Příjemci, dárci a směnárníci. Co je laskavost a kdo s ní jak handluje? Vychází kniha Dominiky Trčkové – Laskavci

„Abychom mohli být laskaví k ostatním, tak musíme být nejprve laskaví sami k sobě, říká Dominika Trčková z Nadace Karla Janečka. Co vlastně znamená „být laskavý“ a co patří mezi principy laskavosti? Nejen o tom jsme se bavili s Dominikou, které nyní vychází její prvotina: kniha Laskavci – Příběhy (ne)obyčejných lidí, kteří mění svět.

Autorka knihy Dominika Trčková

Co si člověk může představit pod pojmem „laskavost“ a můžeš dát nějaký běžný příklad?

Pro mě to znamená nebýt lhostejný k okolí, planetě, lidem, zvířatům. Jednu z nejhezčích definic jsem slyšela od pana profesora Milana Hejného, který mi řekl, že laskavost pro něj znamená mít psychiku nastavenou tak, aby radost jiného člověka vyvolávala radost i ve mně. A to se může projevovat v drobnostech. Pan profesor říkal: „Třeba sedím u počítače, otevřou se dveře, zavoní kafíčko a manželka mi ho přinese až ke stolu. To je laskavost. Hned se člověku lépe pracuje. Hned ho začnou napadat lepší myšlenky.“ Já mám moc ráda, když jdu po ulici a usmívám se na neznámé lidi, a když mi ten úsměv oplatí, tak to je to nesmírně krásný pocit. Důležité je si uvědomit, že dobré skutky konáme nejen pro druhé, ale také pro sebe. Laskavost nás vede ke spolupráci a pomáhá nám být více napojeni na společnost. Bez laskavosti můžeme my lidé jen těžko fungovat. A opravdu si myslím, že je to dovednost, která může tento svět zachránit.

Je dnes laskavost něčím, co mají lidé problém projevovat, ačkoli ji v sobě mají? Např. že se stydí či jim to přijde nevhodné atd. Setkáváš se s tím?

Já se setkávám občas s názorem, že být laskavý vlastně znamená být slabý. Přitom je to naopak! V laskavosti je neuvěřitelná síla. Lidé mají pocit, že musí mít ostré lokty a nebrat na nikoho ohledy, že jedině tak budou stoupat po kariérním žebříčku. A taky koluje názor, že každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán. Profesor Adam Grant z prestižní Whartonovy školy na Pensylvánské univerzitě ve svém bestselleru Dávat a brát tyto mýty, které nám byly vkládány do hlavy, boří. Přišel na to, že existují tři skupiny lidí: příjemci – ti, co raději dostávají, než dávají, dárci – neboli Laskavci – ti raději dávají, než dostávají, a směnárníci, kteří věří na pravidlo „něco za něco“. Většina z nás jsou podle Granta směnárníci, pak následují dárci a nakonec příjemci. Adam Grant se snažil přijít na to, která z těchto skupin lidí je v práci úspěšnější. Kdo myslíte, že skončil na spodních příčkách žebříčku úspěšnosti? Dárci! A kdo skončil na vrcholu žebříčku úspěšnosti? Nečekaně opět dárci! Výzkum ukázal, že úspěšní dárci se nezaměřovali pouze na pomáhání a obětování se druhým lidem, ale soustředili se také na sebe.

Tomáš Adamec – Laskavec z knihy

Do jaké míry souvisí laskavost s láskou – jsou to slova vzájemně v sobě obsažená – a v čem se liší?

Já vnímám laskavost a lásku jako dvě propojené nádoby. Abychom mohli být laskaví k ostatním, tak musíme být nejprve laskaví sami k sobě. Tedy musíme mít rádi sami sebe, mít k sobě úctu, respekt. Líbí se mi, co říká farářka Martina Viktorie Kopecká: „Laskavost je cesta, kterou si člověk volí.“ A podle mě úplně stejně to je s láskou.

Jak dlouho zrála kniha Laskavci v Tvé hlavě a co je jejím smyslem?

