Ájurvédská mapa – Tereza Lindauerová a její Zdraví v harmonii

Startovní rozhovor z projektu Ájurvédská mapa. Tereza Lindauerová mluví o svých nejsilnějších ájurvédských zážitcích, o své praxi, ale i o drobných ájurvédských tipech, které můžete jednoduše začlenit do svého každodenního života. Jdeme na to!

Můžete popsat váš první kontakt s ájurvédou a v čem vás učarovala? Kdy, kde a v jakých souvislostech to bylo?

První kontakt s ájurvédou jsem měla asi před patnácti nebo šestnácti lety. Do té doby jsem byla dost nepolíbená zdravým životním stylem a neomylně jsem žila přesně tak, aby mé tělo začalo stagnovat, což se také stalo. Tehdy jsem přes kamarádku a jejího marockého manžela, který s ájurvédou zkušenosti měl, poznala sílu ájurvédské léčivé kuchyně. V té době jsem také studovala aromaterapii, aromaterapeutickou masáž a ájurvéda mi krásně zapadla do konceptu „změny životního stylu“, který byl pro mě v té době nezbytný.

Začala jste ji tedy aplikovat ve svém životě – jak a co to mělo/ má za efekt?

Do svého života jsem ji pouštěla pomalu. Asi jsem tehdy doufala, že když ji začnu praktikovat „jen trochu“ pomůže to. Malé změny byly, ale bylo jasné, že když chci zdraví opravdu zlepšit, musím zajít dál. A protože má prababička i babička byly bylinkářky, hodně mě oslovila nejen ájurvédská léčivá kuchyně, ale také ájurvédská fytoterapie – tedy bylinkářství, příprava bylinných olejů pacientům na míru, medikované ghí a další úžasné prostředky, které ájurvéda k léčbě nabízí. Navíc jsem později objevila i ájurvédskou aromaterapii a následně se „vrhla“ na ájurvédské tělové terapie. Propojení těchto fyzických metod – v kombinaci s meditacemi a jógou – měly na mé zdraví nečekaně blahodárný vliv. Až takový, že jsem se tehdy rozhodla, nejprve zčásti, opustit své původní povolání a ájurvédě se věnovat naplno.

Jaký a odkud je váš dosud nejsilnější ájurvédský zážitek?

Těch zážitků bylo a je hodně. Silné byly začátky, protože komunistické dítě, „odkojené“ konvenční medicínou zrovna nevěří, že by „jen“ strava nebo každodenní žití, mohlo mít vliv na jeho zdraví. Když jsem tedy začala, po letech trápení se se zdravím vidět výsledky, jen díky tomu že jsem ve svém běžném dni aplikovala několik nijak složitých pravidel, byla jsem okouzlená. Silné bylo studium tělových terapií na Srí Lance, zejména má tehdejší indická učitelka – okouzlující stará dáma, která mě naučila, že je nutné před tím než přijmu klienta, meditací očistit své tělo a mysl, i jak pracovat s energií během masáže, abych člověku předala celou hloubku toho, co rituál nabízí a on pak odešel občerstvený – tělesně i psychicky. Nejen „dobře prohnětený“.

Já jsem ale obyčejný člověk, který si nejvíc zakládá na každodennosti, na malých rituálech a to se snažím předat i lidem, kteří ke mně chodí. To je pro mě ta největší „síla“ ájurvédy. Propojit moudrost indickou s českým prostředím, ve kterém žijeme. Chovat se ke svému tělu – duši – mysli moudře a s respektem tak, jak to radili moudří ršiové.

Na základě vlastní zkušenosti jste se tedy ájurvédu rozhodla předávat dál. V jaké podobě, komu a kde?

Asi před třinácti lety jsem začala s ájurvédskými masážemi, základním poradenstvím a souběžně jsem ještě pracovala ve své původní profesi. Terapie jsem prováděla známým a pak známým těch známých, kteří mě oslovili. Nedělala jsem si žádnou reklamu ani web, chtěla jsem se „vyučit“.

Souběžně s tím jsem stále studovala ájurvédské masáže, marmovou terapii, bylinky i „základy“ ájurvédské medicíny, bez které se terapeut neobejde. Mým velkým vzorem byla MUDr. Martina Zisková, u které se mi podařilo absolvovat semináře i několik let studovat, a také indický lékař Pankaj Patil, jehož obdivuji za ájurvédské znalosti, ale i za moudrost a laskavý přístup ke studentům.

