ÁJURVÉDSKÁ MAPA – Není nic silnějšího, než s plným vědomím být, říká Blanka Provazníková

Dýchat, brzy vstávat i usínat a vyhýbat se fastfoodům. Takové jsou tři jednoduché tipy Blanky Provazníkové, které může každý hned zařadit do svého života. Blanka se zaměřuje zejména na poskytování procedur v rámci panchakarmy ve svém hodonínském studiu Ayurveda RANI.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala? Kdy, kde a v jakých souvislostech to bylo?

Je tomu mnoho let, kdy jsme kvůli nemoci v rodině hledali alternativní cestu léčby. Tehdy jsem se setkala se základy ájurvédy poprvé. V té době jsem byla racionálně uvažující ekonom v ascendentu panny (úsměv), což ve mně probudilo potřebu pochopit, jak jednoduché věci – jako změna stravy nebo masáže – mohou mít tak velký vliv na naše zdraví. Začala jsem tedy ájurvédu studovat u ájurvédských učitelů jako Ajaye Bobade, Dr. Neela Venugopala, Dr. Ajita Kadama, Dr. Sivakarana Namboothiriho. Ti všichni mě provázeli a stále provázejí na cestě poznání života, na cestě ájurvédy.

Začala jste ji tedy aplikovat ve svém životě – jak a co to mělo/ má za efekt?

Postupem času, krok za krokem, se mi způsob popsaný ve védách stává běžnou rutinou, o které již nemusím tolik přemýšlet. Nejdříve to byla strava, jídlo jsem začala vnímat jako lék, nikoli jako požitek. Stále hřeším a jsem velkým labužníkem. Nakonec jak říká Vasant Lad: „Touhy se nemají potlačovat.“ Začala jsem více používat rozmanité koření, s ohledem na roční dobu, počasí, zdravotní stav. Dalším krokem byla péče o mé tělo, například jsem se zbavila zbytečné kosmetiky, nahradila ji neobyčejně, obyčejným olejem plným bylin (mimochodem krásně voní). Přestala jsem používat drahé parfémy a nahradila je esenciálními oleji, více jsem pronikla do tajů aromaterapie. V daleko širším měřítku vnímám jógu, již se tolik nesoustředím na dokonalé asány, které v mém podání nejsou dokonalé dodneška. Často poslouchám mantry, medituji i při procházce s mojí milovanou fenkou. Rostliny, vodu, vzduch vnímám s daleko větší intenzitou a obdivem. Přijímám celou šíři filozofie i praktické ajurvédy. Mám větší pochopení života samotného, od našeho narození až po samotnou smrt. S obrovskou pokorou a větším nadhledem přijímám život takový jaký je.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Celý ten čas s ájurvédou je pro mě velkým zážitkem. Co bylo nejsilnější a co je vlastně ájurvédský zážitek? Ájurvéda je v jednoduchém překladu umění života, tady a teď. Co může být silnějšího, než mít tu možnost žít, učit se, poznávat, pochopit, zkoušet, dopouštět se chyb, prostě s plným vědomím být? Pravděpodobně se na tuto otázku očekává odpověď typu: cesta do Indie, absolvování pančakarmy, první mantra, co já vím? Ano, všechno jmenované bylo tak intenzivní, že mě posouvalo v uvažování a vnímání sebe sama do úplně jiných sfér, než v jakých jsem se kdy před tím nacházela. Všechno z toho bylo a je na mé cestě intenzivní a pravděpodobně v daný čas i důležité proto, abych mohla s pochopením proživšího vnímat další.

Na základě vlastní zkušenosti jste se ji rozhodla předávat dál, v jaké podobě?

Podařilo se mi vytvořit prostředí vhodné pro relaxaci, na malém městě, na jižní Moravě v Hodoníně. Takové malé wellness s možností vychutnat si masáž plnou bylinek a olejů. Je to místo beze spěchu a někdy i s poskytnutím malé rady do života.

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?

1. Hlavně dýchat! I tak banální věc je pro mnohé z nás velmi složitá, tak tedy pro úplné začátečníky „vědomý, hluboký nádech a výdech“.

2. Brzy vstávejte a brzy běžte spát, dopřejte si kvalitní spánek.

3. Vyhýbejte se rychlému – fastfoodovému – občerstvení.

Blanka Provazníková

V Hodoníně vytvořila studio Ayurveda RANI, kde je masérkou poskytující procedury v rámci panchakarmy. Studio dále nabízí také marmovou masáž, shirodharu (včetně masáže hlavy) či abhyangu (včetně Podi Kizhi bylinných měšců a Svédana). Pro terapie jsou využívány kvalitní indické bylinné přípravky a oleje vyrobené dle původních ájurvédských receptu. Více na ayurveda-rani.cz

Blanka doporučuje pro další z rozhovorů:

Petra Pletichu ze SÁTTVIKA, kde probíhají ájurvédské konzultace, terapie, panchakarma, jóga, semináře a kurzy. „Ten člověk mě zaujal celou svou osobou, celým svým bytím,“ říká Blanka.

Připravila: Barbora Vojtová

Pozn.: redakce má právo na případnou změnu avizovaných rozhovorů

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.