Hanka Zemanová exkluzivně o připravované knize Rytmus roku

Rozhovory o knize zatím nedává, soustředí se nyní na její dokončení, ale pro nás udělala výjimku a vážíme si toho! Přinášíme vám tedy unikátní rozhovor s Hankou Zemanovou o její tři roky připravované knize Rytmus roku, která vyjde ještě letos. Bavíme se v něm mj. o tuzemských superpotravinách, které nám rostou doslova za domem, i o tom, jak Hanku ovlivnila ájurvéda. Pohodlně se usaďte a nechte se inspirovat rozhovorem o principech dokonalé přírody kolem nás, protože ta jediná nám dává rytmus, který naše tělo i duše potřebuje ke svému štěstí, zdraví a pocitu svobody.

Co pro Tebe znamená pojem „rytmus“?

Rytmus si nejčastěji spojujeme s hudbou, tancem, někdy s chůzí nebo třeba s poezií. Pro mě je rytmus nositelem života, základní princip a přirozenost všeho živého. Nejen náš dech a tlukot srdce, ale celé tělo i duše, každá buňka, orgán, ranní zpěv ptáků i rozkvět stromů. Vše má svůj přirozený biorytmus napojený na velké rytmy Nebe a Země. Jsme jeden systém a nejde si myslet, že něco z toho, co se děje v přírodě, se nás netýká. Jenže čím je naše lidská společnost civilizovanější, globalizovanější a svobodnější, tím častěji se nám stává, že nerespektujeme přirozené rytmy. Pak se odchylujeme od rovnováhy a ztrácíme životní energii. Pociťujeme únavu a vyčerpání jako při přeletu mezi časovými pásmy. Náš život se podobá tanci mimo rytmus hudby. Hledáme pak naději v terapiích, seminářích, exotických dovolených, speciálních výživových programech či zázračných tabletkách. Dobrou zprávou je, že spojení s přírodou ztratit nemůžeme. V každém okamžiku je mezi námi neviditelná pupeční šňůra, na kterou jsme možná jen pod návalem informací, zážitků a pracovního honění zapomněli. Možná by bylo jednodušší začít respektovat přirozené rytmy světla a tmy, spánku a bdění, času pro jídlo i času, kdy žádným jídlem tělo nezatěžujeme. Rytmické uspořádání dne na nás působí jako lék, v těle se vytváří větší pohoda a klid. Když žijeme v rytmu, získáváme rovnováhu, živost a energii. Já si to představuju třeba tak, že se příjemně houpeme na vlnách přírody jako v houpací síti, tančíme jako skvostní tanečníci nebo někomu může být bližší představa toho nejlépe naladěného nástroje.

A jak „rytmus“ souvisí s „rovnováhou“?

Příroda má všechno skvěle vymyšleno. Náš organizmus udržuje v rovnováze tím, že nám v každé roční době v dané lokalitě poskytuje vhodnou výživu pro tělo i pro duši. Každý měsíc nám nabízí jiné dary, kterými nás chrání před únavou, nemocemi i chmury. Vyživuje a léčí nás nejen sezónními potravinami a bylinami, ale v létě také záplavou krásy květů, světla a slunečních paprsků. Pro odpočinek našich smyslů a nervů je pak stejně důležitá a hojivá dlouhá prosincová tma i jednotvárná a nebarevná zimní krajina. V tom všem je ukrytá dokonalá rovnováha. Za každým ročním obdobím je skrytá síla, kterou můžeme mít k dispozici.

Mám pocit, že pandemie přinesla lidem do života i určité uvědomění ve smyslu zdraví, ekologie a jídla. Jak to vnímáš Ty a v čem vidíš posun?

Já jsem hodně vnímala to, jak nás pandemie doslova ukotvila do našich domovů. Přiznám se, že jsem se cítila moc dobře v celospolečenském zpomalení. To byla velká šance, kterou většina z nás dostala. Dlouhodobě totiž cítím, jak je naše duše, mysl i tělo přetížené přemírou zážitků, možností, nabídek a informací. A teď jsme měli možnost se z tohoto teroru příležitostí odpojit a připojit se k tomu základu, který je pro život důležitý. Ať už to bylo zakládání zeleninových zahrádek, celorodinné vaření a společné stolování, vzájemné rodinné masírování nebo poznávání léčivých bylin z nejbližší přírody. Moc těžké to muselo být pro lidi, kteří kolem sebe nemají kotvu rodiny. Často jsem měla pocit, že jsme součástí nějaké divadelní hry a že se dá jen těžko zjistit, kdo to celé režíruje. Chtěla jsem věřit, že je v tom i kus Boží ruky. Většina z nás se ocitla v situaci, kterou bychom si asi sami nenaplánovali, ale po které jsme v tom zběsile rychlém světě vlastně v hloubi duše toužili. Opakovaně jsem si uvědomovala absurditu toho, že se zastaví svět, aby se chránilo lidské zdraví a současně se dál vyrábí zcela nepotřebné věci, jedovaté pesticidy, toxická drogerie a kosmetika, lidem se nabízí velmi nezdravé potraviny, které přímo a trvale poškozují jak zdraví lidí, tak život hmyzu, včel a zdraví celého ekosystému Země. Měla jsem radost z každé zprávy o tom, jak lidé začali podporovat místní farmáře a lokální výrobky, jedli doma vařené jídlo a jak se příroda na mnoha místech světa „nadechla“. (Zrovna nedávno jsem o tom viděla krásný dokument The Year Earth Changed 2021.) Trápily mě narůstající hromady jednorázových odpadů ať už těch spojených s pandemií nebo obalů z kupovaného jídla. Doba koronavirová nám ukázala, že se mohou stát ze dne na den úplně nepředstavitelné věci a tak neztrácím naději, že se třeba jednou zásadně změní přístup zemědělců k půdě, vodě, k biodiverzitě a nás lidí ke kvalitě a původu jídla.

