Bezpečné cestování do zahraničí po pandemii – na co se připravit, co se mění a jaké jsou destinace budoucnosti?

Nejde o to vrátit se tam, kde byl svět před covidem, ale najít nové cesty, jak nalákat turisty do destinací a samozřejmě jim dokázat, že v nich je zcela bezpečno,“ říká Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia. A i když je jejím nejoblíbenějším místem na světě kolébka ájurvédy – Srí Lanka, nedávno se vrátila z Egypta, tak jsme spolu mluvily nejen o tom, co nyní cestování do zahraničí obnáší.

Proč je Srí Lanka vaší srdeční záležitostí?

Srí Lanku jsem stihla navštívit ještě těsně před pandemií a procestovala jsem téměř celý ostrov. Zažila jsem tam úplně všechno, co od dovolené očekávám: moře, hory, výšlapy – Adamova hora na východ slunce je určitě silný zážitek pro každého – džungle, památky a chrámy, odpočinek v surfařské lokalitě. Největší dojem na mě udělal náš řidič Janaka – Srílančan, který nás celou dobu vozil a v autě mezi dlouhý přejezdy nám vyprávěl vše o Srí Lance a buddhismu. Bylo velice zajímavé a krásné, s jakou láskou vše popisoval. Od té doby se opravdu snažím nezabíjet ani otravný hmyz. Nechyběla ani ájurvédská masáž!

Je zřejmé, že cestovní ruch už nikdy nebude stejný jako před pandemií, ale nebavme se o negativech, naopak, co je na tom příznivé?

Lidé budou o cestování více přemýšlet, hlavně kam a s kým se vypraví. Větší pozor budou dávat také na podmínky ve smlouvě, na pojištění, budou více dbát na hygienu. Čistější jistě už zůstanou dopravní prostředky, hotely, turistické atrakce. Šanci také dostanou méně vyhledávaná místa, protože se lidé budou přirozeně stranit davů.

Co nyní dělají poskytovatelé služeb cestovního ruchu – připravují se na „opatrnou“ sezónu nebo již dávno změnili oblast svého podnikání?

Jen s krátkou přestávkou – na úplném začátku nouzového stavu, kdy mělo Česko na pár týdnů zavřené hranice – se poskytovatelé služeb cestovního ruchu odmlčeli, jinak po celou dobu prodávali zájezdy. Teď dokonce evidujeme celkem velký nárůst, takže se zdá, že si Češi léto v zahraničí letos zase užijí. S naší společností už se v létě na dovolenou chystají desítky tisíc Čechů. Největší zájem je o osmidenní zájezd do čtyřhvězdičkového hotelu s all inclusive. Suverénně vede Řecko, následuje Egypt, Bulharsko, Turecko, Chorvatsko a Tunisko.

A co vlastně očekávají profesionálové v cestovním ruchu, že nás v létě čeká?

S přibývajícími příznivými informacemi o očkování, otevíráním dalších zemí a covid pasech zájem o letní destinace roste. Vypadá to, že se pomalu vše vrací do normálu a dovolená bude pro Čechy zase jen radost bez jakýchkoliv stresů.

To asi vytváří na trhu i nové turistické příležitosti – jaké a vzniknou nové trendy?

Už nyní lze odhadovat, z jakých zemí se stanou destinace budoucnosti. Patří mezi ně Etiopie, Írán, Slovinsko, Albánie, Gruzie, ale třeba také už oblíbené Tunisko, které se snaží nalákat i cestovatele, tedy ty, kteří budou chtít zemi procestovat, nikoli jen zůstávat v resortu. Jiné země využily omezení cestování k obnově oblíbených míst či nápravě přírodních škod. Premiérka stále uzavřeného Nového Zélandu například doporučila firmám zavést čtyřdenní pracovní týden, aby místní lidé měli více času cestovat a mohli tak alespoň částečně nahradit zahraniční turisty. A některé tamní společnosti opravdu tento režim testují.

Jsou na tom lépe velké subjekty, které patří do mezinárodních „chainů“ jako například hotely, letecké společnosti, gastronomické provozy nebo to naopak lépe ustojí nezávislé malé podniky?

Hotely patřící k řetězcům mají různá privilegia, hlavně tedy přístup k investicím, dokáží si zajistit kvalitnější reklamu atd. Problémem velkých hotelů letos může být nedostatek zaměstnanců, zejména těch sezonních. Některé hotely neotvírají právě kvůli tomu, že nemají personál.

