody. Pro mě asi nejdůležitější je chodit brzo spát a brzo vstávat. Mám štěstí, že jsem nikdy nebyla sova, takže tohle je pro moji přirozenost jednoduché. Ale i když jdu spát o hodinu později než jsem zvyklá, cítím to. Hůř se stává, spánek je méně kvalitní a odpočinek ne tak hluboký. Zkuste chodit spát do 22 hodiny a vstávat mezi 6-7, pro nějaké typy lidí je lepší vstávat ještě dříve, ale tohle je dobrý začátek. Často si připomínám anglické přísloví: “The worst enemy of good, is perfect” [Nejhorší nepřítel něčeho dobrého je něco perfektního] a „Be good to yourself“ [Buďte na sebe hodní] a hlavně přestaňme toužit po tom perfektním. Perfektní totiž neexistuje.
Barbora Morávková

Barbora strávila sedmnáct let v Kalifornii, tři roky v Německu a od roku 2012 žije v České republice. Nabízí ajurvédské workshopy, ajurvédskou jógu, ajurvédské konzultace a detoxikační programy. Barbora je klinická ájurvédská specialistka (CAS) a v roce 2002 dokončila dvouleté studium na California College of Ayurveda. Její praxe je také velmi ovlivněna Dr. Vasantem Ladem, se kterým se v roce 2008 účastnila GuruKula programu v indické Puné. Barbora studovala v Indii dvakrát a její zaměření je Pančakarma, ajurvédský detoxikační systém. V listopadu 2013 se jí narodila úžasná dcera Denali, která je jejím největším učitelem. Více na ayurveda-holistic-medicine.com nebo barbora.uzdravi.cz.

Barbora doporučuje pro jeden dalších rozhovorů:

Sadajyoti Belzovou. „Sadajyoti je velmi jemná a vnímavá duše a její ajurvédské masáže jsou nebesa sama,“ říká Bára.

Pozn.: redakce má právo na případnou změnu avizovaných rozhovorů

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.