Co jsou post-covidové terapie a jak souvisí lázeňská místa s ájurvédou?

Také jste již zaslechli o post-covid terapiích a zajímalo by vás, co obsahují a v čem nám mohou pomoci? Vydejte se za nimi do lázní, do míst, která se – zejména v dnešní době – začínají čím dál tím víc hlásit o slovo. V lázních jsou totiž ukryty nejen hluboké energie a prameny, ale i historické kořeny léčení, které mají podobné principy jako ájurvéda.

Vnímání přírody jako klíčového zdroje energie, používání jejích výtvorů pro léčebné účely, dodržování určitých dietních zásad, relaxace fyzická, ale i mentální. To je jen skromný výčet léčebných principů, které jsou totožné pro lázeňské i ájurvédské resorty. Letitou moudrost si jejich lékaři díky časem prověřeným účinkům předávají dál a uplatňují celostní pohled na zdravotní problémy člověka.

Nedávná pandemie se na mnohých podepsala částečným zhoršením čichu, chuti, sluchu, ale i psychickým otřesem z izolace, ztráty práce, nutných změn… Proto mohou být lázně, které jsou lokalizované v klidných místech s čistým ovzduším a přírodou, vhodným prostředkem pro posílení nejen covidem ochablé senzoriky, ale i dobré nálady. Vydali jsme se do Mariánských Lázní, do lázní historicky zaměřených prioritně na dýchací cesty, kde jsme se potkali se zdravotníky a terapeuty z hotelu Falkensteiner Spa Resort Mariánské Lázně, abychom zjistili, co obsahuje jejich tak zvaný post-covidový program. Jednoduše řečeno jde o restart „systému“ prostřednictvím lázeňské terapie ušité na míru dýchacím cestám, celkové rekonvalescenci a duševní rovnováze.

Falkensteiner Spa Resort Mariánské Lázně

Post-covidový program začíná druhý den po příjezdu primární diagnostikou s lékařskou konzultací. Lékař změří spirometrii – vitální kapacitu plic, obsah kyslíku v krvi a provede celkovou krevní laboratorní analýzu, čili krevní obraz, který ukáže případnou přítomnost zánětu. Dále vám změří funkčnost oběhového systému – EKG a také vegetativínho nervového systému – HRV, čímž posoudí stav klidu a relaxace. Třetí den pobytu proběhne setkání nad vyhodnocením výsledků vyšetření a nastavení vhodných terapií. Další konzultace s lékařem probíhá také v průběhu pobytu a samozřejmě na závěr s vyhodnocením dopadu a doporučením na zakomponování některých „lázeňských“ návyků do běžného života.

Každý léčebný lázeňský resort si stanovuje svoji vlastní skladbu lékařských terapií a rituálů. Ty, které zažijete v mariánskolázeňském hotelu Falkensteiner Spa Resort obsahují 24 procedur seskládaných z těchto aktivit:

 • Inhalace Lesního pramene – mineráního pramene, který uvolňuje dýchací cesty. Inhalace je zacílená na plíce, probíhá přes trubičku po dobu deseti minut.
 • Kyslíková terapie pro neurologickou stimulaci mozkových buňěk. Inhaluje se medicínský kyslík, čímž se výrazně prokrvují – vyživují – mozkové buňky. Terapie trvá hodinu.
 • Individuální fyzioterapie. Léčebný tělocvik zaměřený zejména na hrudník, který pak dále můžete uplatňovat i po ukončení pobytu v lázních.
 • Škola dechu s použitím speciálních dýchacích technik. Účelem je uvědomění si dechu, naučení se správně dýchat a zapojovat bránici.
 • Aqua gymnastika zaměřná na dechová cvičení. Hrudník ve vodě odolává tlaku vody, čímž se zvyšuje vitální kapacita plic. Probíhá dvacet minut.
 • Aromaterapie aneb trénink čichu. Využití esenciálních olejů k prohloubení čichového smyslu. Esenciální oleje vás mohou provázet po celou dobu pobytu i při jiných terapiích, pokud je vám to příjemné.
 • Uvolňující masáž zad a odblokování ztuhlých míst za účelem volného proudění energie v těle.
 • Minerální koupel ve vaně napuštěné minerální vodou. V hotelu Falkensteiner využívají svůj vlastní léčivý pramen Alexandra. Do koupele lze přidat opět esenciální olej. Tato procedura aktivuje parasympatikus, přičemž dochází k celkovému uvolnění, poklesu krevního tlaku a k hloubkové relaxaci. Terapie trvá asi dvacet minut.
 • Rašelinový zábal, který restartuje celé tělo a vyživí jeho buňky.
 • Diatermie, při které se aplikuje suché teplo na oblast hrudníku.
 • Cvičení na udržení pozornosti během procházky a pobytu v lese – Lesní terapie.

Léčebný program je ideální rozložit do čtrnácti dnů. Ale i týden je optimální pro aplikaci čtyřiadvaceti procedur. Pokud i to je pro vás mnoho, pak vyražte do lázní alespoň na prodloužený víkend a využijte jen některé ze zmíněných specifických dechových terapií, které posílí vaše dýchací svalstvo a zlepší vstřebávání kyslíku. Pokud se ubytujete v hotelu Falkensteiner, můžete se k tomu navíc zúčastnit i řady bezplatných doprovodných programů. Doporučujeme vyzkoušet například bioenergetické cvičení podle Alexandera Lowena za účelem odblokování meridiánů. Principem je uvolnit chronické svalové napětí, aktivovat energetické procesy a objevit vlastní životní energii. Stejně tak jako u ájurvédy i lázeňští lékaři vám doporučí vhodné terapie dle vašich aktuálních potřeb a zdravotních problémů, ale i úpravu jídelníčku, kterou právě v lázeňském resortu budete moci vyzkoušet a ideálně v ní pokračovat i po návratu.

Konzultace s Medical spa & wellness manažerem

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.