Zahradničení pro začátečníky: Bylinky za okno, 4 zlatá pravidla a jaké jsou ty nejvhodnější přímo pro vás

Milujete čerstvé bylinky a přesto si nepěstujete vlastní? Pojďme to letos změnit! Vyberte si ty správné rostlinky vhodné do vaší kuchyně i pro váš životní styl a začněte s námi osazovat váš balkón.

Nemusíte být zkušený zahradník, abyste měli na balkóně nebo na parapetu voňavou úrodu. Stačí si jen správně zvolit bylinky a respektovat jejich potřeby. Tato čtyři jednoduchá pravidla vám napomohou ve výběru.

Podle světových stran

Máte slunný balkón nebo naopak jen jeden parapet zastíněný okolními domy? Vždy si vybírejte druhy podle toho, kam je situováno vaše bylinkové okno. I na nejproblematičtější severní straně lze pěstovat bylinky. Vhodná je pažitka nebo libeček. Nemusíte se bát pěstovat ani mátu nebo meduňku, které rostou za jakýchkoliv podmínek. Jejich síla se samozřejmě více projeví na slunnějších východních nebo západních oknech, ale dařit se jim bude i na severní straně. Východní nebo západní okna jsou vhodná i pro bylinky které mají raději přistínění jako stévie nebo majoránka. Jižní balkón pak může připomínat středomořskou zahrádku plnou bazalky, rozmarýnu nebo tymiánu. Bujet a sílit zde bude i citronová tráva nebo koriandr, které ocení milovníci asijské kuchyně.

Častá zálivka a váš čas

Trávíte léto doma a jeden týden vaší dovolené mimo domov zajistí zalévání sousedka? Skvěle, nic vás nebude brzdit ve výběru. Některé bylinky rostou téměř samy, jiné jsou na péči náročnější. Proto si velcí světoběžníci musí volit spíše bylinky, které mají menší nároky na zálivku. Počítejte s tím, že za slunných teplých dní bude například bazalka vyžadovat zálivku skoro denně. Hodně pomohou samozavlažovacími truhlíky, ale týden na jižním balkóně v něm takové bylinky nebo dokonce rajčata nepřežijí.

Do vaření nebo na okrasu?

Vybírejte si své budoucí kytičky i podle jejich použití. Všem milovníkům italské kuchyně doporučíme středomořské bylinky. Asii v kuchyni vykouzlíte díky truhlíku koriandru a velkému květináči s citronovou trávou. Milujete mátu nebo meduňku? Ani to není důvod si s těmito kytičkami obsadit celý balkón. Obě rostou velice rychle a jejich výnos je fenomenální. Navíc jsou odolné a můžete je pěstovat kdekoliv. Rozkvetlý balkón můžete mít i s užitečnou bylinkou lichořeřišnicí. Tu lze přidat do pesta, nebo klidně i na chléb místo ředkvičky.

Máte dostatek místa?

Majitelé velkého balkónu nebo terasy problémy s místem jistě neřeší. Bylinky jim mohou růst v obrovských květináčích a respektují tak potřeby na živiny i prostor pro kořeny. Ale i s malým parapetem můžete vypěstovat bohatou úrodu. Důležité je si správně vybrat a rozumně šetřit místem.

Malý truhlík na parapetu osázejte bylinkami, které se spolu snesou. Mnoho kytiček lze sadit dohromady, neplatí to ale pro všechny. Vybírejte pouze z těch, které vyžadují stejné podmínky. Přímořské druhy s menšími požadavky na zálivku nesázejte s bylinkami vyžadující bohatou zálivku. Při sázení do jednoho místa počítejte také s tím, že máta nebo meduňka se k společnému pěstování nehodí. Jejich kořeny se hodně rozpínají a jiné bylinky utlačují. Je mnoho rostlinek, kterým stačí pouze malý květináč. Například pažitka má ráda stálé zastřihování a neustále dorůstá, proto je vhodná i na úzký parapet. Květináček s koprem můžete osazovat znovu a znovu po celou sezónu. Je vhodnější použít kopr mladý a v průběhu sezóny si zasadit znovu čerstvý než mít této bylinky plný truhlík.

