Prázdninový seriál o mantrách: bhadžany, mantry a jejich efekt

Ájurvéda jako taková není o hmotě, ale o energiích. Stejně tak jako mantry. K jejich správné praxi je potřeba především disciplína, pokora a víra. Víra ve smyslu našeho individuálního vnitřního vztahu k vesmírnému principu. Pak mohou mantry být mantrami!

Bhadžany jsou duchovní písně. Najdete v nich duchovní učení, moudrost, poznání. Když je zpíváte, automaticky se ve vás probouzí láska, pokora a oddanost. Bhadžan je zpívaná modlitba a mantra je esencí takové modlitby.

Správné zpívání manter – myšleno správným způsobem a ve správném čase – tiší mysl, otevírá srdce a pozvedá ducha. Opakováním slabik mantry, transcendentujeme své vědomí do vyššího stupně. Každá mantra má své jádro, přičemž opakováním manter se dostáváme dovnitř – do jejich jádra. Z mantry získáváme dar, pokud ji praktikujeme s láskou a bez negace. Nejvyššího účinku dosahuje mantra osobní, když si ji v duchu zpíváme. Tu často přiděluje učitel – čili duchovní mistr, pokud takový je.

Tento proces můžeme přirovnat k afirmaci. Jde o určitý harmonizující slovní útvar, jehož smyslem je posílení a srovnání aktuálního stavu psychického i fyzického. Například: „V radosti a pokoře cítím se jak nahoře.“ nebo „Chci, abych nic nechtěl.“, „Dělá mi dobře, že se cítím dobře.“, „Mám se dobře, vydržím to.“, „Nikomu nezávidím, nikoho nenávidím.“, „Co tam mám, to tam dám.“, „Nevzdám se sám sebe.“, „Já jsem on, on jsme já, kdo jsem já, to jsem já.“… a mnohé další. Důležité je jejich neustálé opakování a to tak dlouho, dokud se s nimi neztotožní naše mysl i tělo. Během procesu se pak dá používaný slovní útvar nahradit jiným, pokud to doporučí ten, kdo nám onen slovní útvar přidělil, určil.

Věřící lidé se často modlí v duchu nebo polohlasně a odříkávají 108x určitou modlitbu. A právě mantra, jak ji popisujeme, je esencí takové modlitby. Opakováním mantry 108x – po dobu alespoň čtyřiceti dní – se člověk stává „sám onou mantrou “, což znamená, že se všechny čakry v našem těle zharmonizují natolik, že jsme schopni přijímat mimosmyslově více informací potřebných pro náš duševní i tělesný rozvoj.

Samozřejmě že u každého je onen proces poznání jiný, protože každý z nás je na jiné psychické i fyzické úrovni. Použiji-li výklad z ájurvédské filosofie: „Z dosud neprojeveného se stává projevené.“ Pokud proces opakování přerušíme, vracíme se zase zpátky na začátek a musíme začít znovu. Proto je pro většinu z nás tento proces „znovuzrození“ či v přeneseném slova smyslu proces „otevření se tvůrčím silám vesmíru“, většinou nedosažitelný. Pokud to ale zvládneme, stává se, že po osmdesáté až devadesáté začne mantra z našeho těla vycházet sama – bez našeho většího úsilí. A proč 108 krát? V buddhistickém učení se uvádí, že právě 108. zopakování mantry – sútry – dokáže naši mysl očistit od oblouzení, sebeklamů, iluzí.

Počet opakování manter je vždy dělitelný třemi, protože mantry jsou vibrace na třech úrovních. Existují totiž tři základní životní dráhy v těle – Ida, Pingala a Šušumna. Tři propojené světy: myšlenek (duchovní svět), slova (svět energie) a skutku (svět materie). Proto se v závěru některých manter zpívá om shanti, shanti, shanti. V křesťanství nacházíme také symbol tří v podobě Nejsvětější trojice.

Opakujeme-li mantru, vytváříme pozitivní duchovní vibrace, což nám umožňuje bezpečný pohyb vesmírem, jehož jsme součástí, přičemž všechny negativní překážky nám ustupují z cesty. Tím postupujeme na své duchovní cestě k cíli. Mantra může odstraňovat náchylnost k negativním myšlenkám a vibračním obalem chrání i před negacemi jako takovými. Mantry pomáhají jedinci dosáhnout konkrétních cílů a to nesobeckým způsobem.

Pokračování již za týden.

INTRO – ZDE

MANTRA – MYSL – ÚČINEK – ZDE

Připravila: Barbora Vojtová a Vladimír Mazal (ajurveda.top)

1 Komentář

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.