Prázdninový seriál o mantrách – intro

Připravili jsme pro vás prázdninový seriál o mantrách. Pro východní svět jsou samozřejmou součástí života, zejména v souvislosti s meditacemi. Do Evropy si mantry teprve pozvolna vyšlapávají cestičky. Spíše než o slovech jsou o vibracích, které harmonizují tělo a osvobozují mysl. Jde o energii spojenou s meditací, afirmací, kontemplací.

Ve východních náboženstvích slouží mantry k opakovanému recitování za účelem zklidnění mysli, relaxace těla, harmonizace fyzické a duchovní stránky. Opakujeme je nahlas nebo v mysli – často ve spojení s meditací. Většinou se jedná o sled slabik, které nesou nějaký význam daný konkrétním náboženstvím, podporují přirozené schopnosti mysli zklidnit se a soustředit se na zvukovou vibraci. Oslavné a povznášející mantry se většinou recitují nahlas. Smyslem většiny manter je dosáhnout vysvobození, nirvány. Jak píše Wikipedia – pojem mantra je odvozen od kořene „man“ – myslet a přípony „–tra“, označující nástroj. V čínštině se užívá slovo čen-jen, v pinyinu (oficiální systém romanizace standardní čínštiny) pojem zhenyan, doslova „pravdivá slova“. V japonštině se užívá výraz šingon, odvozený z čínského termínu. Mantrou se nazývá metrická část védského hymnu, která se jmenuje rig, jadžus nebo sáman, v rozsahu od několika slabik až po několik vět.

Pojednání o mantrách připravujeme ve spolupráci s naším dvorním ájurvédským průvodcem – Vladimírem Mazalem, který na úvod říká: „Rád bych předznamenal, že některé jevy jsou slovy těžko vystižitelné, záleží jen na nás, jak je cítíme, na stavu našeho vnitřního, duchovního poznání a na našich zkušenostech. Na počátku bylo slovo – můžeme říci vibrace, zvuk – a to slovo bylo od Boha, uvádí Písmo svaté. Dle staroindických véd vzniká dech i světlo z kosmického principu z kosmického vědomí. Když se kosmické vědomí začalo projevovat z neprojeveného, vyskytlo se nejdříve jako zvuk, vibrace. Vše co bylo dále stvořeno, vzniklo právě skrze onen zvuk. Pokud je v tomto vesmíru vibrace, prostupuje vesmír a začíná světlo. A tam, kde je světlo, začíná život.“

V prvním díle se zaměříme na to, jak mantry „probouzíme“, jaký mají účinek a vliv na mysl a tělo. Kromě toho nahlédneme do jejich historie. V dalších dílech rozebereme správnou praxi a pravidla jejich opakování, nebude chybět ani rozdělení manter a příklady těch nejklíčovějších. Máte se nač těšit…

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.