Intuice a podvědomí jsou nástroje k naladění se na svůj vnitřní hlas, kdo je vnitřní škůdce a co na to realita?

Má svůj vnitřní hlas každý a do jaké míry je propojený s intuicí? Lze jej začít víc vnímat, jak a k čemu je nám dobrý? Více v rozhovoru s Elinou Beltyukovou.

Co je vnitřní hlas a má jej každý?

Vnitřní hlas je naše pravda, je to hlas duše, vnitřní navigace v oceánu života, která pomáhá rozpoznat „co je mé“, žít svůj život a nesloužit očekáváním někoho jiného. Každý má svůj vnitřní hlas, ale ne každý ho slyší, ne každý jej poslouchá, ne každý mu přikládá důležitost. Pro mysl a ego se to může zdát iracionální a zbytečné. Pokud to tak vnímáme, vnitřní hlas tomu podlehne a ztichne. Schopnost jít vlastní cestou vyžaduje odvahu, citlivost a pozornost. Vnitřní hlas se může stát mocným voláním, které nenechává žádnou volbu a pak nezbývá nic jiného, než jej následovat.

Je vnitřní hlas totéž co intuice?

Intuice a povědomí jsou nástroje, které pomáhají naladit se na vnitřní vlnu, slyšet náš vnitřní hlas a pomáhají sladit vnitřní a vnější svět. Všímavost – nebo také vědomí – je nejvíce o práci v hlavě. Je to schopnost sledovat naše myšlenky a dát jim správný směr ve vztahu k tomu, jak začít jednat. Vyvinutá intuice je spojena s prací podvědomí, které neustále analyzuje všechny signály přicházející od smyslů a také analyzuje jednoduchost možností. Intuice je nejvíce spojena s pocity, často je pak naší reakcí něco ve smyslu: „Cítím to“ nebo „Vím to jistě“. Existuje také řeč těla – instinkt, který mají všechna zvířata. Ten pomáhá všem živým stvořením optimálně přežít v okamžiku nečekané interakce s prostředím, s přírodou.

Dokáže nám něco pomoci vnitřní hlas lépe vnímat?

Ano, rozvinutá smyslová sféra. Schopnost jemně cítit a vnímat se může vyvinout v „super-smyslové“ vnímání. Pomáhá tomu vnitřní ticho, schopnost rozjímat – jen vnímat bez hodnocení (tomu prospívá např. meditace či láskyplná interakce s přírodou) a také vše, co rozvíjí schopnost cítit, přizpůsobovat, poslouchat, vnímat a vyjadřovat pocity – např. umění, které tomu vždy sloužilo: dobré filmy, knihy, klasická hudba (rozvíjí kognitivní schopnosti mozku). Ale také je třeba jmenovat sebevyjádření a jakoukoli kreativita jako je zpěv, tanec, malba atd.

Od raného dětství nás učili schopnosti komunikovat a vyjednávat s ostatními lidmi. Ale budovat vnitřní dialog sám se sebou, být k sobě pozorný, schopen naslouchat, slyšet a vyjednávat sám se sebou, cítit, podporovat se, to nás bohužel nikdo neučil. I přesto, že je to ale ta nejdůležitější interakce a komunikace v našem životě, kterou je třeba navázat.

Co znamení kolem nás, mohou nás pomoci navigovat?

Ano, v případě, že jsme otevřeni světu, když jsme vnímaví a pozorní k životu a vlastně ke všemu, co nás obklopuje – lidé, předměty, barvy, tvary, vůně… Všechno se může stát vodítkem, vše interaguje s námi, s naším podvědomím. Vše nás vede, řídí, pomáhá. Musíme jen poslouchat, vnímat a nesnažit se to přitom ovlivňovat nebo brát jako zbožné přání.

Jak vnímat znamení a vnitřní hlas tak, abychom nevypadli z reality?

Realita je to, jaký k ní máme vztah, jak ji vnímáme. Pro některé je realita pouze příležitostí k tomu, aby se stále rozvíjeli a otevírali její novou úroveň. Pro některé je to vzrušující dobrodružství. Pro některé jsou to problémy a zklamání. Realita, kterou žijeme, závisí na naší náladě a úhlu pohledu. Kromě vnitřního hlasu můžeme mít i vnitřního škůdce, který se skládá z očekávání jiných lidí, touhy někomu něco dokázat, touhy po perfekcionismu ve smyslu příliš vysokých požadavků, bez ohledu na nezpracovaná traumata z dětství a bez připuštění si vlastních nedostatků. Pokud se jím necháme unést, je to cesta do temnoty, která nás stahuje ze skutečné osobní cesty. A jak to poznat? Vždy je to propojené s nadměrnou emoční reakcí, napětím, nepřijetím.. Vnitřní škůdce nás ale může také velmi snadno odvést od „nepříjemné reality“ do „krásných iluzí“. Nicméně, na druhou stranu hraje svou obrovskou roli ve smyslu, že nás upozorňuje na to, co musíme rozpoznat, co přijmout a co uzdravit tak, abychom se vrátili k celistvosti. Vnitřní hlas je hlasem lásky, ne strachu. Když nasloucháme a slyšíme jeho vedení, svět nám začíná pomáhat, dochází k synchronizaci, spolupráci. A taková je pak ta nejlepší možná realita. Ať už je jakákoli…

Elina Beltyuková pochází z Uralu, ale již několik let žije v Česku, kde se zabývá tématem zdraví a krásy, ale jinak, než byste si čekali… Nahlédněte s námi do nepředvídatelných souvislostí života. Již tradičně každou neděli přinášíme jeden netradiční rozhovor. Všechny najdete ZDE.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.