ÁJURVÉDSKÁ MAPA – IVANA ROBOŠOVÁ POODKRÝVÁ SVĚT ÁJURVÉDSKÉHO KOŘENÍ A BYLIN

Ájurvéda mi zkvalitnila život po všech stránkách,“ říká Ivana Robošová z jihomoravské vísky Zaječí, kde vytvořila rodinnou manufakturu AYURVÉDA MANUFAKTURA zamilovanou do koření a bylinek. Stejně tak jako kvalita ingrediencí je pro ni důležitá i atmosféra, ve které připravuje směsi podle ájurvédské medicíny a poskytuje celotělové marmové terapie.

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala? Kdy, kde a v jakých souvislostech to bylo?

S ájurvédou jsem se potkala poprvé v roce 2000, hledala jsem pro sebe pomoc s problematickou pletí. Byla jsem ve věku, kdy už bych měla mít akné dávno za sebou a nic mi nepomáhalo. Náhodou mi přišla do cesty ájurvédská kosmetika, která mi po velmi krátké době až „zázračně“ pomohla. To jsem slovo „ ájurvéda“ slyšela vůbec poprvé. Tehdy mě zajímal spíš povrch, protože jsem pracovala jako vizážistka. Byl to ale začátek mé ájurvédské cesty. Ájurvéda ve mně vzbuzovala otázky a zároveň mi na ně dávala odpovědi. Nadchla mě a tak jsem ji začala studovat. Krok za krokem jsem začala poznávat její moudrost. Mám radost z každé maličkosti, kterou z ájurvédy pochopím a začnu prakticky používat. Možná to je to, čím mě učarovala, že je prakticky použitelná „pro normální smrtelníky“ v obyčejném životě.

Začala jste ji tedy aplikovat ve svém životě – co to mělo/ má za efekt?

Ano, nejdříve – jak už jsem řekla v úvodu – přes zkrášlování a následně jsem na sobě začala zkoušet účinky koření, bylin a různých ájurvédských procedur. Zařadila jsem ájurvédu do naší kuchyně a inspirovala svého muže, aby začal ájurvédsky vařit. Vaří báječně, dnes bych řekla, že je v tom lepší než já! Pomohla jsem si také od dlouhodobých bolestí bederní páteře. Prošla jsem bezproblémově menopauzou. Letos mi bude 54 let a celkově se cítím lépe než před jedna dvaceti lety, kdy jsem se s ájurvédou potkala poprvé. Ájurvéda mi zkvalitnila život po všech stránkách.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Nad touto otázkou jsem se musela hodně zamyslet. Těch zážitků s ájurvédou byla celá řada. Určitě mezi ně patří i jedna z mých prvních studijních cest do indické Puny, kam jsem se vypravila jen s minimální znalostí angličtiny. Ale asi ten nejsilnější zážitek byl, když jsem začala pracovat s kořením a zažila jsem při jeho přípravě energetický vliv meditace, mantry a zvuku tibetské mísy. Tehdy jsem asi pochopila, jak může zvuk a meditativní mysl ovlivnit výsledek celé přípravy léčivé směsi. Byla jsem doslova fascinována tím, jak výrazně se může změnit chuť a kvalita koření při aktivaci koření mantrou a bez ní. Práce s kořením je pro mě vždy meditativní zážitek a mám radost, když tuto svoji zkušenost mohu předávat dál.

Na základě vlastní zkušenosti jste se tedy rozhodla ájurvédu předávat dál, v jaké podobě?

Své zkušenosti uplatňuji v malé rodinné firmě v malebném prostředí jižní Moravy. Její provozovnu najdete v Zaječí v blízkosti Pálavy. Ve firmě stojím za recepturami originálních ájurvédských směsí koření a bylin. Pro zájemce o ájurvédu organizujeme workshopy o léčivých účincích koření a bylin, kurzy ájurvédského vaření, pořádáme ájurvédské zážitkové pobyty tady u nás v Česku, na Srí Lance i v Indii.