Covid nahrává domácímu cestovnímu ruchu, budou se lidé bát cestovat do zahraničí?

Nebudou a už teď se jich většina nebojí. Touha cestovat je v lidech zakořeněná, o čemž svědčí i to, že spousta lidí v uplynulém roce ochotně vyměnila svoji oblíbenou destinaci, která třeba zůstala zavřená nebo trvala na karanténě, za lépe dostupnou, a tak se třeba místo do Thajska vypravili na Kanárské ostrovy.

Máte přehled o tom, jak jsou na tom okolní státy?

Letní sezóna bude stoprocentně silná všude.

Rozdíly jistě budou v přístupu. Mám pocit, že například Němci jsou obezřetnějšími cestovateli než Češi – v čem a jaké jsou rozdíly v „turistických“ návycích?

Němci jsou zaměření více na západ, mají rádi Kanárské ostrovy a Španělsko celkově. Tam létají – narozdíl od Čechů – prakticky celoročně. Němečtí senioři také mají více peněz, proto více cestují, a protože nechtějí ta největší horka, často vyráží například v březnu na Mallorcu. Němci jsou více disciplinovaní, striktněji dodržují opatření.

Jaké jsou aktuální priority v cestovním ruchu pro jeho globální restart?

Prioritou je určit jednotná pravidla při vstupu do zemí, protože teď má nejen každá země, ale i každá letecká společnost jiná pravidla. V Evropské unii to brzy vyřeší covid pasy, ale je potřeba také zavést jednotný přístup k třetím zemím, jako je Egypt, Turecko nebo Tunisko, urychlit očkování a podobně. Jedině tak se můžeme bavit o opravdu globálním restartu. Nicméně většina institucí chápe, že nejde o to vrátit se tam, kde byl svět před covidem, ale najít nové cesty, jak nalákat turisty a samozřejmě jim dokázat, že u nich je zcela bezpečno. Dnes už nestačí jen důkladná dezinfekce jako na začátku, ale země závislé na cestovním ruchu si dávají záležet, aby co nejrychleji naočkovali zaměstnance, kteří v tomto odvětví pracují, stejně jako celou populaci, aby bylo pro cizince bezpečné pohybovat se i mimo hotel.

Jaká je tedy aktuální situace co do přeshraničního cestování a jak to probíhá?

Naše hranice jsou otevřené a do některých zemí se opravdu hojně cestuje. Normálně letecky a do hotelu s all inclusive. Předpokládám, že se budou jen otevírat další a další země, opatrnost si v sobě už poneseme, ale rozhodně si nemyslím, že se doba vrátí k většinovému cestování autem a přípravě vlastního jídla, to se nestalo ani loni, kdy byla situace daleko složitější a vypjatější. Je možné, že zaznamenáme nějaký zvýšený prodej zájezdů s vlastní dopravou, o letecké zájezdy ale je a bude zájem i nadále. Já sama jsme se nyní vrátila z Egypta, kde jsem bydlela čtrnáct dní ve velkém hotelu. Užila jsem si krásnou a svobodnou dovolenou. Všichni, kdo někam cestují, musí být otestováni. Na hotelu není nikdo, kdo by nebyl otestovaný. Na konci pobytu jsem se zašla opět otestovat a s negativním výsledkem jsem s respirátorem nasedla do letadla, stejně jako moji spolucestující. Poté jsem byla doma pět dní v izolaci, kterou jsem ukončila opět negativním výsledkem PCR testu.

Stane se podle vás „covid“ přirozenou součástí cestování ve smyslu testů na letištích, nezbytnosti roušek, omezených otevíracích dob atd.?

Je možné, že roušky s námi ještě dlouho nebo možná i napořád zůstanou. Zvlášť v dopravních prostředcích se to nabízí. Testy nahradí očkování a jednoho dne snad také kolektivní imunita.

Co nebo kdo dokáže nejlépe zachránit cestovní ruch? Vakcína?

Celkem běžně se už teď cestuje buď s vakcínou, protilátkami nebo testem. Myslím si, že cestovní ruch se zachrání hlavně tím, když se nebudou šířit dezinformace a panika a lidé se budou řídit zdravým rozumem a dbát na hygienu.

Andrea Řezníčková

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.