Myslím si, že dokud člověk nezačne být víc pokorný k přírodě, k životu a sám k sobě, bude se točit v kruhu a ničit přírodu i sám sebe. Čím začít, když to chceme změnit?

Možná, že se potřebujeme opravdu zamilovat do Matky Země, rozpomenout se na jazyk, kterým s námi komunikuje a probudit v sobě plnou důvěru k jejímu vedení. K tomu není třeba jezdit k šamanům přes půl zeměkoule, ani na meditačně-jogínské pobyty do Indie, nemusíme být ekozahradníci, bylinkářky, koučové, astrologové ani znalci pohanských tradic. Potřebujeme otevřít oči i srdce k tomu, co v okolní přírodě právě teď vidíme a vnímáme. Jde to jak na venkově, tak ve městě. Jsou to jasná znamení, žádné abstraktní poučky, které bychom se museli učit zpaměti. Příroda je moudrá a vymyslela všechno za nás. V každé roční i denní době nám podává pomocnou ruku. Není to žádná věda – co příroda v danou chvílí nabízí, to nám dělá nejlépe. Přírodní řád je mnohem moudřejší než my a proto ví, proč nám v létě dává ovocné bobule, okurky či nádherné květiny a v zimě dlouhé noci, krajinu bez barev a uskladněné kořeny. Díky tomu, že se vše v přírodě stále mění, mění se i nabízené dary a tak nám nehrozí nějaké předávkování nebo urputné lpění na vědeckých či výživových doporučeních. Život se tak velmi zjednoduší, je celkově ekologičtější a hluboce propojený s přírodní moudrostí.

Momentálně pracuješ na knize Rytmus roku s Hankou Zemanovou, co je jejím smyslem?

Přes tři roky pracuji na knize Rytmus roku s Hankou Zemanovou, která by měla vyjít na podzim 2021. Ukázky dávám na Instagram a vybírám vždy aktuální sezónní inspiraci k tomu, co jíst, pít, či jak životní styl sladit s rytmem přírody. A o tom je i celá připravovaná kniha, na které jsem spolupracovala se třemi lékařkami, zaměřenými na středoevropské léčivé jídlo a byliny, tradiční čínskou medicínu, ájurvédu a antroposofii. Společně jsme vybraly pro každý měsíc v roce nejjednodušší tipy pro sezónní životní styl, sezónní potraviny a byliny. Nazývám je pomocnou rukou přírody. Při troše dobré vůle je totiž máme téměř všichni na dosah ruky a přitom jsou to superpotraviny. Jsou to nejdostupnější a nejlevnější poklady z našeho nejbližšího okolí. V knize budou i sezónní recepty na jídla, nápoje i elixíry. Celou knihu propojuje slovo RYTMUS. Dozvíte se, proč nás léčí, jak nám dodává energii a vnitřní klid a proč je život mimo přirozený rytmus zdrojem nepohody a neuspořádanosti už na molekulární úrovni.

Jednoduše řečeno – kniha přesměruje čtenářovu pozornost od exotických superpotravin k našim domácím, které můžeme mít na dosah ruky v té nejlepší kvalitě. Místo avokád, kokosů, kustovnic a chia semínek objeví velkou hodnotu kopřiv a pampelišek, klíčků a lesních borůvek, jablek, šípků, pastynáku nebo kadeřávku. Mezi „superfoods“, které máme zadarmo, zařazuji i vydatný spánek, práci s půdou, přirozený pohyb a dech, sluneční paprsky či vzájemné doteky. Žádná firma na tom sice nevydělá, ale je to dobré pro naši planetu, pro duši i naše těla.

A pro koho ji vlastně píšeš?

Kniha je určena pro všechny, kteří se touží více intuitivně propojit s rytmy přírody, kteří chtějí pro podporu svého zdraví používat ty nejdostupnější dary z nejbližší přírody. Je pro lidi z venkova i z měst. Pro lidi, kteří mají o víkendech raději výlety do přírody než do obchodních center. A kteří mají chuť každý měsíc něco přirozeného udělat pro udržení svého zdraví a pohody.

Proč ses rozhodla zakomponovat i pohled ájurvédy – co pro Tebe vlastně znamená?

Vztah k ájurvédě ve mně – už asi před více než patnácti lety – otevřela paní doktorka Martina Zisková. Vždy mě fascinovalo s jakou jednoduchostí a přesností pojmenovávala složité a proměnlivé děje. I studium celé řady knih, které vycházejí z ájurvédy, mi promlouvaly jakoby přímo k duši, byly mi vždy mnohem bližší a srozumitelnější než třeba knihy věnované tradiční čínské medicíně. A kdykoli znovu nějakou knihu o ájurvédě otevřu, nebo si povídám s Martinou Ziskovou, zažívám opakovaně AHA momenty, něco jako rozpomínání se na věčné principy života na Zemi.

Na co se aktuálně nejvíc těšíš?

Těším se každodenně z toho, jak v zahradě a v sadu kolem domu, kde žijeme, rozkvétá a plodí vše, do čeho jsme dali péči a energii. Stejně tak se těším na každou dvoustranu z připravované knihy Rytmus roku, kterou mi hotovou pošle grafička Katka Kamenická a nad kterou mi srdce zaplesá a já si v duchu řeknu, že to je přesně ono, že máme další kousek hotový ve finální podobě, ve které chci dané téma poslat k lidem. A moc se těším na velké, několikadenní setkání s přáteli u příležitosti vítání léta u nás na zahradě!

FOTO: zdroj Rytmus roku Hanky Zemanové, nakladatelství Smart Press, fotografové Alena Hrbková a Martin Matěj

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.