Pusťte se do sázení

Jsou bylinky, které je vhodné pěstovat ze semínek, jiné je náročnější sehnat již předpěstované. Pustíte-li se do pěstování ze semen, jistě se vám budou hodit tipy a rady z předchozího článku zde. Semínka sázejte do půdy do hloubky dle návodu a udržujte je stále ve vlhku a teple. Vhodné je si rostlinky předpěstovat raději doma než venku. Koupit si předpěstované bylinky je jednodušší, ale i tak je třeba si dát na některé věci pozor. Vybírejte ty nejsilnější rostlinky se zelenými listy. Také se podívejte na povrh zeminy, ve které je bylinka zasazená a zkontrolujte jestli na ni není třeba plíseň. Pokud budete chtít zasadit tymián, meduňku, mátu, šalvěj nebo oregano zeptejte se ve svém okolí, nezbavuje-li se někdo rostlinek ze záhonu. Tyto trvalky jsou velice odolné a u některých dokonce pouhý kořen stačí pro vypěstování vlastní kytičky.

Co se týče květináčů, vaší fantazii se meze nekladou. Pamatujte pouze na to, že by rostlinky měly mít v budoucnu dostatek místa. Bylinky je vhodné sázet do nádob vyložených drenážní vrstvou, aby jim nezačaly uhnívat kořínky. Do květináče dejte na dno vrstvu kamínků a větviček. Recyklovat můžete také staré rozbité hliněné květináče, jejich střepy poslouží stejně jako vrstva kamenů. Jako substrát vám bude stačit zemina smíchaná s pískem a kompostem, který je bohatý na živiny. Poměr písku a hlíny může být až 2:1, zejména středomořské bylinky budou mít z prodyšnější půdy radost. Na zeminu můžete jít třeba na louku. Po zimě objevíte mnoho krtinců, které mají tu výhodu, že hlína je díky krtkovu řádění již provzdušněná. Nemáte-li vlastní kompost, vyzkoušejte sílu sociálních sítí. Zkuste hledat buď mezi svými přáteli nebo na místní zero-waste skupině přebytky kompostu. Existují také substráty určené přímo pro bylinky nebo předhnojená zemina. Další hnojení u většiny bylinek už není třeba. Rostlinky by sice rostly rychleji, ale ztratily by tak své silné aroma a byly by slabší a vytáhlejší. Pokud jste si předpěstovali nějaké bylinky doma, přemístěte je na balkón nejdříve do polostínu. To platí i pro kupované rostlinky, které nebyly zvyklé na venkovní prostředí. Přímé slunce pro ně znamená velký šok. Také si pohlídejte venkovní teplotu, aby rostlinky nezažily velký teplotní rozdíl.

Průvodce oblíbenými bylinkami

Bazalka – miluje slunné místo a teplo, nemá ale ráda průvan a je náročnější na váš čas, vyžaduje totiž pravidelnou zálivku. Lze vypěstovat s úspěchem i ze semínek, ale není problém ji koupit již předpěstovanou. Na vašem okně se bude dařit i té ze supermarketu, jen ji je třeba přesadit.

Meduňka – jí se daří na slunci i v polostínu, proto ji můžete umístit i na severní okno. Stejně jako máta se nehodí pro sázení do jednoho květináče s ostatními bylinkami, protože je bude utlačovat. Není náročná na zálivku a vyroste klidně z malého kořínku, který vám někdo rád daruje. Proto nemá cenu ji pěstovat ze semínek. Pro příští rok si schovejte květináč s kořeny, ze kterých vám rostlinka znovu vyroste.

Máta – má podobné vlastnosti a požadavky jako meduňka. Většina druhů máty ale roste pomaleji a je díky tomu aromatičtější.

Pažitka – nedávejte ji na jižní okno, má ráda polostín a dostatek vláhy. Vyplatí se pravidelně používat, protože má zastřihování ráda. Nenechávejte pažitku vyrůst a vykvést, tím se oslabuje. Pěstování pažitky ze semínek je sice možné, ale pro začátečníky doporučíme kupovat již vzrostlou bylinku. Nebojte se přesadit do většího květináče třeba bylinku ze supermarketu.

Petržel – většinou sázíme přímo ze semínek do větší nádoby. Půdu můžete namíchat více písčitou. Má ráda sluníčko ale nevadí ji ani polostín. Jen nezapomeňte na pravidelnou zálivku, protože potřebuje dostatek vody. Jestliže milujete pesto, vyberte raději hladkolistou odrůdu, je totiž aromatičtější. Pokud vám petržel přezimuje, můžete mít na jaře první zelenou bylinku a v létě sesbírat vlastní semínka.

