Příroda jako terapie, letos strávíme dovolenou jinak

Nedávná pandemie pootočila vztah lidí k přírodě. Začali jsme si více uvědomovat její principy, které jsou stabilní, mají řád a zůstávají v historii neměnné. Předkové našich předků žili v tempu toho, co diktuje příroda a to zůstává stále stejné. I proto se k ní obracíme ve chvílích, kdy potřebujeme zpomalit, zrelaxovat tělo a uklidnit mysl. Pandemie to připomněla, nám se to zalíbilo a tak ji vyhledáváme stále častěji. Nejinak tomu bude letos v létě, na dovolenou vyrazíme do přírody!

V její společnosti dokážeme rozvinout naši kreativitu a vytříbit smysly. Pandemie nám přinesla do životů – kromě černých myšlenek a zákazů – také pokoru, která snad jen tak neodvane. Možná jste i vy na sobě vnímali pozastavení se nad pomíjivými hodnotami moderní společnosti a plytkými zálibami konzumního stylu života. Najednou není vše tak samozřejmé jako dříve. Odletět během dvou dnů na konec světa, zajet si na nákup do zahraničí, vyrazit na kola do Alp? Tak hladce jako dříve už to nepůjde. V případě pandemie dokonale platí „Člověk si všeho začne vážit až tehdy, kdy to ztratí.“

Into the wild

Nastala etapa útěku do přírody. V lese se zdá být svět v pořádku. Kdo se chtěl hýbat, musel do parků, luk, do alejí… A zvykli jsme si na to. Zjistili jsme, že v přírodě jsme v bezpečí, zvykli jsme si na její přirozenou pohostinnost. Ožily turistické stezky, kola v obchodech jsou vyprodaná a ceny nemovitostí na venkově gradují. Řada lidí kvůli pandemii přišla o práci ve velkoměstě a vrátili se tam, odkud pochází – zpět na vesnici či do rodných měst. Nejen kvůli nižším nákladům na živobytí, ale také právě kvůli svobodě, kterou příroda evokuje. A kdo se neměl kam vrátit, pořídil si druhý domov na vsi či vyměnil dovolenou v hotelových resortech v zahraničí za chatu u vody v tuzemsku. Lidé vyhledávají pobyty, na které byla řada z nich zvyklá z dětství. Vodáctví, cyklistiku, kempování, rekreaci u vodních ploch, v horách. Ty všechny mají společné indicie – na čerstvém vzduchu a pod širým nebem.

Outdoor dovolená

I díky tomu zažívá „glamping“ boom. Glamorous camping – čili luxusní a nápadité ubytování v přírodě – je o zážitcích pro ty, kteří se nechtějí vzdát svého komfortu a přesto chtějí být v úzké interakci s přírodou. Možností je mnoho a stále přibývají – apartmány v korunách stromů, ubytování v posedu, jurta na louce nebo tematické maringotky. Ideálně s důrazem na lokální a sezónní suroviny, nevšední zážitky, výjimečnou atmosféru a venkovní aktivity. I proto ceny takových konceptů letí strmě nahoru. Kreativní nápad a příroda, to je nyní to, co otřásá cestovním ruchem a bude nabývat na atraktivitě. Příkladem je i Vinná maringotka v Borovné na pomezí drsné Vysočiny a České Kanady. Nemusíte se tam vzdát peřin, koupelny ani kvalitní kávy. Navíc si můžete každý večer vybrat jinou láhev vína z vlastní vinotéky a napárovat ji s dobrotami od tamních farmářů i s domácími výrobky majitelů. A přesně v tomto duchu bude probíhat letošní léto, protože společnost právě zažívá terapii přírodou.

Insta: @vinnamaringotka (+ úvodní foto)

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.