Vydejte se na fascinující detektivní cestu s druhým dílem učebnice ájurvédy od Dr. Lada

Druhý díl bible ájurvédy pro západní společnost, jak by se dalo učebnicím od věhlasného ájurvédského Dr. Lada říkat, poodkryje čtenáři principy diagnostických schopností za účelem odhalení příčin nemoci – dóšické nerovnováhy. Jde o důslednou detektivní činnost, jak říká Jana Šimonová, studentka samotného autora knihy.

Máme za sebou seznámení s prvním dílem učebnice, nyní se zaměříme na druhý. Jde o uceleného průvodce klinickým posouzením, co si pod tím má člověk konkrétně představit?

Studiem tohoto dílu se vydáváme na fascinující detektivní cestu: zjišťujeme a zkoumáme příčiny nemocí nebo-li příčiny dóšické nerovnováhy, což je velmi důležité, protože známe-li příčinu onemocnění, můžeme pak snadněji porozumět dané nemoci. Detailněji se zde zabýváme například i fázemi rozvoje onemocnění, dráhami nemoci a jejími příznaky, již zmíněnými poruchami dóš, metabolismu či tělesných tkání – dhátu. Druhý díl učebnice nabízí užitečný podrobný návod, jak provést klinické vyšetření pacienta, nazývané trividhá-paríkšá, tedy vyšetření vizuální, pohmatem, poslechem a dotazováním. Učebnice popisuje i konkrétní vyšetřovací metody jako je například pulzní diagnostika, vyšetření moči či zkoumání jazyka. Tato – nadneseně řečeno – hra na detektiva má určitý postup a pomůže nás dovést k přesnému diagnostickému závěru a následně i k nastavení vhodné léčby. Léčbě samotné se však věnuje až třetí díl učebnice. O tom ale až příště.

Dr. Lad – diagnostika obličeje

Jak člověk nejlépe rozvine či více zdokonalí své diagnostické schopnosti? Do jaké míry hraje roli intuice?

Diagnostické schopnosti rozvinete kvalitním nastudováním ájurvédských principů, zkušeností, praxí, ale také praktikováním pránájámy, meditace ke zlepšení koncentrace, vnímavosti a rozlišovacích schopností. Díky tomu může praktikující dosáhnout přesnějších diagnostických výsledků. Důležité přitom všem je mít hluboký vhled a soucit. Být velmi pozorný, mít jasnou mysl, naslouchat a vnímat pacienta celistvě. Umět ovládnout a zjemnit své smysly. Například při pulzní diagnostice nelze korektně přečíst puls, pokud jste neklidní, nesoustředění a utíkají vám myšlenky – ať už jinam než k pacientovi nebo k předčasným závěrům. Je třeba být v přítomnosti, tedy teď a tady, mít jasnou mysl, vnímat puls v jeho rytmu, síle a hloubce, napojit se na pacienta a komunikovat s ním skrze srdce. Čím víc lidí „projde pod vašimi prsty“ tím citlivějšími a pozornějšími k pacientovi se stanete. Při používání diagnostických metod až tak nehraje roli intuice. V takovém případě jde spíše o přesnost, znalosti, praxi. Intuici určitě uplatníme při dotazovaní a stanovení léčby. Je to takové to zahlédnutí neviditelného, pochopení nepochopitelného.

Co nejčastěji blokuje osobní diagnostiku a proč?

Může se stát, že má člověk o sobě jiné mínění než jaká je skutečnost. Nepřipustí si, že má nějaký problém nebo o něm ani vlastně neví. A to může zkreslit výsledek. Pokud ale člověk žije ájurvédou, aplikuje ji do každodenního života, začne být citlivější a uvědomuje si, co by ho předtím ani nenapadlo. Například pokud uspokojujeme neustálou touhu po pálivém jídle, zvyšujeme tím podrážděnost a zánětlivost. Nebo pokud se u mě v zimě objeví kašel, neřeknu si jen, že jsem někde nastydla, ale dám si to do souvislosti se zmrzlinou, přemírou mléčných produktů nebo studenou limonádou, kterou jsem měla k obědu. V případě vztahu lékaře a pacienta může jít o neupřímnost pacienta, který nechce sdělit některé věci, například proto, že cítí ostych nebo si myslí, že věc s danou nemocí nesouvisí a není proto podstatná. Zkušený ájurvédař, který dokáže komunikovat s pacientovou duší, odhalí ale i to nevyřčené nebo utajené.

Dr. Lad – pulzní diagnostika

V knize Dr. Lad představuje metody vyšetřování a posouzení. Co má většina z nich společného? Do jaké míry jsou kombinací tradice a moderního přístupu?

Pro mě je těžké to posoudit, protože nemám vystudovanou klasickou medicínu. Ájurvéda a řecká medicína, ze které vychází moderní medicína, mají společné kořeny. O ájurvédě se říká, že je matkou medicíny. Dr. Lad v tomto díle představuje tradiční metody v kombinaci s metodami moderní medicíny. Ale najdeme mezi nimi odlišnosti. Například pulzní diagnostika v moderní medicíně znamená změřit počet úderů za minutu, v ájuvédě vnímáme pulz z více rovin. Zkoumáme jeho umístění, pohyb, hloubku, sílu, rytmus, teplotu. Tyto vlastnosti pulzu nám pomohou poodhalit například oslabené orgány nebo dóšickou nerovnováhu.

Navazuje druhý díl na první nebo jej člověk může otevřít jako samostatnou knihu?

Ano, druhý díl navazuje. Než člověk přejde ke klinickému vyšetření, měl by mít naprosto zvládnuté a zažité základní termíny. Snadněji se pak stane úspěšným detektivem, který pátrá po nemocech a odhaluje jejich příčiny. Znalosti z této knihy nám napomohou jasně vidět příčiny i následky. Ale pokud se chceme stát dobrým ájurvédským praktikem, jen s učebnicemi si samozřejmě nevystačíme. Zvláště některé vyšetřovací techniky je však dobré se učit pod odborným vedením ájurvédského učitele.

Jana Šimonová (na úvodní fotografii)

Je žačkou indického ájurvedského lékaře Dr. George Eassey. Dlouhodobě se věnuje ájurvédě se zaměřením na ájurvedské procedury a masáže. Působí v pražské Maitree, kde se věnuje ájurvédským masážím a procedurám, zdravotním masážím a aromaterapii. Absolvovala kurzy ájurvedské medicíny v indické Kerale, na něž navazuje každoročními pobyty na ájurvedských klinikách v Indii a studiem u světově uznávaného ájurvédského lékaře Dr. Vasanta Lada. Je také držitelkou certifikátu opravňujícího k činnosti ve zdravotnických zařízeních v ČR. V současné době, kromě působení v Maitree, zároveň vede ájurvedské centrum v Českých Budějovicích – Ayurveda Shanti Studio. Ve svých aktivitách vychází z holistického pojetí medicíny a také ze zkušenosti s meditací a jógou.

SEZNÁMENÍ S PRVNÍM DÍLEM KNIHY – ZDE

SEZNÁMENÍ S TŘETÍM DÍLEM KNIHY – ZDE

Učebnici vydává nakladatelství Maitrea a je k dostání ZDE

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.