9 ájurvédských večerních rituálů, které připraví tělo na klidný spánek

Zařaďte postupně do svého dne večerní ájurvédské rituály. Budete se díky nim cítit lépe a stanou se příjemnou tečkou za náročným dnem. Stačí to nejtěžší – udělat si čas.

Čeho se večer vyvarovat a co naopak zařadit? Někdy stačí málo, abychom se cítili lépe. Vyčerpanost těla na konci dne můžeme díky několika rituálům zmírnit. To si však žádá úsilí, důslednost a hlavně čas. S tím obvykle bojujeme nejvíce. Pokud to zvládneme, bude se nám lépe spát a druhý den budeme mít i více energie.

Čeho se tedy pro začátek vyvarovat? Některých činností, které mají stimulační účinky, a proto bychom je měli po 20 hodině zcela vynechat či maximálně limitovat:

– velmi jasná světla v bytě a také modré světlo na obrazovkách monitorů,

– přemýšlení nebo dokonce mluvení s partnerem/ rodinou o práci,

– vzrušující rozhovory a hádky,

– domácí úkoly nebo činnosti související se školou a učením,

– kontrola e-mailů a odpovídání na ně,

– sledování hororových filmů,

– dívání se na televizi z postele,

– hlasité a dunivé rychlé hudbě,

– náročnému cvičení (klidná procházka je v pořádku),

– pozdnímu těžkému jídlu,

– pití příliš velkého množství tekutin,

– spaní na gauči,

– ponocování po 22 hodině.

Místo toho zařaďte ájurvédské večerní rituály pro klidný spánek. Ty vám pomohou uvolnit se a načerpat pozitivní a klidnou energii.

1. Po obědě vynechte kofein: omezte konzumaci kofeinu pouze na dopoledne. Poslední kávu byste měli vypít nejpozději v době oběda, protože kofein zůstává v těle kolem šesti hodin. Místo toho vypijte teplé mléko s muškátovým oříškem nebo bylinkový čaj, například heřmánkový nebo meduňkový.

2. Zkuste večeřet brzy a vyhněte se těžkým jídlům: podle ájurvédy se mezi 18 a 22 hodinou aktivuje kapha energie vody a země, která uvolňuje trávicí systém, proto je lepší se najíst před touto dobou, aby se trávení před spaním zklidnilo.

3. Nepijte vodu při jídle a bezprostředně po něm: doporučuje se dodržet třiceti minutové okno po jídle, než začnete pít. Voda totiž ředí trávicí šťávy, narušuje trávicí systém a hladinu inzulínu. Snažte se tedy nepít vodu bezprostředně po jídle nebo při něm.

4. Po večeři rozžvýkejte několik semínek fenyklu: ta jsou v mnoha částech světa ceněna zejména pro své antimikrobiální účinky, dech osvěžující vlastnosti a vysoký obsah vlákniny. Zkuste žvýkat vždy po večeři polévkovou lžíci fenyklových semínek. Váš žaludek vám poděkuje.

5. Po jídle se projděte: místo válení se na gauči jděte na procházku. Ta efektivně pomůže vašemu trávení.

6. Snižte stimulaci modrého světla: modré světlo z obrazovek narušuje spánek a namáhá oči, protože tyto stimulanty brání mysli vypnout. Vypněte televizi, počítač a telefon alespoň hodinu před spaním a ztlumte světla v prostoru, kde spíte. Ještě lepší je (jak již bylo zmíněno), když se po 20 hodině nedíváte na obrazovky vůbec.

7. Masírujte si na noc nohy olejem: příroda umístila na naše chodidla několik důležitých tlakových bodů, které při správné stimulaci mohou ulevit celému tělu od bolesti. Z tohoto důvodu bychom měli svá chodidla hýčkat uklidňujícími esenciálními oleji jako je vetiver nebo santalové dřevo, které pomáhají podpořit spánek.

8. Jógové ásany pro lepší spánek: některé jógové ásany nebo pozice pomáhají při usínání, například pozice dítěte, twist nebo pozice mrtvoly. Jsou ideální ke zklidnění mysli a také k uvolnění svalů, které jsou během dne silně namáhány, zejména v kříži.

9. Jděte spát brzy: ájurvéda odráží principy přírody, proto je optimální chodit spát se západem a vstávat s východem slunce.

Tak jako u všech ájurvédských léčebných terapií je důležitá důslednost. Pokud tedy budete tato doporučení dodržovat sporadicky, nedosáhnete kýžených dlouhodobých účinků. Nemusíte dělat hned vše každý večer, vyberte si pro začátek dva až tři rituály a jakmile si je osvojíte, přidejte další. Časem uvidíte, že se druhý den probouzíte mnohem svěžejší a nabití více energií.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.