Rozmarýn – vyžaduje slunné místo, nemá však velké požadavky na závlahu. Na jaře si kupte již vzrostlou rostlinku, která pak po sezóně může do příšího roku přezimovat na chladné chodbě nebo ve světlém sklepě. Nezapomeňte rozmarýn pravidelně stříhat, aby nezdřevnatěl.

Tymián – je velice odolná rostlinka. Kupte jej již vzrostlý, nebo jej sežeňte od známých. Množí se velice rychle, a proto mají zahrádkáři často přebytky. Tymián vám vydrží i několik let, pokud mu dodáte dostatek slunce. Rostlinky sázejte do písčité půdy, nepřehánějte to se zálivkou a nepřihnojujte. Pokud by rostl příliš rychle, ztrácí své aroma.

Majoránka – nemáte-li jižní okno je majoránka skvělá volba. Tato bylinka si totiž vystačí s polostínem. Naopak na plném slunci často strádá. Není to rostlina náročné na zálivku, ale má tendenci k osychání listů, proto s vláhou zacházejte přiměřeně.

Dobromysl neboli oregano – tato nenáročná trvalka má ráda slunce a spíše sucho. Množí se velice dobře jak ze semínek tak kořínky. Zeptejte se svých známých, jestli ji nemají na zahrádce přebytek k podarování. Pro zahradníky začátečníky je tato rostlinka opravdu nejlepší tréninková bylinka.

Lichořeřišnice – je skvělá bylinka, která nahradí svou chutí ředkvičky a přitom je to i léčivka. Zbaví vás bolesti v krku nebo vyléčí močové cesty. Pro truhlíky plné rozkvetlých květin vyberte této rostlině slunné stanoviště, polopropustnou půdu a dopřejte ji vydatnou zálivku. Sázet ji můžete rovnou ze semínek. Buďte trpěliví, semínka poměrně dlouho klíčí. Můžeme ji nechat pnout po konstrukci nebo pěstovat v truhlících jako balkónovou.

Měsíček lékařský – najděte mu slunné stanoviště, zasaďte jej do hlinito-písčité propustné půdy a příliš jej nezalévejte. Pěstování ze semínek je jednoduché i pro začátečníky, vysévejte však maximálně 4 až 5 semen do jednoho truhlíku.

Citrónová tráva – neboli voňatka citronová má ráda sluníčko, ale vadí ji vítr. Proto je vhodné pěstovat ji na balkóně a na podzim ji lze přemístit domů. Potřebuje dostatek zálivky, jinak dřevnatí. Jako jedna z mála bylinek potřebuje přihnojování i v hlavní sezóně. Do vaření můžete použít již malé tenké stonky, svou sílu však bude mít až na konci léta. Jako domácí pokojovka lze sklízet po celý rok.

Koriandr – lze pěstovat několikrát za sezónu. Pokud jej nestihnete spotřebovat, začne vyrůstat, vykvete a vytvoří se semena. Ty můžete sbírat a schovat pro další výsadbu. Výsevu ze semen se nebojte, je to jednoduché, je třeba jen dostatek zálivky a trpělivost. Koriandr vyžaduje slunné místo, dostatečnou vláhu a je nutné jej přihnojovat.

Kopr – sázejte rovnou ze semen do květináčků a umístěte na místo s dostatkem světla a v závětří. Vysévejte jej do humózní půdy a dostatečně zalévejte. Sklízet jej doporučujeme mladý.

Stévie – miluje slunné jižní balkóny. Zálivku vyžaduje mírnou. Je to letnička, kterou je vhodné koupit již předpěstovanou.

Šalvěj – největší sílu má na jaře. Proto si připravte její stanoviště tak, aby byla schopná přezimovat. Připravte se, že s vámi tato bylinka bude dlouhá léta a postupem času vytvoří bohatý keř. Je nenáročná, má ráda hodně sluníčka a sucho. Roste velice rychle a patří mezi bylinky, jež lze množit přes zakořenělé odkopky. Zeptejte se tedy vašich známých na šalvěj, než pro ni zamíříte do obchodu.

Připravila: Jana Wostrá

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.