Naplno jsem začala ájurvédu předávat asi před sedmi lety ve svém malém studiu Zdraví v harmonii v Praze, nedaleko Karlova náměstí. Zaměřuji se zde na zdravotní poradenství, které předávám s respektem k původní ájurvédě, ale také k českému prostředí, ve kterém žijeme. Tedy každého pacienta nejprve diagnostikuji pomocí pulsu, jazyka, nehtů a pak individuálně vymýšlím, co je pro něj dobré, jak řešit případné zdravotní problémy, stabilizovat psychiku, eliminovat stres. Jaké byliny za tímto účelem využít atd. A samozřejmě k tomu dělám i tělové terapie, zejména abhjangu a marmovou masáž, ale i další procedury, které se odvíjí od stavu těla pacienta a toho, co konkrétně potřebuje. Souběžně s tím pořádám i přednášky pro zájemce o ájurvédu, v nichž se zaměřuji na každodenní rituály, zdravé trávení, hormonální zdraví ženy, i na moji lásku – ájurvédskou aromaterapii a výrobu přírodní kosmetiky na ájurvédských základech.

Mohla byste nám prozradit 3 ájurvédské tipy, které člověk může začít téměř okamžitě uplatňovat v běžném životě pro posílení těla i mysli?

Jak jsem již uvedla – pro mě je v ájurvédě nejdůležitější každodennost. Tedy vytvořit si v běžném dni záchytné rituály, které vás provedou dnem „ve zdraví“ – i když jste ve stresu, přepracovaní apod.

Doporučila bych si ráno přivstat, stačí o pět minut, oškrabat si jazyk škrabkou, zbavit ho tak toxinů přes noc nashromážděných, nastartovat trávení horkou vodou – tedy asi deci a půl, dvě deci vody uvařit, nechat zchladit na „pitelnou teplotu“ a pak po douškách vypít. Poté se posadit s rovnou páteří třeba na židli a pětkrát se se zavřenýma očima zhluboka nadechnout a vydechnout. Vnímat své tělo… Pokud cítíte v těle nervozitu, zkuste si promazat chodidla teplým olejem – stačí nahřát ve vodní lázni – nejlepší je olej sezamový, ale může být i jiný. Promažte trochou oleje chodidla, oblékněte staré ponožky a zkuste se ještě jednou zhluboka nadechnout, věřím že ucítíte uzemnění, zklidnění…

Hlavním jídlem dne je – v ájurvédském rytmu – oběd. Pokud trpíte trávicími obtížemi či vleklou únavou po jídle doporučuji vypít po obědě šálek osvědčeného trávicího čaje K2F – ve stejném poměru namíchaný z římského kmínu, koriandru a fenyklu. Stačí lžičku směsi zalít horkou vodou, pět minut vylouhovat, scedit a do třiceti minut po obědě po doušcích vypít. Úleva na sebe nenechá dlouho čekat.

Mgr. Tereza Lindauerová

Ájurvédská terapeutka, která studuje ájurvédu více jak patnáct let. Ve své práci se zaměřuje na zdravotní poradenství a úpravu životního stylu, pracuje na základech původní ájurvédy, do které ale vkládá evropský rozměr prostředí, ve kterém žijeme. Dělá ájurvédské tělové terapie, zejména masáž abhjanga (tradiční olejová masáž) a marmovou masáž. Pro laickou veřejnost připravuje ájurvédské zážitkové workshopy o základech ájurvédy, ájurvédské aromaterapii, původních ájurvédských kosmetických ritálech apod. To vše ve studiu Zdraví v harmonii – www.zdravivharmonii.cz

PŘÍŠTÍ TÝDEN se těšte na ROZHOVOR:

S Ivanou Robošovou, která se léta zabývá ájurvédou, zejména ájurvédským kořením a bylinami. Tereza o ní říká: „Za mě je ojedinělá, protože veškeré kapsle, čaje a další produkty čerstvě připravuje z malých zásob, které bere z Indie a Srí Lanky. Spolupracuji s ní už dlouhá léta.“

 

Připravila: Barbora Vojtová, foto: Nina Vránová + archiv Terezy

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.