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?

1) Místo ranní kávy „nakopněte“ své tělo sklenkou teplé převařené vody s citronem a medem. Pomůže vám rozpohybovat střeva po nočním odpočinku a podpoří vyprazdňování. Pití vody nalačno vám pomůže zbavit se nečistot z trávící trubice. Na 1 šálek převařené vody použijte ½ citronu a 1 lžičku medu. Med a citron přidejte do vody až po takovém zchladnutí, že můžete do vody ponořit prst.

2) Léčivý nápoj proti nachlazení: použijte celou cejlonskou skořici (oproti klasické skořici, kterou známe běžně z našich obchodů, obsahuje menší množství kumarinu, který je zátěží pro naše játra). Množství cca o velikosti vašeho ukazováčku rozlámejte na kousky a dejte do 250 ml vody, přidejte špetku čerstvě namletého černého pepře, přiveďte k varu, potom zmírněte teplotu a nechejte probublávat další 2-3 minuty. Následně odstavte, sceďte a až bude mít odvar nižší teplotu, přidejte 1 lžičku medu. Při nachlazení se užívá 2-3 x denně.

3) Pokud jste ve stresu – a kdo dnes není – můžete do běžného života zařadit olejování celého těla. Je to jeden z nejlepších prostředků na zklidnění „rozvrkočeného“ nervového systému. Dejte si do misky cca 1 dcl sezamového oleje, který si nahřejte ve vodní lázni a poté si ve sprše nebo ve vaně udělejte masáž celého těla. Ideálně když si tělo masíruje alespoň 10-15 minut. Potom si tělo osprchujte teplou vodou nebo si můžete udělat ještě dvaceti minutou koupel. V tomto případě si přidejte do koupele 1 dcl mléka a několik kapek pro vás příjemného uvolňujícího esenciálního oleje. Může to být meduňka, santal, růže. Atmosféru si také můžete zpříjemnit tím, že si zapálíte svíčku, vonnou tyčinku, pustíte si relaxační hudbu. Někdy stačí opravdu málo a člověk se po náročném dni, zejména po takového koupeli, cítí jako znovuzrozený. Olejování těla a koupele jsou obzvlášť vhodné v podzimním a zimním období – v ájurvédské terminologii jde totiž o období váty, kdy je naše psychika nejvíce zatěžovaná.

Ivana Robošová

Zamilovala se do práce s kořením, které ji fascinuje pro jeho jednoduchost a účinnost na harmonizaci těla. V jihomoravském Zaječí vytvořila rodinnou manufakturu AYURVÉDA MANUFAKTURA, která pracuje s kvalitním kořením a bylinami z celého světa na principech starodávné ájurvédské medicíny. Druhou její vášní jsou celotělové marmové terapie, při kterých objevuje souvislosti mezi tělem a psychikou a pomáhá tak lidem „rozšifrovat“ to, co jim jejich tělo sděluje. „Ráda poslouchám jejich příběhy a společně hledáme souvislosti ve vztahu k tomu, odkud se bere příčina jejich nesnází,“ říká Ivana – zastánkyně praktické a jednoduché ájurvédy, kterou se snaží zpřístupňovat komukoli také v podobě zážitkových pobytů. Více na: www.ayurvedamanufaktura.cz nebo Fcb: ayurvedamanufaktura či Insta: ayurveda_manufaktura

PŘÍŠTÍ TÝDEN se těšte na ROZHOVOR:

S Blankou Provazníkovou z hodonínského studia Ayurveda RANI, o které Ivana říká: „Blanka je moje blízká kolegyně, má nádherné ájurvédské centrum, kde se cítíte jako v bavlnce a dělá skvělé procedury. Blanka je ájurvédská „srdcařka“. Sama její služby ráda využívám a doporučuji.“

Připravila: Barbora Vojtová

Pozn.: redakce má právo na případnou změnu avizovaných rozhovorů

 

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.