Můj příběh s triphalou – díl druhý – účinky

„Jiné detoxikační přípravky oslabují po dobu očisty organismus, triphala jej naopak posiluje. Navíc provádí očistu i nervového systému – tedy nejen fyzického těla, ale i mysli a ducha,“ říká o účincích léčivé triphaly Vladimír Mazal, náš průvodce světem ájurvédy.

Triphala je kombinací tří bylin s léčivými účinky. První je Amalaki, s vlastností dóši Pitty, což je plod Embliky lékařské (Emblica officinalis), nazývané také jako Indický angrešt. Jde o jeden z nejsilnějších antioxidantů s regeneračním účinkem na tělesné buňky, posiluje imunitní systém a z pohledu současné medicíny je skvělým zdrojem vitamínu C (v ájurvédské medicíně se totiž pojem „vitamíny“ nepoužívá). Druhou bylinou je Haritaki, s vlastností dóši Váty, nazývaná také jako Vrcholák tříslovinný (Terminalia chebula). Jde o tibetskou královnu bylin, která posiluje srdce, mozek a má celkově vitalizující účinek. Třetí složkou triphaly je Bibhitaki s vlastností dóši Kaphy. Jiným jménem Vrcholák myrobalánový (Terminalia Belerica) posiluje játra a snižuje riziko srdečních nemocí.

Haritaki

Tělo, mysl, duch

Triphala, sestavená staroájurvédskými lékaři před 5000 lety, se považuje za účinný detoxikační bylinný přípravek nejen na pročištění, ale také na omlazení. Jiné detoxikační přípravky oslabují po dobu očisty organismus, zatímco triphala jej naopak zároveň posiluje. Navíc provádí očistu i nervového systému – tedy nejen fyzického těla, ale i mysli a ducha.
V mnohých domácnostech v Indii se triphala popíjí běžně jako čaj po jídle. Pro nás má trochu nezvyklou trpkou chuť. Lžička této bylinky v práškové formě se zalije vroucí vodou nebo se dá do vroucí vody a chvilku se povaří. Poté se nechá odstát a před pitím lehce zchladnout.

Účinky triphaly

Triphala je vhodná také při terapii při karcinomech. Reguluje trávení, zvyšuje vstřebávání živin, brání nadýmání. Odstraňuje toxiny nejen z tlustého střeva z nestrávené potravy, ale také z tkání. Detoxikace triphalou se uplatňuje proto i v léčbě chronické zácpy. Působí jako mírné a přirozené projímadlo a napomáhá regulovat tonus tlustého střeva. V kombinaci s kořením (zázvor, černý pepř, kurkuma), které posiluje trávící oheň agni, dochází k pročištění a regeneraci žaludku i tlustého střeva. Vyživuje svaly, krev a mozek. V případě pomalého menstruačního krvácení, blokády, stagnace a potřeby pročištění je triphala dobrou volbou. Ačkoli triphala nereguluje specificky menstruaci, pomáhá pročištěním.

Kdy užívat?

Vhodná je také v případě nepravidelnosti v životosprávě, absenci režimu. Například u častého cestování, změn, zvýšeného stresu, nepravidelné stolice… Zlepšuje zrak, snižuje vysoký krevní tlak. Pročišťuje krev, vhodná je také u anémie – chudokrevnosti a při kožních problémech. Podporuje činnost oběhového, močového a dýchacího ústrojí. Výborně váže a vylučuje těžké kovy (olovo, rtuť). U nadváhy pomáhá v odbourávání zásobního tuku a podporuje proto redukční kůru. Může upravovat i hladinu cholesterolu v krvi.

Dávkování detoxikační směsi

Triphalu je nutné užívat – při odstraňování toxinů i v prevenci – dlouhodobě, nejméně tři měsíce, neboť účinkuje postupně. Jedná se o bezpečnou směs bylin, která v přiměřeném dávkování nemá nežádoucí účinky. Triphalu lze bezpečně užívat i po celý rok pro vyloučení všech zplodin a odpadních látek. Její dlouhodobé podávání není návykové a přitom po několikaměsíčním užívání má stejný účinek jako půsty a jiné drastičtější metody. Je také jednoduchá na užívání – před spaním stačí zapít kapsle teplou vodou.

Díl první ZDE

Více o Vladimíru Mazalovi a jeho ájurvédských projektech s ájurvédským eshopem – včetně bio thiphaly – ZDE

Připravila Barbora Vojtová a Vladimír Mazal

1 Komentář

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.