Seznámení s prvním dílem učebnice ájurvédy od doktora Lada

Nahlédněte s námi do vůbec první učebnice ájurvédské medicíny napsané pro západní studenty. Její originální verzi má na svědomí věhlasný ájurvédský doktor Vasant Dattatray Lad. Překladu do češtiny a vydání se ujalo nakladatelství Maitrea. Jde o tři díly, které nám postupně představí Jana Šimonová, studentka doktora Lada.

Kniha obsahuje autentické učení základních principů a filozofie ájurvédy, pro koho je určena?

Pro každého. Tuto učebnici doporučuji rozhodně všem nadšencům, kteří se chtějí ponořit do větší hloubky ájurvédy a posílit tak v sobě živoucí moudrost této „nauky o životě“. Je vhodná také pro všechny jogíny, protože jak pravil můj učitel: „Jogín neznalý ájurvédy není jogínem a ájurvédský lékař neznalý jógy není lékařem.“ Velkou užitečnost v ní najdou i terapeuti s holistickým přístupem, výživoví poradci k otevření se novému pohledu na stravování, než jen počítání kalorií, milovníci vaření – zejména v souvislosti s kořením a také ti, kteří chtějí úpravou stravy vylepšit a podpořit své trávení. Ale vlastně i kdokoliv, kdo prochází cestou sebeuzdravování nebo cestou sebepoznání. A samozřejmě i nadšenci filozofie. Ajurvéda je způsob léčení, a proto je vhodná pro všechny, kteří se chtějí zabývat svým zdravím na úrovni těla, mysli i duše.

Může se do knihy pustit i úplný začátečník bez znalosti jakýchkoli souvislostí?

Ano, může, i když nikdo takový vlastně začátečníkem není, protože úplný neznalec se k této knize nedostane. Většinou má už takový „začátečník“ vždy nějaké ponětí o ájurvédě, alespoň o ní slyšel nebo se s ní setkal na domácí půdě nebo při cestování ve spojitosti s jídlem, konzultací a ájurvédskými procedurami či při jógových setkáních. Každý si v ní totiž najde odpověď na své otázky. A to ve smyslu všech aspektů jeho života. Díky krásně vysvětlené dóšické teorii pochopí spoustu souvislostí mezi lidským tělem a vesmírem. Aplikace těchto třech principů – Váta, Pitta, Kapha – umožňuje pak čtenáři zjistit, jak si správně sestavit jídelníček, jaká činnost je pro něj vhodná, kdy a jak cvičit na základě jeho konstituce a další praktické souvislosti aplikovatelné do jeho života. Myslím si, že ucelenější knihu o základech ájurvedy na českém trhu nenajdete.

Je z učebnice cítit, že jde o modifikaci pro čtenáře se západním vnímáním medicíny?

Začátečník si žádné modifikace nevšimne, pokročilý zvídavý student sahá pak i po klasických textech jako je např. Čaraka samhita, Sušruta samhita a Vagbhatovo dílo. Tyto texty jsou však pro laika náročnější k porozumnění a je třeba i znalosti sanskrtu k pochopení určitých rovin. Učebnice doktora Lada, jako je tato, je výtahem z těchto významných děl a je sepsána velmi systematicky, srozumitelným jazykem pro západní chápaní, ale zároveň udržuje autentičnost učebnice dobře použitými sanskrtskými výrazy. Styl a podání těchto hlubokých textů vzbuzuje touhu po dalším a dalším objevování a poznání oné skutečné „Pravdy života“.

Autor knihy doktor Vasant Dattatray Lad se stal – i díky založení Ájurvédského institutu v USA – jednou z nejvýraznějších osobností ájurvédské osvěty, jak ho vnímáte vy osobně?

Měla jsem to požehnání přijímat ájurvédské učení přímo v jeho blízkosti a v linii jeho učitele. Cesta k doktoru Ladovi mě dovedla přes úžasného indického lékaře Dr. George Eaasey OMD, jež byl jeho žákem a tady v Česku jedním z prvních propagátorů ájurvédy a její filozofie. Dle tradičního indického učení Guru parampara existuje vždy posloupnost učitele a žáka a takový vztah je velice pevný. Díky této tradici může poznání proudit jako řeka bez zákrut a jednoho dne je žák schopen také učit dále. Tento princip je prastarý jako sama ájurvéda. Správný ájurvédský lékař je i dobrým učitelem. Během svých zahraničních studií jsem měla tu možnost potkat velké ájurvédské osobnosti. Dr. Lad je ale pro mě výjimečný a jeden z mála, který má nejen rozsáhlé lékařské znalosti, schopnosti léčit nejen na fyzické úrovni, ale i šířit a předávat tato nadčasová moudra tou správnou formou a vzbuzovat u svých žáků a pacientů touhu po spiritualitě. Sami poznáte, že čtení jeho učebnic je samo o sobě léčivých procesem. Pro mě osobně je Dr. Lad nejzásadnější guru na ájurvédském poli a jeho učebnice by měly být základem každého zájemce o ájurvédu. Jsem velmi vděčná nakladatelství Maitrea, že se ujala překladu těchto učebnicových pokladů do češtiny a umožnila tak rozšířit povědomí o ájurvédě a prohloubit znalosti všem jejím příznivcům.

Co nejklíčovějšího v prvním díle učebnice najdeme?

Srdce ájurvédy čili filozofii ájurvédy, dóšickou teorii, dhátu, agni. V tomto prvním díle pochopíme, jak ájurvéda nahlíží na lidské tělo. Pochopíme to, že jevy, rytmy, které se odehrávají v přírodě, se odehrávají i v našem těle – v našem mikrokosmu. Začneme se na svět dívat ve větších souvislostech, odstraníme izolovanost, propojíme se více s přírodními živly a zjistíme, že zdraví znamená žít v souladu s přírodou. Ájurvéda nabízí víc, než přestat být nemocným pacientem. Ájurvéda je duchovní věda a snaží se přivést člověka k tomu, aby pochopil, kým opravdu je. Aby si vytvořil v sobě domov, základ, na kterém lze vybudovat celé jeho já a dobrý život.

Jana Šimonová

Je žačkou indického ájurvedského lékaře Dr. George Eassey. Dlouhodobě se věnuje ájurvédě se zaměřením na ájurvedské procedury a masáže. Působí v pražské Maitree, kde se věnuje ájurvédským masážím a procedurám, zdravotním masážím a aromaterapii. Absolvovala kurzy ájurvedské medicíny v indické Kerale, na něž navazuje každoročními pobyty na ájurvedských klinikách v Indii a studiem u světově uznávaného ájurvédského lékaře Dr. Vasanta Lada. Je také držitelkou certifikátu opravňujícího k činnosti ve zdravotnických zařízeních v ČR. V současné době, kromě působení v Maitree, zároveň vede ájurvedské centrum v Českých Budějovicích – Ayurveda Shanti Studio. Ve svých aktivitách vychází z holistického pojetí medicíny a také ze zkušenosti s meditací a jógou.

SEZNÁMENÍ S DRUHÝM DÍLEM KNIHY – ZDE

SEZNÁMENÍ S TŘETÍM DÍLEM KNIHY – ZDE

Učebnici vydává nakladatelství Maitrea a je k dostání ZDE

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.