Sánskrt a mantry, dvě unikátní propojené nádoby

Jaké je základní rozdělení manter, jaké jsou jejich souvislosti a k čemu jsou určeny? Sánskrt, jazyk, který je jim společný a jako jediný harmonizuje obě mozkové hemisféry. Čeština má k němu překvapivě blízko.

Sánskrt je jediný jazyk, který díky své struktuře umí harmonizovat obě mozkové hemisféry. Je to komunikační systém, který propojuje předměty, principy, je to jemná vibrace, kód v astrálním světě, pocházející dle výkladu dávných véd od Brahmy. V tomto jazyce se používá abeceda DÉVANÁGÁRÍ, kde Déva znamená bohové a Nágárí znamená občané. Je to jazyk, který byl základem všech indoevropských jazyků a předchůdcem latiny, která z něj též čerpala. Byl – podobně právě jako později latina – jazykem učenců. Má svou filosofii, svoji duchovní hodnotu i zvukomalbu. V sánskrtu se obcházejí jednoznačné výrazy jako je například „ano, ne“, nezdůrazňuje se „já“. Čeština mám k němu velmi blízko, a proto dokážeme slova v sánskrtu, pokud jej známe, dobře vyslovovat.

Nic není takové, jak se zdá na první pohled. Nic není černobílé. A jak pravil jeden zenový mistr: „Nic není jisté a ani to není jisté “. Každý má svou cestu k hledání pravdy a ten způsob je nesdělitelný, nepřenositelný, je to jen v nás a čeká to na nás, abychom to tam nalezli. A díky tomu se v tomto jazyce zpívají mantry, které mají jak duchovní význam, přeměňují určitým způsobem nehmotné na hmotné, tak také jejich zvuk šíří – dle druhu a zaměření mantry – určité vibrace, frekvence, které se dostávají do rezonance s našimi vnitřními orgány. Každý tělesný orgán je totiž určitá dutina, která má svůj zvuk, svou rezonanci. To je důvod, proč mají různé mantry na organismus různé účinky, podobně jako masáže.

Existují např. mantry pro zdraví, včetně těch léčebných pro posílení druhých, mantry oslavné, pracovní, radostné, prosebné, celkově harmonizující, posilující, ale i mantry pro uspání pacienta před operací, spolu s použitím bylinné aromaterapie, mantry s hypnotickými či smrtícími účinky. Marma mantra je smrtící mantra pro vysvobození od bolesti. Např. problémy kolem vaječníků se v Indii léčily mantrou Lam. A vůbec každá čakra v našem těle má určitou vibraci, která je prezentována určitou slabikou, která se ve své zpívané podobě stává mantrou. Dělí se navíc podle času během dne, kdy se zpívají.

Základní rozdělení manter:
Mantry védské

Ty jsou nejstarší. Byly předány ršijům v nevědomých stavech a je v nich obvykle nějakým způsobem vyjádřeno nejvyšší „Poznání“. Do nich patří i mantra všech manter ÓM, prvotní zvuk, pranava.

Mantry k různým aspektům

Mantry k různým aspektům (indickým božstvům) nejvyššího bytí. Zvukové vyjádření v rámci těchto manter je buď v podobě přímého jmenování konkrétního božstva nebo jde o silnější zvuk bez významu, který ale v sobě nese mnohem větší vibrace. Tyto zvuky se nazývají kořenové nebo-li Bidža mantry a patří k nim i mantry na čakry.

Mantry na uvolňování emocionálních stavů

Jsou to obvykle mantry ke Kršnovy nebo k Déví. S nimi souvisí i léčivé mantry.

Mantry zpívané

Jde o mantry za doprovodu hudebníků, hudebních nástrojů. Účinky se zvyšují skupinovým zpěvem, zrychlováním tempa, tancem. Mistr – učitel předzpěvuje a ostatní opakují. Takovýto obřad, způsob provádění, nazýváme Kirtan.

Mantry určené ke speciálním obřadům

Důležitou součástí obřadu (áratí, půdža) je očisťující oheň a často obětiny – jako je ghí, květy, ovoce, sladkosti – za odříkávání k tomu určených manter. Též při sběru a zpracování bylin se zpívají mantry k tomu určené, aby došlo k energetickému posílení účinků bylin, což bylo dokázáno i vědecky, že při působení určitých frekvencí na látky s léčivými účinky se tyto účinky trvale zvyšují. Při zasvěcení – iniciaci (díkša), obdrží žák od svého učitele – gurua svou osobní mantru, která takto předávána s dobrým úmyslem, pomáhá jeho osobnímu rozvoji. Pokud ji ovšem žák neustále praktikuje. Poté, co taková mantra splní svůj účel, může žák od učitele obdržet další, mocnější.

Pokračování již za týden.

INTRO – ZDE
MANTRA – MYSL – ÚČINEK – ZDE
BHADŽANY, MANTRY A JEJICH EFEKT – ZDE
ÓM MÁ FREKVENCI ZEMĚ – ZDE

Připravila: Barbora Vojtová a Vladimír Mazal (ajurveda.top)

1 Komentář

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Unable to communicate with Instagram.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.