Propojení ájurvédy a jógy

Jóga a ájurvéda jsou spojené nádoby. Stačí se podívat na ájurvédské či naopak jógové pobyty, vždy je druhá disciplína součástí. Proč že se tak často spojují? Kromě dlouhé historie a stejné země původu – Indie, existuje mnoho dalších souvislostí, které obě disciplíny propojují, vzájemně doplňují či překrývají. Zde jsou některé z nich!

Stejný původ

Jak bylo již uvedeno – ájurvéda i jóga vznikly v Indii, ale nejen to. Obě disciplíny také vycházejí ze stejného systému tisíce let starých védských znalostí. Náleží jim původem stejné písmo, základní principy a systém víry, který za nimi stojí.

Stejné zásady

Filozofie a metody praktikované v józe a ájurvédě jsou si víc než podobné. Oba systémy se při dosahování svých cílů spoléhají na energii a principy přírody, oba jsou založeny na harmonii jednotlivce a jeho těla. V ájurvédě je třeba určit typ konstituce a poté změnit životní styl a/nebo podstoupit určité holistické procedury, které dokáží napomoci dosáhnout rovnováhy mezi dóšami (vnitřními energiemi, které působí v každém z nás) a naším okolím. V józe je myšlenka podobná. Zahrnuje fyzický pohyb a protahování těla spolu se zklidněním mysli a sjednocením se světem kolem nás. V konečném důsledku se obě metody zaměřují na propojení přírody s vlastním tělem a okolím, ve kterém žijeme.

Stejný cíl

Cíl obou disciplín je stejný. Obě nám chtějí pomoci stát se harmonickým, vědomým a zdravým jedincem. V obou případech jde o holistické metody, které považují jedince za zdravého, když jsou jeho mysl, tělo a duch v rovnováze a v souladu s okolním světem. Ačkoli se techniky, které používají, mohou lišit, obě nakonec vedou ke stejnému výsledku a mohou se navzájem jen zefektivnit. Předpokládá se, že některé jógové pozice ovlivňují různé dóši a také napomáhají trávení, které je důležitou součástí ájurvédy, zatímco některé ájurvédské procedury, jako jsou masáže teplým olejem, usnadňují provádění některých jógových pozic. Obě techniky samy o sobě mají příznivý efekt pro náš život, jejich kombinací se ale náš pocit pohody ještě více zlepšuje.

Nejlepší způsob, jak skutečně poznat a pochopit efektivní propojení jógy a ájurvédy, je vyzkoušet si efekt jejich propojení na vlastní kůži. Ideálně v podobě retreatu přímo v Indii či v ájurvédském centru. Je to nejlepší cesta k tomu, jak najít inspiraci k následné vlastní praxi kdekoli.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.