Já jsem si dlouho přála napsat knihu o „obyčejných“ lidech, kteří žijí úplně normální životy, mají starosti, a přesto všechno se rozhodli měnit svět k lepšímu. Knih o známých osobnostech je spousta. Kniha vychází z projektu #laskavec, který jsme spustili v roce 2016 v Nadaci Karla Janečka. Každý měsíc oceňujeme jednoho člověka, který koná dobro. Točíme videa s těmito lidmi a šíříme je po sociálních sítích. Inspirace je důležitá. Videa jsou krátká, proto jsem si říkala, že by si Laskavci zasloužili více prostoru. A tak se začal rodit nápad na knihu. Kniha Laskavci přináší příběhy sedmi (ne)obyčejných lidí ve věku dvacet až čtyřicet let, kteří se snaží smysluplnými projekty pomáhat. Například příběh Olí Štrejbarové, která založila jeden z nejúspěšnějších charitativních projektů v Čechách – Ježíškova vnoučata nebo příběh mladého podnikatele Libora Hořeního, zakladatele Dobrokávy. Kniha ukazuje, že dobro stále existuje a že bez laskavosti můžeme my lidé jen těžko fungovat. Kromě příběhů obsahuje i vědecké výzkumy a rozhovory s odborníky například s lékařem Janem Vojáček (náš rozhovor ZDE) či biohackerkou Veronikou Allister. Snažili jsme se také o hezký estetický dojem – takže kniha je vytištěna na švédském ekologickém papíře, má dvojitou titulní stranu, obsahuje krásné fotografie Petra Hricka a dva originální laskavé dárky. Ale hlavně kniha o laskavosti pomáhá! Z každého prodaného výtisku putuje 12 x 21 = 252 korun na podporu laskavých projektů. A v prodeji je pouze na webu laskavost.cz a ve vybraných obchodech jako je Nila, Booktherapy nebo bistro Etapa.

Olí Štrejbarová – Laskavec z knihy

Lze laskavost naučit, lze do ní dozrát nebo je vrozená?

Existuje výzkum, který dělal americký psycholog Michael Tomasello a Felix Warneken z Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku. Tito vědci zkoumali chování dvaceti čtyř osmnáctiměsíčních batolat. Zjistili, že takto malé děti chápou, kdy je potřeba bez vidiny odměny či pochvaly za jejich dobrý skutek pomoci druhému. Já jsem se na toto téma bavila ještě s profesorem Alešem Stuchlíkem z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky. Sdělil mi, že předpoklady k laskavosti se do jisté míry asi dědí a kódují ve výchově. Taky jsme se bavili o tom, že lidé začali využívat spolupráce, aby přežili. A taky jsem se dozvěděla, že empatie není vloha, ale dovednost, kterou si člověk osvojí a rozvíjí. Dá se tedy záměrně natrénovat stejně jako řečnické schopnosti. Tedy člověk je schopen naučit se být laskavý. Vlohy či předpoklady dané geny a výchova však hrají důležitou roli.

A jak jít laskavosti naproti?

Myslím si, že kdo si přečte knihu Laskavci, tak mnohé pochopí… Je to zdánlivě obyčejná vlastnost s ohromnou sílou. Zde je sedm principů, které také v knize najdete:

1. Být dobrým člověkem nás dělá šťastnějším.

2. Laskavost je win-win strategie.

3. Laskavé srdce rovná se zdravé srdce.

4. Laskavost vám může prodloužit život.

5. Být milý nic nestojí a přináší to cenná přátelství.

6. Laskavost jako cesta k úspěchu.

7. Pečuji o sebe a přijímám péči ostatních.

Veronika Pospíšilová – Laskavec z knihy

SOUTĚŽ O KNIHU JIŽ BRZY NA NAŠEM FACEBOOKU!

Připravila: Barbora Vojtová, na úvodní fotce: Libor Hoření (Dobrokáva), foto: Petr Hricko

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.